Pojazd przegubowy
14.10.2021

 

Pojazd przegubowy — jaka jest jego definicja?

Co to znaczy pojazd przegubowy? Jest to typ pojazdu, który na jednej osi lub pomiędzy osiami ma zamontowany specjalny przegub z obrotnicą. To specjalnie zaprojektowany punkt obrotowy na sprzęgu naczepowym lub w samym podwoziu, który znacznie ułatwia skręcanie. W transporcie lądowym jest to bardzo popularna opcja, która pozwala na znaczne zwiększenie pojemności pojazdu przy zachowaniu jego skrętności. Pojazdy przegubowe spotkamy na kolei, w transporcie miejskim oraz w przewozach towarów. Na ulicach i torach możemy spotkać:

  • lokomotywy przegubowe,
  • kolejowe wagony osobowe,
  • elektryczne zespoły trakcyjne,
  • tramwaje przegubowe jednoprzestrzenne,
  • autobusy przegubowe,
  • trolejbusy przegubowe,
  • ciężarówki przegubowe.

W przypadku przewozu towarów przedstawicielem będzie ciężarówka przegubowa, której przegub znajduje się na przedniej osi jej przyczepy. Pozwala to nie tylko na zwiększenie jej długości i ładowności. Pojazd charakteryzuje się wtedy większą skrętnością i znacznie łatwiej skręca w ciasnych miejscach. Część tego typu pojazdów potrzebuje na polskich drogach specjalnego typu pozwolenia.

Jak działa tego typu pojazd?

Jak wygląda konstrukcja przegubu i czym się charakteryzuje taki pojazd? Po pierwsze przegub umieszczony jest tuż przy pierwszej osi naczepy i tam znajduje się tak zwany punkt obrotowy. Drugi punkt obrotowy znajduje się także na sprzęgu — co pozwala na znacznie większą skrętność całego zestawu kołowego. Zamontowanie punktu obrotowego na przedniej osi powoduje, że jest ona skrętna. Na rynku można znaleźć także bardzo duże zestawy typu Jumbo, które tworzą układ ciężarówka + naczepa. W niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone oraz Australia można także spotkać zestawy kilku naczepowe, tak zwane pociągi drogowe. Ze względu na małe skrajnie w naszym kraju takie zestawy nie mają szans na dopuszczenie do ruchu drogowego — tylko na specjalnym zezwoleniu.

Dlaczego stworzono pojazd przegubowy? Powstał on z myślą o przewoźnikach, którzy w niektórych przypadkach potrzebują znacznie większych zestawów kołowych i nie chcą korzystać z dwóch pojazdów naraz. Wozy przegubowe są także chętnie wykorzystywane na wyrobiskach i w kopalniach. Tworzy się specjalistyczne koparki oraz wozy budowlane, składające się z pojazdu, przegubu i przyczepy. Część konstrukcji dostępnych na europejskim rynku jest typowo specjalistyczna i nadaje się tylko do przewozów nietypowych, a wyjazd takiego pojazdu wymaga specjalnego pozwolenia. Na rynku przewozowym częściej korzysta się z ciągników balastowych, które także pozwalają na zwiększenie ładowności, a zestawy drogowe są dłuższe od tych standardowych.

Przegubowiec — czy warto z niego korzystać?

Czy warto postawić na pojazd przegubowy w ruchu towarowym? Wszystko zależy od naszego zapotrzebowania, a także w przypadku pojazdów typowo specjalistycznych - wymaga dodatkowych pozwoleń. Pojazd przegubowy nie jest jedyną alternatywą na rynku. Firma przewozowa może także postawić na zestaw drogowy typu ciężarówka balastowa oraz długa naczepa. Oba te zestawy charakteryzują się znacznie większą pojemnością i pozwalają na zabieranie w trasy dłuższych naczep. Konstrukcje przegubowe nie są też takie popularne i nie wszyscy producenci mają je w swojej ofercie. Taka naczepa wymaga montażu przegubu i skrętnej osi, która znacznie komplikuje jej konstrukcję. Wiąże się to też z zakupem części zamiennych do przegubów. 

Czy pojazd przegubowy ma swoje zalety? Ma jedną wielką zaletę. Każdy pojazd z przegubem ma znacznie większą skrętność. Ciężarówka balastowa z naczepą łamie się tylko w jednym miejscu, przez co skrajnia jest znacznie ograniczona. W przypadku ciężarówki z naczepą z przegubem są to aż dwa punkty obrotowe, które pozwalają na jazdę większym zestawem w znacznie ciaśniejszych miejscach. Jest to niewątpliwie wielka zaleta. Sprawdza się zwłaszcza przy przewozach specjalnych. Prowadzenie pojazdu przegubowego wymaga od kierowcy większej uwagi, więc lepiej sprawdzą się do tego doświadczone osoby. 

Posiadasz flotę pojazdów ciężarowych - sprawdź oferty logistyczne na giełdzie transportowej