LKW

10.07.2021

LKW

Skrót LKW/LKWS pochodzi z języka niemieckiego od słowa Lastkraftwagen, które w polskim tłumaczeniu oznacza „ciężarówkę”, a w angielskim „truck”. Jest to niezwykle istotne pojęcie w szeroko pojętej branży transportowej i spedycyjnej, gdyż określa się nim wszystkie pojazdy ciężarowe przeznaczone do transportu różnego rodzaju towarów. Modele te są wyposażone w nadwozie odpowiednie dla przewożonych produktów, znajdujące się za kabiną kierowcy. Ciężarówki to ciężkie pojazdy o sztywnej ramie, wykorzystywane najczęściej w celach użytkowych i handlowych. Warto wiedzieć, że samochody ciężarowe są zaprojektowane pod kątem konstrukcyjnym w odpowiedni sposób, aby zapewniać bezpieczne przewożenie ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą.

Ogólna charakterystyka samochodów ciężarowych

LKW, czyli tak zwane samochody ciężarowe, mogą mieć określone wymiary, które są ogólnie dopuszczone przez prawo. Wśród nich warto wymienić długość samego pojazdu nieprzekraczającą 12 metrów, pojazdu członowego 16,5 metrów, oraz zespołu złożonego 18,75 m. Ponadto istotny jest fakt, że szerokość samochodu nie może przekraczać 2,55 metrów, a wysokość 4 metrów. 

Warto także wspomnieć o rodzajach nadwozia LKW, gdyż można wśród nich wyróżnić skrzyniowy, w którym znajduje się otwarta skrzynia ładunkowa, a także samowyładowczy, przeznaczony do przewozu sypkich ładunków z przechylaną skrzynią ładunkową. Dodatkowo wyróżnia się także furgon, czyli zamkniętą skrzynię ładunkową oraz samochody ciężarowe ze specjalizowanym nadwoziem, które wykorzystuje się do transportu określonych ładunków z odpowiednio przystosowaną do tego celu konstrukcją. Mowa między innymi o betonie, samochodach czy zwierzętach.

Samochody typu LKW są powszechnie zasilane silnikami o zapłonie samoczynnym o dużej mocy ze względu na zastosowanie wielu cylindrów i dużą pojemność skokową. Wśród ich zalet można wymienić wysoką sprawność mechaniczną, niższe zapotrzebowanie na paliwo, a także niezrównaną trwałość i niezawodność. Wadami tego rodzaju silników jest skomplikowana konstrukcja, dużo wyższe koszty eksploatacyjne w razie wystąpienia awarii oraz utrudniony rozruch podczas niskich temperatur.