Karty paliwowe

27.07.2022

Karty paliwowe

Karty paliwowe to świetne rozwiązanie dla właścicieli zarówno mniejszych, jak i większych flot pojazdów. Pozwalają one na pełną kontrolę nad wydatkami związanymi nie tylko z tankowaniem, ale również przejazdami płatnymi drogami czy korzystaniem z myjni samochodowych. Szeroki wybór rozwiązań tego typu na rynku sprawia, że każdy właściciel firmy transportowej może znaleźć ofertę, która najlepiej wpasuje się w jego potrzeby i oczekiwania. 

Czym jest karta paliwowa?

Swoim działaniem przypomina ona kartę płatniczą lub kredytową, za pomocą której można dokonywać płatności. Jest ona jednak bardziej skomplikowanym w konstrukcji i działaniu narzędziem, ponieważ jej działanie ograniczone jest wyłącznie do miejsc, w których można z nich korzystać. W ten sposób z pomocą karty paliwowej nie można zapłacić za zakupy w sklepie spożywczym, ale na stacji benzynowej czy bramkach autostradowych już tak. 

Karty paliwowe pomagają unikać transakcji gotówkowych. Dzięki temu nie powstaje problem związany z tym, w jaki sposób rozliczać się z kierowcami za paliwo, ponieważ płacą oni za nie dedykowaną kartą. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie kosztów i zagubionych faktur, których przy dużych dystansach może być naprawdę sporo. Rozwiązanie tego typu pozwala na dokonywanie opłat nie tylko za paliwo, ale także przejazd płatnymi drogami, takimi jak autostrady czy tunele, promy, a także korzystanie z usług dostępnych na stacjach benzynowych, w tym odkurzanie czy mycie pojazdów. Z perspektywy przedsiębiorcy użytkowanie kart paliwowych ma jeszcze jeden plus związany z fakturami. Usługodawcy zazwyczaj wystawiają jedną lub dwie faktury zbiorcze, co znacząco ogranicza koszty obsługi dokumentów księgowych.

Jak działają karty paliwowe?

Karta paliwowa przypisana jest do konkretnego pojazdu, dzięki czemu właściciel floty może w pełni kontrolować jego trasę i wydatki związane z eksploatacją. Dodatkowo, może on sam zdecydować, czy woli otrzymać kartę przedpłaconą, czy tą z limitem. Część firm wydających karty paliwowe daje również możliwość wyboru częstotliwości rozliczeń, co jest niezwykle przydatne w zachowaniu płynności finansowej firmy. Karty te ograniczają formalności do minimum, również te związane z księgowością. O wiele łatwiej rozliczać firmę, gdy ta dostarcza jedną fakturę zbiorczą za dłuższy okres niż w przypadku, gdy miesięcznie są ich setki. Poza tym dla właścicieli kart przewidziane są również zniżki na paliwo od ceny na słupie oraz inne atrakcyjne warunki finansowania.

Dla kogo stworzona została karta paliwowa?

Rozwiązanie to stworzone zostało z myślą o wszystkich, którzy w swojej firmie korzystają z kilku samochodów firmowych. Sprawdzają się one nie tylko w przypadku branż transportowych, ale również tych delegujących pracowników do pracy w innych miastach czy krajach, przejazdach pasażerskich czy u przedstawicieli handlowych. Karty paliwowe sprawdzają się zarówno w mniejszych, jak i większych firmach, a możliwość dostosowania limitu transakcji do własnych potrzeb i oczekiwań sprawia, że zyskują Państwo kontrolę nad wydatkami firmy. 

Karta paliwowa to szereg korzyści nie tylko dla właściciela czy osoby zarządzającej konkretną flotą, ale również dla kierowców użytkujących dane samochody. Właściciel zyskuje pełną kontrolę nad wydatkami, a dzięki ciągłemu dostępowi do aplikacji mobilnej może na bieżąco sprawdzać trasy czy zużycie paliwa. Z kolei kierowca nie musi przy każdym tankowaniu podawać danych firmy i odbierać faktury, gdyż wszystkie tankowania sumowane są na koncie osoby zarządzającej flotą. Ułatwia to też proces rozliczania się z tankowania między kierowcą a właścicielem firmy, na czym skorzystać mogą obydwie strony.

Jaką kartę paliwową wybrać?

Na rynku dostępne są różne karty paliwowe. Niektóre z nich stworzone zostały przez konkretne koncerny paliwowe. Wśród nich wymienić można chociażby takie rozwiązanie, jak karta paliwowa Orlen, które oferują karty dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, karty paliwowe BP czy karty paliwowe Shell, które dają właścicielom dostęp do zniżek na paliwo i usługi na swoich stacjach benzynowych. 

Dodatkowo na rynku znaleźć można również szeroki wybór uniwersalnych kart paliwowych, które dają dostęp do różnych stacji benzynowych za pomocą jednej karty. Niezwykle popularne wśród firm transportowych okazują się tego typu karty firm DKV oraz E100. Ich oferta różni się między sobą w zależności od firmy pod względem liczby dostępnych w kraju i zagranicy stacji biorących, dodatkowych usług, cen, rabatów czy prowizji. Dla firm, których flota podróżuje po całej Europie najważniejsza powinna być dostępność stacji w różnych krajach, z kolei osoby podróżujące w mieście mogą skupić się na innych elementach. Dzięki temu możliwe jest znalezienie oferty najlepiej dopasowanej do swoich potrzeb. 

Przeczytaj również o kartach paliwowych na przykładzie DKV Card