Cross-docking

20.09.2022

Cross-docking 

Cross-docking – to nowe podejście do zarządzania asortymentem podczas procesu logistycznego.

Cross-docking często określany jest jako system zarządzania asortymentem, polega na specyficznym systemie dystrybucji towarów, który wynika z przemodelowania rynku ze względu na potrzebę adaptacji i szukania sposobów optymalizacji, aby obniżyć koszty prowadzenia działalności transportowej.

Cross-docking polega na przetwarzaniu dużego wolumenu towaru, charakteryzującego się jednolitością, na wiele mniejszych grup towarów mających daną cechę wspólną.Tradycyjne, bardzo często archaiczne modele logistyczne zawierały etap jakim było długotrwałe magazynowanie, zanim ostatecznie trafi do konsumenta. Cross-docking omija ten etap.

Cross-docking - jak to wygląda w praktyce?

Firma handlowa sprzedaje towary, które kupuje dopiero wtedy gdy zostaną nabyte przez kupującego. Cały proces inicjowany jest przez kupującego. Towary nabyte trafiają do magazynu, gdzie są tam pakowane i wysyłane. W odróżnieniu od podejścia tradycyjnego, nie ma etapu magazynowania. 

Cross-docking pozwala na skompletowanie całej paczki dla klienta wraz z logo firmy czy też wraz z materiałami reklamowymi.
 

Rodzaje cross-dockingu

Cross-docking dotyczy zamówień zrealizowanych przez dostawcę (w tym modelu za towar odpowiedzialność bierze sam dostawca, co wiąże się z dodatkowymi czynnościami związanymi z monitorowaniem i przygotowaniem towaru). 

  • cross-docking zrealizowany w punkcie przeładunkowym
  • cross docking gotowych palet (gotowe palety wraz z towarem trafiają bezpośrednio do magazynu a następnie do ostatecznego nabywcy)

Najczęstszą formą cross-dockingu jest opcja gdzie zamówienie jest kompletowane w samym punkcie przeładunkowym. Warto wspomnieć, że jeśli nie wszystkie towary zostaną przeznaczone do wysyłki, należy posiadać odpowiednie, dodatkowe przestrzenie magazynowe. Stanowią tkz. zapas, który w najbliższym czasie także zostanie wysłany. 

Zalety i wady cross-dockingu

wady i zalety cross-dockingu


Wady cross-dockingu

  • wymóg posiadania systemów monitorujących i teleinformatycznych generujących dodatkowe koszty operacyjne 
  • wymóg skoordynowania ogółu procesu magazynowo-logistycznego
  • ryzyko wystąpienia zbyt dużego, kosztotwórczego zapasu zalegającego w magazynie

Zalety cross-dockingu

  • synchronizowanie procesów:  produkcji, zaopatrzenia i dostawy 
  • przy minimalizacji ryzyka wystąpienia zbyt dużych zapasów osiągamy redukcję kosztów transportowo-logistycznych
  • redukcja przestojów towaru w procesie logistycznym
  • redukcja błędów i opóźnień dzięki przyspieszeniu całości procesu dostawy towaru od producenta do ostatecznego nabywcy