ITS

04.05.2022

Inteligentny system transportowy - ITS

Inteligentne systemy transportu czym są i na jakiej zasadzie działają? W skrócie to połączone systemy komunikacyjne mająca za zadanie świadczyć usługi związane z zarządzaniem ruchu. Jest to zbiór podsystemów, które w skoordynowany sposób dostarczają niezbędnych informacji zarządcy. Pozwala to nie tylko na rozładowywanie korków, ale także tworzenie zaawansowanych analiz pod przyszłe inwestycje związane z transportem drogowym, kolejowym i publicznym.  Technologia ITS pozwala na zwiększenie przepustowości danego odcinka drogowego w ramach już istniejącej infrastruktury.

Jest to zbiór podsystemów, który wyłapuje informacje oraz zbiera konieczne dane, które pozwalają na lepsze zarządzanie ruchem w wyznaczonym obszarze. Systemy ITS-u wpływają na ruch w zakresie multimodalnym. Zajmuje się nie tylko publicznymi środkami transportu, ale również pojazdami prywatnymi. W ramach systemów ITS różnego stopnia może pracować nie tylko transport drogowy, ale również kolejowy, morski i lotniczy. 

Czym jest ITS dla kierowcy?

A jak ITS — inteligentny system transportowy wpływa na samych kierowców? Poprawia znacznie warunki podróżowania i w przypadku korków oraz dynamicznej informacji informuje o pojawiających się problemach na drodze. Pozwala to na szybkie wprowadzenie objazdów na wyznaczonych odcinkach oraz udrożnienie korytarza dla służb drogowych, ratunkowych oraz specjalistycznych. Korzystanie z ITS-u pozwala na efektywniejsze korzystanie z siatki drogowej — u kierowców przekłada się to na zaoszczędzony czas, który spędziliby w korkach.

Kierowcy mają do dyspozycji wiele kanałów informacyjnych. W zależności od rodzaju systemu mogą to być nie tylko dynamicznie wyświetlane komunikaty na tablicach drogowych. Do dyspozycji są również systemy głosowe oraz non-stop odświeżane mapy dostępne z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji typu GPS dostępnej w telefonie komórkowym. Mniej czasu na drogę przekłada się również na oszczędność zużycia energii i paliwa. Tego typu systemy są coraz chętniej instalowane w polskich miastach. 

Jak działa inteligentny system transportowy?

Do działania ITS — inteligentny system transportu potrzebuje urządzeń teleinformatycznych, urządzeń do monitorowania ruchu, kamer, urządzeń do monitorowania i pomiaru pogody, zmienne tablice świetlne, systemy nawigacji satelitarnej, bazy serwerowej, własnego centrum monitorowania oraz baz danych pogodowych i drogowych. W ramach przepływu i wyłapywania informacji z baz oraz urządzeń zamontowanych drogach systemy analizują wszystkie dane, a potem podpowiadają optymalne rozwiązania dla danego odcinka drogi.

Przy pomocy operatora i systemów automatycznych może dojść w razie potrzeby do zdalnego zmiany programu sygnalizacji świetlnej oraz wyświetlanie informacji przy drogach zachęcają kierowców do zmiany trasy. Jest to szereg podsystemów, które w ramach jednolitego zarządzania pozwalają na bezpośrednie oraz natychmiastowe reagowanie w wielu sytuacjach losowych. Do największych zalet ITS-u należy analizowanie zebranych danych, które jest naprawdę pomocne dla operatorów i zarządców dróg.

Technologia w służbie ITS-u

Działanie ITS — inteligentny system transportu jest oparte o zbieranie i analizowanie danych, a także możliwość natychmiastowego reagowania w każdej sytuacji. Dlatego w ramach tego systemu znajdą Państwo szereg nowoczesnych technologii, które pomagają w sprawnym zarządzaniu ruchem. To nowoczesne urządzenie do zbierania i analizowania danych, które wykorzystują najnowsze zdobycze w informatyce, meteorologii, technologiach telekomunikacyjnych i transportowych. W ramach ITS-u znajdzie się także miejsce dla urządzeń masowo wykorzystywanych w codziennym użytkowaniu — tablety, telefony i komputery osobiste.

System wykorzystuje również chęcią dane z satelitów, które pozwalają na szybki podgląd oraz śledzenie sytuacji na drogach na bardzo dużym obszarze. Nie bez znaczenia jest również obecność kamer — rejestrują one ruch drogowy oraz wyłapują kierowców nieprzestrzegających przepisów. Obecne systemy ITS mogą się pochwalić wieloma sprawdzonymi rozwiązaniami technologicznymi, które jeszcze kilka lat temu nie było możliwe w użytkowaniu na tak dużą skalę. 

Podział systemów ITS-owych

Dostępne na rynku systemy ITS — inteligentny system transportu mają wielorakie zadania oraz nie ograniczają się tylko do obsługi ruchu drogowego na autostradach lub w aglomeracji miejskiej. Obecne systemu klasyfikuje się obecnie w ten sposób:

  • informacja dla podróżnych — wykorzystywanie urządzeń oraz baz danych, które pozwalają zdalnie i natychmiast poinformować kierowców o problemach na drodze;
  • zarządzanie ruchem — zbieranie danych przy pomocy urządzeń satelitarnych oraz zamontowanych przy drodze do monitorowania, ale również zaawansowanego planowania ruchem na określonych obszarach;
  • zarządzaniem pojazdami — zautomatyzowane prowadzenie pojazdu z uwzględnieniem sytuacji na drodze z systemem ograniczenia przemieszczania się w trakcie zdarzenia drogowego;
  • zarządzanie pojazdami komercyjnymi — procesy administrowania i dopuszczani do ruchu pojazdów komercyjnych. Kluczową rolę odgrywa system urządzeń bezpośrednio montowanych w samym pojeździe;
  • zarządzanie transportu publicznego — system zarządzania pojazdów komunikacji miejskiej działających w ramach jednego operatora lub stowarzyszenia zarządzającego transportem publicznym na danym obszarze;
  • Administrowanie systemem ITS(900)

Wszystkie zebrane informacje trafiają do tzw. Centrum Zarządzania Ruchem, gdzie są podejmowane dalsze decyzje. Inteligentne systemy transportowe bazują na automatycznym nadzoru ruchu oraz w przypadku systemów autostradowych do bezokienkowego pobierania opłat drogowych. Wyposażony w odpowiednie polecenia i reguły może samodzielnie się zarządzać. Operatorzy zazwyczaj zajmują się jego stałą kontrolą, a dodatkowa ludzka pomoc zachodzi w problemowych zdarzeniach losowych na drodze. Nadzór systemu odbywa się poprzez kamery wideo, dane z satelitów i przechowywanych na własnych serwerach.

Co istotne system pozwala również na zarządzanie systemami parkingowymi w mieście, których zajętość również może być wyświetlana na tablicach drogowych lub aplikacjach dla kierowców. Dobrze administrowany system ITS nie tylko może się samodzielnie uczyć, ale również tworzy specjalistyczne analizy — pozwalają one na zmianę organizacji ruchu i przyszłościowe planowanie potoków oraz dalsze inwestycje w infrastrukturę. 

Korzyści płynące z korzystania z ITS-u

Inteligentne systemy transportowe to przyszłościowe narzędzia dla spedytorów, zarządców dróg oraz aglomeracji, które pozwolą odnieść sporo korzyści. Mianowicie mowa tutaj o:

 

  • Zwiększenie przepustowości ulic
  • Spada koszt zarządzania taborem drogowym, który może być lepiej wykorzystany;
  • Znaczna poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego dla wszystkich użytkowników
  • Zmniejszenie czasu podróży
  • Zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do odbycia podróży
  • Poprawa stanu lokalnego środowiska naturalnego
  • System ITS to również większy komfort podróży kierowców
  • Zapewnienie lepszych warunków dla pieszych;
  • Spada również koszt utrzymania nawierzchni drogowej i infrastruktury szynowej;
  • System ITS poprawia również koniunkturę regionu, gdzie transport jest znacznie lepiej zoptymalizowany

Czy system ITS to przyszłość w transporcie?

Czy inteligentne systemy transportowe mają przed sobą przyszłość? Oczywiście coraz więcej polskich miast korzysta z tego typu rozwiązań, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chętnie je wykorzystuje na odcinkach autostrad oraz dróg szybkiego ruchu. Również polscy spedytorzy dostrzegli spore korzyści z zaawansowanych systemów zarządzania taborem w bazie. Systemy ITS powstały z myślą o jeszcze lepszej optymalizacji sieci transportu drogowego i są również coraz tańsze w montażu. Dodatkowo kolejne firmy rozwijają swoje technologie informatyczne, telekomunikacyjne i użytkowe — dzięki czemu ITS-y są coraz lepsze oraz jeszcze szybciej się uczą.