Praca: na co może liczyć początkujący spedytor w 2017 r.?

06.02.2017

Stoisz u progu kariery? Innymi słowy, lada chwila kończysz studia logistyczne i nie bardzo wiesz, jak przyjmie Cię rynek pracy? Sprawdziliśmy, jakie są plany przedsiębiorców dotyczące zatrudnienia nowych osób w 2017 roku i jak wyglądają zarobki spedytorów w poszczególnych województwach. Zapytaliśmy też specjalistów z branży TSL, o czym powinien pamiętać rozpoczynający pracę logistyk.

W ciągu najbliższych miesięcy zarówno duże, średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa zapowiadają, że nastąpi u nich wzrost zatrudnienia, a im większe przedsiębiorstwo, tym większy wzrost - tak wynika z badań firmy ManpowerGroup, która od 50 lat regularnie, co kwartał, publikuje raport na temat perspektyw zatrudnienia na świecie. Jak wygląda sytuacja w sektorze Transport/Logistyka/Komunikacja? 12% pracodawców zapowiada powiększenie swoich zespołów - a to by oznaczało, że ok. 4 tys. firm transportowych planuje przyjąć do pracy nowe osoby*.

Czy to oznacza, że aby spać spokojnie i nie martwić się o zatrudnienie, wystarczy iść na studia logistyczne? Oczywiście, że nie. Przypomnijmy wyniki badania przeprowadzonego na potrzeby platformy edukacyjnej TransEdu w grudniu 2015 roku - tylko 38% pracodawców deklarowało, że zatrudnia u siebie absolwentów studiów logistycznych. Jak powiedział wówczas jeden z respondentów: ,,U nas w firmie najlepiej na stanowisku spedytora sprawdzają się byli  kierowcy lub osoby, które miały styczność  z transportem. Student logistyki to teoretyk i nie bardzo odnajduje się w praktyce”. Sami studenci coraz częściej mają świadomość tego, jak potrzebna jest dodatkowa aktywność. Świadczy o tym zainteresowanie młodych osób odbyciem stażu już w trakcie studiów (w badaniu na zlecenie Wirtualnej Akademii TransEdu z kwietnia 2016 ok. połowa studentów przyznała, że ma za sobą odbyte staże) czy rosnąca liczba certyfikatów wydawanych przez Wirtualną Akademię TransEdu.

Eksperci radzą: co zrobić, żeby się wyróżnić
 

Zapytaliśmy ekspertów - osoby pracujące w transporcie i prowadzące zajęcia na uczelniach - na co, ich zdaniem, powinien zwrócić uwagę spedytor wkraczający na rynek pracy. Rady są różne, choć część z nich się pokrywa.

 

Ewa Magier (Autosfera, Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej)

otwartość. języki. technologia.

Pracodawcy wychodzą z założenia, że osoby chętne i otwarte mogą szybko zdobyć potrzebną  w danej firmie wiedzę. Najważniejsza jest dla nich umiejętność rozmowy, komunikacji i nawiązywania kontaktów w  języku polskim i  w językach obcych. Warunkiem koniecznym  jest znajomość minimum jednego języka obcego, a znajomość dwóch znacznie zwiększa szanse na zatrudnienie w dobrej firmie.

Pani Ewa zwraca też uwagę na postępującą automatyzację - zjawisko to nie omija branży TSL.

Świat się zmienia. Myśląc o przyszłości studenci powinni rozumieć takie zjawiska jak Internet Rzeczy, rozwój sztucznej inteligencji i automatyzacji w logistyce.

 

mgr Radosław Gajewski (właściciel firmy transportowo-spedycyjnej Inglobi, pracownik naukowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego)

pasja. zaangażowanie. bycie na bieżąco.

Na co dzień obracam się zarówno w środowisku branżowym, jak i akademickim, co pozwala dostrzec wiele dróg rozwoju dla młodych spedytorów. Dla mnie, jako pracodawcy, największą wartością jaką cenię u kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej jest przejawianie zaangażowania, chęci, pracowitości i pasjonowania się branżą. Takiej osobie nawet bez doświadczenia na pewno dałbym szansę w swojej firmie. Co konkretnie radziłbym takim osobom?

- udział w warsztatach, stażach i praktykach już na etapie studiów - pomaga to poznać specyfikę branży, podstawowe narzędzia i programy,

- angażowanie się w różnego rodzaju projekty i badania związane z tematem transportu,

- naukę języka obcego innego niż angielski (bo to już standard) w stopniu min. komunikatywnym wraz ze słownictwem branżowym,

- uzyskiwanie w trakcie studiów certyfikatów czy dyplomów potwierdzających zainteresowanie specyfiką zagadnień logistyki,

- czynny udział w konferencjach, spotkaniach i praca w kołach naukowych,

- bardzo dobre wyniki w nauce z przedmiotów zawodowych i takich, które mogą pomóc w pracy,

- interesownie się nowinkami technicznymi i zmianami w przepisach prawa.

 

mgr Anna Palczewska (pracownik naukowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego)

aktywność. umiejętności interpersonalne.

Branża logistyczna w Polsce ma przed sobą duże perspektywy. Dysponujemy potencjałem technologicznym (nowe rozwiązania technologiczne, nowoczesne magazyny i parki maszynowe w zakładach produkcyjnych), mamy świetne położenie logistyczne względem Europy choćby ze względu na czasy dystrybucji towarów. Mamy też oczywiście spore zasoby ludzkie w postaci nowych absolwentów kierunków logistycznych. Co bym radziła tym, którzy chcą się wybić? Dobrze gdy studenci są aktywni podczas studiów i pracują. Wbrew temu co myśli spora część studentów, praca np. w gastronomii czy w bezpośredniej obsłudze klientów, potrafi rozwinąć umiejętności interpersonalne i dobrze przygotować studenta do przyszłej pracy w logistyce - dobre relacje z klientami są tam jednym z kluczowych elementów.

Pensja spedytora
 

Na jakie zarobki (netto) może liczyć obecnie młody spedytor? Według danych regularnie zbieranych przez portal pracuj.pl, najlepiej pod względem finansowym ma spedytor z województwa mazowieckiego, gdzie średnia pensja dla przedstawicieli tej profesji wynosi 2854 zł. Wykres przedstawia wysokości średniego wynagrodzenia dla spedytora pracującego na pełny etat w średniej firmie (11-50 pracowników) mniej niż rok, zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę, dla poszczególnych województw. Raport został stworzony w oparciu o deklaracje 1650 osób.

Które miasta odznaczają się szczególnie atrakcyjnymi wynagrodzeniami dla logistyków? Wzięliśmy pod uwagę te, w których średnia pensja przekracza najwyższą średnią w obrębie województwa (a taka była w województwie mazowieckim): co ciekawe, na pierwszym miejscu znalazła Zielona Góra, największe miasto województwa lubuskiego - średnia pensja spedytora wynosi tam 3250 zł. Za nią znalazły się Pruszków, Warszawa i Piaseczno.


Pewne cechy logistyka są uniwersalne. Dobry spedytor to spedytor doskonale znający realia branży, operujący językami obcymi, z wysoko rozwiniętymi kompetencjami miękkimi. Przy tym wszystkim należy jednak pamiętać, że świat idzie do przodu, a logistyka razem z nim. Nie jest tak, że raz przyswojona wiedza wystarczy na zawsze. W zmieniającym się świecie logistyk ciągle się uczy - dziś powinien mieć oczy i uszy otwarte na nowoczesne technologie. Jakie będą jego kolejne wyzwania?

Stay tuned.

*na podstawie danych GITD o liczbie przedsiębiorstw wykonujących przewóz rzeczy na terenie UE

--

Monika Ulińska