Telematyka transportu
21.10.2021

Telematyka transportu — co to jest?

Czym jest telematyka transportu? To bardzo zaawansowany moduł, który pozwala zwiększyć efektywność oraz zyski firmy przewozowej. Większość inteligentnych systemów jest oparta o miks rozwiązań z zakresu telekomunikacji, automatyki i informatyki. Dobrze zaprojektowany program pozwala na optymalizację większości procesów logistycznych, które zwiększają wydajność oraz pozwalają nawet na łączenie kilku tras w jedną dla znacznego obniżenia kosztów. Nowoczesne procesy przyczyniają się także do jeszcze lepszego rozplanowania floty pojazdów, która nie tylko nie wraca na pusto, ale także może wykonywać kilka zadań naraz. Obecne systemy telematyczne wykorzystują nie tylko centralną bazę danych z szybkim procesem obliczeń, ale także pozwalają się łączyć z jednostkami zewnętrznymi — mogą to być przenośne komputery firmowe, tablety oraz smartfony. Odpowiednio dobrany program pozwala na zdalną łączność z kierowcą i udostępnia ogromną, geograficzną bazę danych, którą łatwo można wykorzystać. Jedną z podstaw telematyki są urządzenia montowane bezpośrednio w pojazdach, które łączą się zdalnie z centralną bazą danych firmy. 

Jak funkcjonuje telematyka transportu?

Jak działa telematyka w firmach transportowych? Wszystko jest oparte o centralną jednostkę bazy danych, która udostępnia swoje zasoby dalszym urządzeniom w firmie oraz kierowcom w pojazdach. Wykorzystując technologię Wi-Fi lub GSM, kierowca może w każdej chwili połączyć się ze spedytorem i porozmawiać z nim o problemach na drodze. Spedytor, stosując dobrze skomponowaną, geograficzną bazę danych, z łatwością znajdzie nową drogę, która będzie zahaczać o wszystkie punkty przeładunkowe oraz adresatów przesyłek. Świetny system telematyczny potrafi wykorzystać wiele zasobów naraz, które pozwolą znacznie upraszczać procesy logistyczne, a także reagować w przypadku nieprzewidzianych sytuacji.

W jaki sposób telematyka usprawnia transport?

Jest to złożony system, który wykorzystuje wiele opłacalnych zasobów. Znacznie upraszcza to podejmowanie decyzji w transporcie towarowym. Większość systemów korzysta z:

  • sieci internetowych,
  • sieci komórkowych,
  • systemów łączności radiowej,
  • geograficznych baz danych,
  • drogowych baz danych,
  • systemów nawigacji satelitarnej,
  • urządzeń i pogodowych bazy danych,
  • urządzeń monitorujących sytuację na drogach,
  • radarów ustawionych wzdłuż dróg,
  • kamer ulicznych.

To dziesiątki czynników, urządzeń i danych, które potem należy przetworzyć i wyciągnąć z nich logiczne wnioski. Systemy telematyczne  w transporcie pozwalają na pełną współpracę między centralą, dyspozytorem a kierowcą. Przekłada się to na lepsze warunki pracy, a także korzystniejsze decyzje. 

Jakie są najlepsze rozwiązania telematyczne?

  • Które systemy telematyczne są najlepsze? Wszystko zależy od rozwiązań, na jakie się zdecydujemy. Obecnie na rynku pracuje kilka dużych firm, które odpowiadają za zbudowanie kompletnej oferty programowej dla średnich i większych firm przewozowych. Małe firmy o zasięgu krajowym nie potrzebują, aż tak rozbudowanych podsystemów — jednak warto zainwestować w pewne rozwiązania informatyczne. Gwarantują one jeszcze lepsze operowanie na trasach, a także znacznie zwiększają efektywność. Co jednocześnie oznacza znacznie większe zyski. Dobre oprogramowanie komputerowe i urządzenia w pojeździe muszą mieć także przyjazny interfejs, który będzie zrozumiały dla każdego pracownika. Warto wdrażać nowoczesne rozwiązania telematyczne — dają one znacznie lepsze efekty.
  • Gdzie szukać dobrych systemów telematycznych? Można szukać ich  bezpośrednio u producentów albo wybrać się na targi branżowe, gdzie producent pokaże działania systemu w czasie rzeczywistym. Inwestowanie w innowacyjne technologie informatyczne nie tylko zwiększa efektywność przejazdu na jednej trasie, ale także pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów. Dzisiejsze pakiety programowe są bardzo bogate i nastawione na różnego typu klientów. Korzystanie z całego systemu telematycznego wraz z pomocnymi podsystemami pozwala wejść na wyższy poziom logistyczny. Firma przewozowa rozwija się wtedy znacznie szybciej, a także może zrezygnować ze zbędnych elementów, których wcześniej się nie dostrzegało. Dobra telematyka drogowa analizuje, liczy i optymalizuje. 

Telematyka drogowa — dlaczego warto?

  • Dlaczego telematyka drogowa jest tak opłacalna w logistyce? Ponieważ system firmowy oraz jego podsystemy pracują w czasie rzeczywistym. Można w każdej chwili korzystać z bogatych, drogowych baz danych i na podstawie analizy podjąć natychmiastową decyzję. Dobry system telematyczny pozwala także na tworzenie złożonych planów na przyszłość i jednoczesne ich korygowanie w czasie rzeczywistym — jeżeli zachodzi taka potrzeba. Dostęp do nowoczesnych baz drogowych i pogodowych pozwala także przewidzieć pewne sytuacje na drodze i dokonać niezbędnej korekty w trasie lub rozbić ją na dwa pojazdy. Tego typu systemy działają pod kątem optymalizacji i opłacalności. Jest to inwestycja w większą efektywność mechanizmów logistycznych oraz informacji. 
  • Czy inwestowanie w rozwiązania telematyczne jest opłacalne? Większość przypadków wskazuje, że tak. Na samym początku konieczna jest inwestycja we flotę pojazdów oraz w informatykę firmy, jednak efektem tego jest nieograniczony dostęp w czasie rzeczywistym do bogatych baz danych. Śmiało można powiedzieć, że jest to spora oszczędność w kosztach stałych, flocie, paliwie, a także w łączności z kierowcami. Dyspozytor może z łatwością kontrolować swój obszar pracy, reagować w każdej sytuacji, a także szybko połączyć się z każdym z kierowców. Jest to bardzo rentowna inwestycja, która przyczyni się do znacznej redukcji kosztów, których się wcześniej nie zauważało. 

Dlaczego system telematyczny w transporcie jest taki istotny?

  • Skąd pomysł na system telematyczny i czy jest on istotny w logistyce? Pomysł bierze się z ułatwiania łańcuchów dostaw przy jednoczesnym rozszerzaniu ich zasięgów. Dobrze zaprojektowane oprogramowanie oraz przyjazna aplikacja pozwala na naprawdę wiele dobrych, logistycznych decyzji, które ułatwią pracę wszystkim pracownikom. Wszyscy mają ze sobą bezpośredni i szybki dostęp do siebie, a także mogą raportować nietypowe sytuacje. Potem te raporty można analizować pod wieloma kątami i wyciągnąć kolejne, ciekawe wnioski. Logistyka polega nie tylko na planowania, ale także na liczeniu, analizowaniu, optymalizowaniu i podejmowaniu decyzji — wtedy warto mieć przy sobie pomocne narzędzie informatyczne.

Co to jest telematyka transportu? Sprawdź już teraz! Poznaj także naszą ofertę i zyskaj dostęp do nowoczesnych firm przewozowych w ramach dosepu do giełdy transportowej 

Wykorzystanie telematyki w firmie transportowej cz. 1

Wykorzystanie telematyki w firmie transportowej cz. 2