Towary ciężkie i przestrzenne

21.07.2021

Towary ciężkie i przestrzenne

Przedmioty, które mocno odbiegają od standardowych wymiarów przesyłek, paczek czy towarów, to towary ciężkie oraz przestrzenne. Tego typu rzeczy nie da się przewozić w zamkniętym pojeździe drogowym czy kontenerze. Transport towarów ciężkich reguluje jednak Konwencja Celna dotycząca międzynarodowego przewozu towarów, czyli Konwencja TIR sporządzona w Genewie w roku 1975. Miała za zadanie ułatwić międzynarodowe przewozy towarów pojazdami drogowymi, szczególnie na granicach. Towary ciężkie przeważnie przekraczają dopuszczalne naciski na oś pojazdu, mają sporą wartość materialną, oraz wymagają szczegółowej wiedzy dotyczącej ich transportowania.

Podział ładunków ponadgabarytowych

Istnieje pewien podział ładunków ponadnormatywnych, który pozwala uszeregować towary ze względu na ich masę oraz wymiary. Poniżej dokładne objaśnienia każdego rodzaju towarów ciężkich i przestrzennych:

towary ciężkie zwykłe – wykraczają poza standardowe zestawy samochodowe, ich waga nie przekracza 25 ton. W tym przypadku wymiary tych ładunków są nieco większe od dopuszczalnych norm, dlatego z definicji zwie się je zwykłymi. Mają około 15 metrów długości i 4 metry szerokości, a ich wysokość to 3 metry. Tego typu towary przewozi się na zwykłych zestawach drogowych jednak muszą one być odpowiednio oznakowane. Jak dokładnie wyglądają zwykłe towary ciężkie? To między innymi maszyny przemysłowe, konstrukcje stalowe itp.,

towary długie to kolejna grupa w transporcie towarów ciężkich, którą należy wyróżnić. W przypadku tego typu ładunków długość sięga, a często nawet przekracza 40-50 metrów! Warto jednak zauważyć, że pozostałe wymiary, a więc szerokość i wysokość nie odstają wtedy od norm. Czym są towary długie? To przede wszystkim elementy elektrowni wiatrowych, czy instalacji dla rafinerii, jednak można tutaj także wymienić części mostów,

ładunki wielkogabarytowe to przedostatnia już grupa towarów. Tutaj masa nie musi jednak przekraczać założonych norm jednak wymiary i to często na wszystkich płaszczyznach, już tak. Najczęściej towary te mają do 5 metrów długości, 7 metrów wysokości, a ich maksymalna szerokość wynosi 7 metrów. To często konstrukcje stalowe czy zbiorniki, niejednokrotnie także części do urządzeń górniczych,

towary ciężkie – tym razem coś, co w kontekście definicji zawartej na początku jest dla nas najważniejsze, czyli ładunki ciężkie. Tutaj wykorzystuje się zarówno transport drogowy, jak i kolejowy, aby skutecznie przetransportować ładunki z tej grupy, mogą bowiem ważyć od 70 do 100 ton. Czym są? Elementami statków (pokrywy lukowe), wagonami kolejowymi czy ogromnymi maszynami dla budownictwa, rozbiórki i przemysłu wydobywczego.

Ładunki ciężkie skupione i przestrzenne

Do ładunków ciężkich o masie skupionej można zaliczyć wały karbowe silników okrętowych czy prasy przemysłowe. Często także w ten sposób określa się transformatory, generatory czy turbiny. Cechą charakterystyczną ładunków ciężkich skupionych jest ich duży ciężar w stosunku do objętości. Co ciekawe, tego typu towary ciężkie mogą ważyć nawet 200 do 300 ton! Do ich przewozu wykorzystuje się wieloosiowe naczepy lub wagony kolejowe. 

Ładunki ciężkie przestrzenne to z kolei przęsła mostów, dźwigi, surowce petrochemiczne, suwnice portowe czy wieże wiertnicze. Towarów tego typu jest mnóstwo, a ich przewóz odbywa się jedynie drogą morską lub rzeczną. Wszystko dlatego, że maksymalna masa towarów przestrzennych sięga nawet 900 ton, gdzie wysokość często dochodzi do 40 metrów. 

Towary ciężkie w transporcie szynowym i morskim

Transport szynowy wykorzystuje się wtedy, gdy towary ciężkie przekraczają maksymalny, dopuszczalny nacisk na jedną oś w transporcie lądowym. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne wagonu, a transport odbywa się z zachowaniem wszelkich nadzwyczajnych warunków. Pod uwagę bierze się masę, rozmiar i kształt towaru. 

Transport towarów ciężkich drogą morską odbywa się wtedy, gdy masa ładunku przekracza kilkaset ton, ale często jest to nawet kilka tysięcy. Pod uwagę bierze się również wymiary, o czym pisaliśmy wyżej. Do transportu tego typu ładunków wykorzystuje się specjalistyczne pontony lub statki. 
 


Dedykowana giełda trasportowa dla: