Tara

07.10.2021

Co to znaczy tara? 
Tara co to jest? Jest to masa własna kontenera, który jest całkowicie pusty. Do jego wagi są także wyliczane okucia oraz urządzenia, które stanowią integralną część konstrukcji kontenera. W przypadku kontenerów chłodniczych będzie to na przykład zestaw agregatów chłodniczych, które znajdują się w środku lub w dodatkowej obudowie. Masa własna kontenerów oraz sama standaryzacja tego typu konstrukcji leży po stronie Międzynarodowej Organizacji Standaryzacyjnej. Ustala one nie tylko terminologię, ale także całkowite wymiary konstrukcji, wymagania wytrzymałościowe, przepisy eksploatacyjne oraz specjalistyczne oznakowanie widniejące na bokach kontenera. Tara, czyli masa własna kontenera, jest także dokładnie opisana przez tę międzynarodową organizację. W języku angielskim natkniemy się na określenie Tare Mass of Container, które oznacza dokładnie to samo. Żeby zapoznać się z dokładnymi wytycznymi Międzynarodowej Organizacji Standaryzacyjnej, warto zajrzeć na ich stronę internetową. Informacje można także uzyskać w Ministerstwie Transportu, który jest departamentem zajmującym się zasadami w transporcie morskim, lądowym i kolejowym. 

Tara kontenera — o co chodzi?
Dlaczego tara kontenera jest taka ważna i o co chodzi w standaryzacji? Jest to ważna potrzeba, która wiele lat temu została dostrzeżona zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Standaryzacja nie tylko znacznie ułatwia handel krajowy i międzynarodowy, ale także pozwala na stworzenie jednolitej infrastruktury transportowej w wielu krajach. Standaryzacja kontenera umożliwia także wprowadzania jednolitych łączeń oraz urządzeń w pojazdach różnego typu. Dzięki temu kontener może nie tylko podróżować statkami, ale także można go umieścić na platformie kolejowej lub naczepie drogowej. Jest to szereg wygodnych rozwiązań, które znacznie obniżają koszty transportowe — zwłaszcza w sprzedaży międzynarodowej.

Czy tara wpływa na transport krajowy i międzynarodowy? Waga jest to kwestia zasadnicza, która wpływa na szybkość oraz koszty dostarczenia ładunku w różne rejony świata. O ile statki są duże, a transport kolejowy jest przyzwyczajony do ciężkich ładunków, to transport drogowy ma swoją nośność. Ta kwestia tyczy się nie tylko technologii budowy dróg i ich wytrzymałości, ale także samych pojazdów. Ciągniki siodłowe i balastowe są ograniczone nie tylko przepisami krajowymi dotyczącymi wagi pojazdu z ładunkiem, ale także prawami fizyki. A wliczanie przewozu kontenerów pod transport ponadgabarytowy byłoby zbyt kosztowne. Dlatego też zaistniała międzynarodowa potrzeba ustandaryzowania wagi kontenera z i bez ładunku.  

Tara — jak to się waży?
Tara — jak obliczyć wagę kontenerów i pojazdów? Korzysta się ze specjalnych wag drogowych, które znajdziemy nie tylko w portach, ale także wzdłuż autostrad, dróg szybkiego ruchu oraz krajowych. Część firm przewozowych korzysta także z tego typu urządzeń, żeby się upewnić czy pojazd spełnia dopuszczalne normy wagowe razem z ładunkiem. Usługi ważenia pojazdów są też oferowane przez podmioty zewnętrzne, które oferują je zazwyczaj przy ważnych węzłach przeładunkowych. Mogą to być nie tylko porty morskie, ale także terminale kolejowe lub główne huby drogowe. Jest to usługa, z której warto skorzystać i która chroni przewoźników przed konsekwencjami finansowymi, spowodowanymi przez nakładanie kar finansowych za zbyt ciężki pojazd.  Wystarczy, że ciągnik siodłowy z naczepą z kontenerem wjedzie na wagę i zostanie dokonany pomiar. Czasami też przeprowadza się pierwsze ważenie pojazdu z kontenerem pustym lub bez niego. Waga jest wtedy tarowana i do tego uzyskuje się też dokładny ciężar samego ładunku. Ważenie pojazdów nie zajmuje dużo czas, a wagi są tak skonstruowane, żeby można było na nie z łatwością wjechać. W niektórych krajach może się zdarzyć, że pojazdy ciężarowe, poruszające się po publicznych drogach podlegają obowiązkowego ważeniu. Wtedy odpowiednie znaki będą kierowały na specjalne place z wagami drogowymi, gdzie odbywa się ważenie i specjalna sygnalizacja daje znak do ruszenia w dalszą drogę. 

Tara kontenera — jaki jest standard?
Jak wygląda standaryzacja wagowa kontenera? Wszystko zależy od jego rozmiaru oraz typu. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć nie tylko na stronie Międzynarodowej Organizacji Standaryzacji, ale także w lokalnych ministerstwach transportu. W ramach międzynarodowej standaryzacji kontenera dzielimy je na: 

  • kontener 20` — jego przedział wagowy może się wahać od 1 800 kilogramów do 2 400 kilogramów;
  • kontener 40` — w przypadku tej konstrukcji wymagana waga jest dopuszczalna w przedziale od 2 2800 kilogramów do 4 000 kilogramów;
  • kontener 40` High Cube — jest to konstrukcja wyższa od standardowych modeli 40` i jej waga dopuszczalna zawiera się w przedziale pomiędzy 3 900 kilogramów a 4 200 kilogramów.

W przypadku innych kontenerów i ich dopuszczalnej wagi warto skierować się do odpowiednich instytucji krajowych oraz międzynarodowych, które zajmują się pilnowaniem standardów w transporcie drogowym, kolejowym i morskim.