Przewoźnik
20.10.2021

Przewoźnik — jaka jest jego definicja?

Kim jest przewoźnik? To podmiot gospodarczy, który przy pomocy swojej floty pojazdów zobowiązuje się przewieźć osoby lub ładunek z jednego miejsca na drugi. Oczywiście robi to za odpowiednim wynagrodzeniem, które wylicza w stosunku do poniesionych kosztów w trakcie transportu oraz stałych. W procesie logistycznym przewoźnik występuje pomiędzy adresatem a odbiorcą — czasami pomiędzy pojawiają się także podmioty spedycyjne lub innego typu organizatorzy przewozów. W ramach działań logistycznych możemy spotkać przewoźników:

  • kolejowych,
  • drogowych,
  • lotniczych,
  • morskich.

Przewoźników możemy także podzielić ze względu na rodzaj przewozu. Może to być przewóz:

  • osób,
  • towarów.

Przewoźnicy działają także na różnych trasach krajowych i międzynarodowych, a ich praca jest regulowana przez instytucje lokalne, krajowe oraz międzynarodowe stowarzyszenia i organizacje zajmujące się wprowadzeniem jednolitych standardów. Przewoźnik odpowiada nie tylko za pasażerów i ładunek, ale także pracowników i flotę pojazdów, którą posiada. 

Przewoźnik — jak jest jego rola w transporcie?

Jaką funkcję pełni przewoźnik w gospodarce? Bardzo istotną — łączy w sobie kilka ogniw w gospodarce, które wzajemnie się uzupełniają. Jego funkcja transportowa pozwala nie tylko na przewóz towarów, ale także osób na krótkich i długich dystansach. W ramach łańcucha dostaw każdy z przewoźników odbiera ładunek od nadawcy i dostarcza go pod wyznaczony adres. Może to być nie tylko prywatna osoba, ale także instytucja publiczna lub zakład pracy. Wszyscy przewoźnicy reprezentują podaż usług transportowych. Zajmują się produkcją, czyli wykonywaniem usług przewozowych na zlecenie i za wynagrodzenie. Przewoźnika można zamówić w ramach pojedynczego zlecenia lub podpisać umowę abonamentową na regularne przewozy towarowe albo osobowe.

Jakie obowiązki ma przewoźnik? Jako podmiot gospodarczy przewoźnik jest także zobowiązany do utrzymania wysokich standardów usług w ramach lokalnego prawodawstwa lub umów międzynarodowych. Przewozy krajowe oraz międzynarodowe są oparte o system licencji, które pozwalają na kursowanie po określonych trasach lub obszarach. Przewoźnik jest także zobowiązany do prowadzenia przejrzystej dokumentacji firmowej oraz dostosowania się do wymagań stawianych w ramach lokalnego albo międzynarodowego prawodawstwa. Zgodnie z prawem musi on wystawić list przewozowy, który jest potwierdzeniem zamówienia usługi u przewoźnika, a także może stanowić dowód w przypadku składania reklamacji na jego jakość usług. 

Przewoźnik — gdzie się zarejestrować?

Jak się zarejestrować jako przewoźnik? Działalność transportowa jest ściśle regulowana i trzeba spełnić określone standardy, które pozwolą uzyskać niezbędne licencje. Transport krajowy jest objęty ustawą z 1984 roku — prawem przewozowym. O licencję na przewoźnika trzeba się ubiegać w lokalnych urzędach, a także zarejestrować się w Krajowym Rejestrze Sądowym i CEiDG. Międzynarodowe usługi transportowe są możliwe poprzez ubieganie się o tak zwaną licencję wspólnotową — wydawaną przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
 

Jak zostać przewoźnikem w Polsce?

  • Podmiot powinien posiadać odpowiedni tabor - w zależności od rodzaju transportu
  • Zarejestrować swoją działalność - przewoźnik musi posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą, aby móc legalnie wykonywać transport drogowy.

  • Przewoźnik powinien posiadać odpowiednie ubezpieczenie: OC lub/i OC/AC/NW

  • Uzyskać licencję na wykonywanie transportu, którą wydaje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego


Dane pochodzące z Eurostatu (https://ec.europa.eu/eurostat), które na bieżąco są aktualizowane sugerują, że   najwięcej zarejestrowanych przewoźników drogowych jest w krajach:

  • Niemcy  najwięcej zarejestrowanych przewoźników drogowych jest w Niemczech ( ponad 1,4 milionów przedsiębiorstw zajmujących się transportem drogowym, dane za rok 2019.)
  • Włochy (ponad 1,1 milionów zarejestrowanych przewoźników drogowych )
  • Polska (ponad 459 tysięcy zarejestrowanych przewoźników drogowych)
  • Francja (ponad 446 tysięcy zarejestrowanych przewoźników drogowych)
  • Hiszpania (ponad 391 tysięcy)zarejestrowanych przewoźników drogowych.

    Jak widać z pwyższych danych  w Europie Wschodniej najwięcej  zarejestrowanych przewoźników drogowych jest w Polsce.



Współpraca dla przewoźnika ? zobacz także wywiad - dofinansowanie dla firm transportowych

Jesteś przewoźnikiem? zdobywaj sprawdzone ładunki już teraz - Giełda trasnportowa dla przewoźnika