Rodzaje kontenerów

17.06.2022

Rodzaje kontenerów

Kontenery to nieodłączny element transportu wodnego, jak i drogowego, dzięki którym możliwe jest przewożenie dużych ilości towaru w bezpiecznych warunkach bez obaw o ich zgubienie czy uszkodzenie w trakcie załadunku, przewozu czy rozładunku. Na rynku spotkać można różne rodzaje kontenerów, które mają odmienne zastosowanie, budowę czy przeznaczenie dlatego każdy, kto działa w branży transportu, powinien zapoznać się z różnicami. Warto dowiedzieć się, jakie wymiary może mieć kontener, jak jest zbudowany oraz jak prezentuje się podstawowy podział kontenerów.

Jak zbudowany jest kontener?

Ta metalowa skrzynka z pozoru wydaje się niezwykle prostym w budowie elementem, jednak nie jest to do końca prawda. Aby utrzymała ona duże ciężary przy podnoszeniu kontenera, niezbędne jest stworzenie wytrzymałej i trwałej konstrukcji, która zapewnia jej pełną funkcjonalność. Stalowa konstrukcja kontenera składa się z podstawy oraz narożnych słupków o kształcie prostopadłościanu, a jej obudowę tworzą żebra podstawy, ściana czołowa, ściany boczne oraz dach. Rama ta budowana jest wzdłuż nośnych belek, belek pionowych oraz dźwigarów poprzecznych, dzięki czemu konstrukcja jest tak wytrzymała. Dla użyteczności kontenera niezwykle istotna jest wytrzymała podłoga, która w trakcie jego przemieszczania przejmuje całą masę ładunku. Na nią składa się sklejka budowy, mostek i kieszenie dla wideł, zaczepy sztauerskie, belka wzdłuż podstawy i żebra poprzeczne podstawy.

Jako najmocniejszą część kontenera wskazać można słupki narożne oraz ich górne i dolne zaczepy. To z ich pomocą możliwe jest przenoszenie ładunku, jego mocowanie, unoszenie i stawianie w określonym miejscu. W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na drzwi, których konstrukcja jest wyjątkowa, bo również wzmacnia całą konstrukcję kontenera. Są one bardzo ciężkie, dlatego ich otwieranie czy zamykanie wymaga stosowania się do odpowiednich reguł bezpieczeństwa. W standardzie posiadają one od czterech do pięciu poprzecznych belek. 

Typy kontenerów – uniwersalne o różnych wymiarach

Kontenery wyróżniają się dużymi rozmiarami i pojemnością rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu ton. Dzięki temu są one używane w transporcie od wielu lat i jak do tej pory nie została odkryta wydajniejsza i bezpieczniejsza metoda przewożenia ładunków drogą morską. Choć różnego rodzaju kontenery różnią się od siebie pod względem funkcji, zastosowania czy wymiarów, te uniwersalne posiadają równe wymiary tak, aby ułatwić ich ustawienie na statku czy w porcie oraz tym samym całą logistykę związaną z późniejszym transportem drogowym.

Jednym z najczęściej spotykanych jest kontener 20-stopowy. Ten uniwersalny kontener służy do przewożenia praktycznie wszystkich ładunków drobnicowych. Szerokie możliwości związane z modyfikacją sprawiają, że można go przystosować także to przewożenia luźnych ładunków, a także tych ciekłych czy sypkich. Jego długość to około 6, a szerokość i wysokość wynosi około 2,5 metra. Średnia kubatura tego kontenera to w granicach 33,3 m3, a ładowność wynosi w granicach 22 ton. Do jego wyładunku i późniejszego transportu niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, taki jak naczepa kontenerowa lub urządzenie pneumatyczne.

Drugim wymiarem uniwersalnych kontenerów są te 40-stopowe. Podczas gdy ich szerokość i wysokość jest taka sama, jak w przypadku 20-stopowych, to długość wynosząca ponad 12 metrów wymierzona została tak, aby zmieścić w nim 2 kontenery o 20 stopach, zachowując odstęp na poziomie trzech cali. W odróżnieniu od tych pierwszych, kontenery 40 stóp wyposażone są w kieszenie, które służą do ich łatwego przemieszczania. Jeśli istnieje potrzeba ich transportu po załadowaniu, niezbędne są do tego specjalne naroża naczepowe. Kubatura tych kontenerów to blisko 67 m3, a ładowność to aż 26 ton.

Rodzaje kontenerów ze względu na ich budowę

Poza kontenerami uniwersalnymi opisanymi wyżej wymienić można również te o innych konstrukcjach i zastosowaniach, co daje możliwość ich dopasowania do konkretnej funkcji. Wyróżnić można chociażby kontenery z otwartym dachem, z pomocą których przewozić można ładunki o niestandardowych wysokościach. Dodatkowo można je wykorzystać do przewozu sprzętu ładowanego z góry czy w sytuacjach, gdy nie ma możliwości załadowania towaru przez drzwi. Ich góra podczas transportu okrywana jest przy pomocy wodoszczelnej plandeki z linką z celnym zamknięciem. 

Gdy przewożony ładunek ma wymiary, które uniemożliwiają przewożenie go przy pomocy uniwersalnych kontenerów lub tym z otwartym dachem, rozwiązaniem zdaje się wykorzystanie kontenerów z otwartym dachem i bokiem. Ten rodzaj wyróżnia solidna konstrukcja podłogi, a także sztywno osadzone ściany czołowe, co umożliwia odpowiednie zabezpieczenie towaru. Do przewozu ciężkich i gabarytowych ładunków z kolei przeznaczone są kontenery platformy. Ich ładowność sięga nawet 40 ton, co sprawia, że dają one możliwość przewożenia najcięższych ładunków spośród wszystkich modeli. Dzięki wyjątkowo wytrzymałej podłodze możliwy jest transport ładunków o dużych punktowych naciskach.

Kontenery – rodzaje specjalne

Poza standardowymi kontenerami wyróżnić można również te, które dzięki swojej specjalistycznej budowie przystosowane zostały do przewożenia niestandardowych ładunków. Wśród nich wymienić można kontenery zbiornikowe, czyli cysterny. Z ich pomocą transportować można różnego rodzaju płyny, zarówno ciecze pitne, jak i różnego rodzaju płynne chemikalia. Zbiornik tego kontenera umieszczony jest w ramie zbiornika uniwersalnego 20 stopowego, co daje mu pojemność na poziomie blisko 20 000 litrów. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie napełnić zbiornika pod sam korek, co pozwala uniknąć rozlania się cieczy w wyniku jej falowania. 

Innym rodzajem specjalistycznych kontenerów są te chłodnicze. Służą one do przewozu ładunków, które wymagają stałej temperatury. Jej utrzymanie możliwe jest dzięki zastosowaniu przekładowej konstrukcji ścian oraz aluminiowych T-gratingów w podłodze, które pełnią funkcję kanałów powietrznych. Kontenery te wyposażone są w jednostkę chłodzącą, która automatycznie utrzymuje temperaturę na stałym poziomie. 

Wśród innych rodzajów kontenerów wyróżnić można te do ładunków masowych lub stałych luzem, z wentylacją, ogrzewane, izotermiczne oraz termiczne. Tak szeroki wybór sprawia, że możliwe jest dokładne dopasowanie kontenera do pełnionej przez niego funkcji i tym samym zapewnienie sprawnego i bezpiecznego transportu. Kontenery należy załadowywać, mając na uwadze maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Warto jednak pamiętać o tym, aby dbać o odpowiedni stan techniczny kontenera i reagować w przypadku jego uszkodzeń. Pozwoli to uniknąć niebezpieczeństw oraz uszkodzenia przewożonego towaru.