Naczepa
15.10.2021

Czym jest naczepa?

Naczepa, jak ją dobrze zdefiniować? Jest to pojazd drogowy bez własnego napędu, który jest wykorzystywany do transportu różnego typu elementów. Naczepą można w zasadzie przewieźć każdy rodzaj towaru — wliczając w to materiały sypkie oraz płynne. Konstrukcja naczepy jest oparta o współpracę z pojazdem silnikowym, czyli ciągnikiem siodłowym. Jej część razem z towarem jest osadzona właśnie na tym pojeździe i w trakcie podróży jest ona ciągnięta. Warto wspomnieć, że Polska należy do jednego z czołowych producentów naczep. Polskie loga można znaleźć w sporej części transportów towarowych, odbywających się zwłaszcza na kontynencie europejskim. Podczepianie naczepy do ciągnika siodłowego wymaga kilku procedur. Najpierw powinno się obniżyć zawieszenie i powoli podjechać pod naczepę. Potem trzeba podpiąć przewody elektryczne, odpowiadające za instalacje elektryczne, układ pneumatyczny i hamulcowy. Przed ruszeniem należy pamiętać o podniesieniu zawieszenia ciągnika oraz schowaniu nóżek w samej naczepie. 

Jakie są rodzaje naczep?

Jakie rodzaje naczep obecnie spotkamy w transporcie drogowym? Wbrew pozorom nie jest to mała liczba i znajdziesz wiele specjalistycznych konstrukcji dostosowanych nawet do jednego rodzaju towaru. W oparciu o ich charakterystykę oraz wyposażenie spedytorzy planują cały transport, a także zarządzają całym łańcuchem dostaw. Naczepa to jeden z istotnych elementów w logistyce, który wpływa na czas oraz rodzaj zastosowanych procedur spedycyjnych. Dobry wybór naczepy nie tylko pozwoli na szybsze dostarczenie ładunku w wyznaczone miejsce, ale także pozwoli na kombinowanie z różnego typu transportem lub zastosowanie przewozu powrotnego. Prosta konstrukcja naczep umożliwia zabranie dużej ilości towarów i wypełnienie każdego centymetra jej przestrzeni.

Rodzaje naczep — jakie spotkamy na rynku? Jest to wiele typów konstrukcji, które są uzależnione zwłaszcza od rodzaju przewożonego towaru. Mogą to być:

  • naczepy firankowe,
  • naczepy plandekowe,
  • naczepy mega,
  • naczepy furgonowe,
  • naczepy chłodnie,
  • naczepy izotermy,
  • naczepy z ruchomą podłogą,
  • naczepy do przewozu zwierząt,
  • wywrotki,
  • naczepy silosy,
  • cysterny,
  • naczepy niskopodwoziowe,
  • platformy,
  • naczepy podkontenerowe,

Jest to pobieżny przegląd konstrukcji i dobry spedytor będzie wiedział, jaki rodzaj naczepy zastosować w danej chwili. Ich duży przekrój różnych konstrukcji pozwala na przewiezienie każdego ładunku dużego lub małego. Naczepa to także możliwość miksowania różnego typu środków transportu oraz opakowań stosowanych do transportu dóbr. 

Dlaczego naczepy siodłowe są tak popularne?

Dlaczego na rynku transportowym są masowo stosowane naczepy siodłowe? Ponieważ jest to elastyczna konstrukcja, która pozwala na uniwersalne zastosowanie. Jeżeli jednak ktoś potrzebuje przewieźć towar ponadgabarytowy lub w postaci nietrwałej, to na rynku znajdzie się wiele typów różnych konstrukcji. Elastyczność to podstawowa zasada transportu dóbr, ważna jest także odpowiednie standaryzacja. Tutaj w przypadku naczep także pomyślano o wszechstronności konstrukcji i możliwości podpięcia do różnego typu ciągników siodłowych, a nawet zamontowania na platformę kolejową. Stosowanie naczep daje naprawdę dużo możliwości w transporcie drogowym, a także pozwala na znaczne obniżenie kosztów — kwestia pieniędzy jest zawsze istotna w logistyce.

Naczepy do ciągników siodłowych czy są opłacalne? Spedytor musi brać pod uwagę nie tylko elastyczność łańcucha przewozowego — ważna jest także kwestia opłacalności i ewentualnych zysków. Dobrze rozplanowany obieg naczep w łańcuchu przewozowym pozwala na znaczne zoptymalizowanie kosztów, co przekłada się na jeszcze większą opłacalność. Naczepę można pozostawić w jednym miejscu i udać się po inny towar. Pozostawiona naczepa może być odebrana po drodze przez inną ciężarówkę, która akurat wraca pusta. Wszystko zależy tak naprawdę od prawidłowego rozplanowania transportu i łączenia kilku tras w jedną. Jest to proces często czasochłonny, ale mający same pozytywne skutki.

Jakie zalety ma naczepa uniwersalna?

Czym jest naczepa uniwersalna? To bardzo prosta i uniwersalna konstrukcja opracowana do długich oraz krótki tras. Korzystanie z tego typu naczep pozwoli na znaczne obniżenie kosztów, a także elastyczność przy opracowywaniu trasy przejazdu transportu — należy pamiętać, że tyczy się to towaru dostosowanego do przewozu w konstrukcji uniwersalnej. Na rynku znajduje się najczęściej dwa rodzaje konstrukcji — firankowe lub plandekowe. Charakteryzują się one znacznie szybszym rozładunkiem, który często nie wymaga asysty. Konstrukcja naczepa uniwersalna sprawdzi się nie tylko w transporcie całopojazdowym, ale także w usługach drobnicowych. Pasuje do wielu typów ciągników i można dowolnie nimi zarządzać w całym łańcuchu logistycznym.

Jakie naczepy uniwersalne są najczęściej wybierane? Na rynku produkuje się dwa typy z charakterystyczną konstrukcją skrzyniową. Model firankowy jest przesłonięty po bokach plandeką wyglądającą jak kurtyna — w czasie rozładunku rozsuwa się ona jak zasłona lub kurtyna w teatrze po boku oraz z tyłu. Wersja plandekowa jest trochę uboższa i pozwala tylko na podniesienie plandeki do góry. Ta druga wersja pozwala jedynie na wyładowanie towaru z tyłu pojazdu, co przy przewozie całopojazdowym lub dużym ładunku może być znaczącym utrudnieniem. W każdej naczepie uniwersalnej można bezpiecznie przewozić dobytek na paletach, skrzyniach lub innego typu opakowaniach przystosowanych do profesjonalnego transportu drogowego. 

Jakie naczepy służą do nietypowych towarów?

Czy do materiałów sypkich, płynnych lub żywności szybko psującej są dostępne naczepy specjalne? Oczywiście rynek nie znosi próżni i w dzisiejszych czasach można dostarczyć dowolnego typu ładunek na każdą odległość. Cały czas rozwijane są kolejne konstrukcje naczep, które są w 100% przystosowane do bezpiecznego przewozu ładunku specjalistycznego. Wszystkie są wyposażone w niezbędne zabezpieczenie, które chronią przed uszkodzeniem, wylaniem, rozszczelnieniem oraz zepsuciem się. Można z łatwością przewieźć towar nietrwały, który w kontenerze chłodniczym będzie utrzymywany w odpowiedniej temperaturze. Mają one uniwersalne łączenia, co znacznie ułatwia planowanie transportu i zwiększa jego szybkość.

Jakie specjalne rodzaje naczep transportowych są dostępne u przewoźników? Mogą to być chłodnie i izotermy wyposażone w nowoczesne generatory odpowiadające za utrzymanie odpowiedniej temperatury. Jest też naczepa z ruchomą podłogą, która nie wymaga udziału człowieka przy rozładunku — szczególnie popularna w przewozie worków, palet oraz materiałów sypkich. Do materiałów w postaci sypkiej jest też dobrze przystosowana naczepa typu silos. Surowce płynne typu paliwa ciekłe, gazy, substancje chemiczne i artykuły spożywcze można umieścić w pojazdach typu cysterna. Mnogość konstrukcji pozwala na naprawdę wiele w dziedzinie transportu. Przed zamówieniem przewoźnika zawsze warto zainteresować się, czy w swojej flocie posiada on pojazdy przystosowane do przewozu danego rodzaju ładunku.

Czy rodzaje naczep mają wpływ na transport?

Naczepy do ciągników siodłowych — czy duży wybór konstrukcji ma sens? Z punktu widzenia logistyki, wygody, czasu oraz kosztów ma ogromne znaczenie. Materiały sypkie, płynne lub szybko psujące się nie mogą być przewożone w transporcie drobnicowym. Tak samo będzie w przypadku przewozu koparki, która wymaga naczepy typu laweta. Jednak inne towary znajdujące się na paletach można dowolnie łączyć z zamówieniami innych klientów — to znacznie obniża koszty oraz pozwala na łączenie kilku przystanków przeładunkowych na trasie. Dobrze wybrana naczepa pozwala także na zastosowanie kombinacji z tzw. ładunkiem powrotnym. W logistyce liczy się wiele czynników, które powinny wpłynąć na prawidłowy wybór osoby zarządzającej spedycją. Sama mnogość rozwiązań dostępnych na rynku pozwala na sporo ciekawych wyborów, które jednocześnie są bardzo opłacalne. 

Nasza uniwersalna usługa pozwoli Ci znaleźć giełdę ładunków z określonym typem naczep. A jeśli nie wiesz, czym jest naczepa i jakie są ich rodzaje, sprawdź to na naszym blogu!