Logistyka kontraktowa

29.07.2021

Logistyka kontraktowa - podstawowa definicja

Logistyka kontraktowa to długoterminowe i kompleksowe zarządzanie stanami magazynowymi, które mogą się odbywać nawet w magazynie klienta na zasadzie outsourcingu. Jest to jedna z bardziej zaawansowanych usług w transporcie, który odbywa się w ramach zasady TSL, czyli Transport-Spedycja-Logistyka. Jest to model usługowy, gdzie dany operator ponosi odpowiedzialność za ładunek klienta i bierze też na siebie całą obsługę łańcucha dostaw. Logistyka kontraktowa to sposób na obniżenie kosztów związanych z obsługą towaru oraz zdobywania know-how związanego z zarządzaniem powierzchnią magazynową. 

Dekonsolidacja ładunku w magazynie

Czym jest dekonsolidacja ładunku? W przypadku kiedy towaru jest zbyt mało lub jest on małych rozmiarów, to w ramach obcinania kosztów transport towaru od różnych klientów odbywa się w jednym kontenerze. Kiedy taki kontener dojedzie na miejsce do przestrzeni magazynowej, to na miejscu odbywa się dekonsolidacja ładunku. Przesyłki i towar są rozdzielane na miejscu według danych z dokumentów, a następnie magazynowe i przesyłane już do konkretnego odbiorcy. Tego typu proces w dzisiejszych czasach jest znacznie prostszy i szybszy dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów komputerowych. 

Dodatkowe usługi w ramach logistyki kontraktowej

Logistyka kontraktowa to także cały pakiet dodatkowych usług, które klient może sobie zażądać w ramach outsourcingu. W tych usługach dodatkowych mieszczą się takie czynności jak etykietowanie, foliowanie, a także przygotowywanie pakietów promocyjnych. Taki model logistyczny wymaga od przedsiębiorców i klientów nie tylko zaufania, ale także pełnej współpracy. Dodatkowe usługi to jedna z wielu kwestii, która jest regulowana pomiędzy dwoma stronami i stawia jasne wymagania na temat określonych wytycznych w tej relacji handlowej. Wynikają z tego często nie tylko korzyści finansowe, ale także możliwość znacznego zoptymalizowania kwestii związanych z logistyką i magazynowaniem towarów. 

Monitorowanie prac magazynowych systemami informacyjnymi

Jednym z obowiązków operatora magazynowego i logistycznego jest raportowanie klientowi stanu oraz ilości powierzonego ładunku. Dlatego w logistyce kontraktowej często korzysta się z zaawansowanych systemów informatycznych typu WMS, które pozwalają na szybkie monitorowanie przesyłek przechodzących z działu do działu lub do innego klienta. Programy monitorujące WMS są także bardzo przydatne do monitorowania stanu odbioru oraz wysyłki w czasie rzeczywistym. W zależności od rodzaju systemu wgląd do danych klient może mieć także poprzez specjalne aplikacje lub stronę internetową operatora logistycznego.