Transport chłodniczy

31.03.2022

Transport chłodniczy

Transport chłodniczy, czyli inaczej przewóz produktów i towarów wymagającej niskiej temperatury, to jedna z najważniejszych gałęzi transportu na świecie jak i w Polsce.
Przewóz chłodniczy nie dotyczy tylko żywności, ale znajduje także zastosowanie w dziedzinie farmaceutycznej, kosmetycznej, elektronicznej, w branży chemicznej jak i wielu innych specjalstycznych branżach. 

Zachowanie odpowiednich procedur oraz kontrola warunków termicznych podczas przewozu jest konieczna aby zachować jakość przewożonych produktów.  Z tego powodu aby usługi były świadczone na odpowiednim poziomie, do dyspozycji winny być nowoczesny tabor samochodów dostawczych, wyposażony także w innowacyjne urządzenia kontrolujące, system telematyczny czy sterylne chłodnie. 

Przewóz chłodniczy krajowy — na czym polega?

Załadowcy z ząłożenia winni być wyszkolonymi pracownikami. Wiedzą  jak wygląda specyfika logistyki przewożonych towarów w chłodni, przygotowani są na wszelkie nieoczekiwane  sytuacje mogące pojawić się na drodze. Wiele firm korzysta już z nowoczesnych pojazdów, dzięki którym zachowuje - określone w prawie - sanitarne procedury. Towar umieszczony w chłodniczej naczepie jest dobrze zabezpieczony, oznacza to także, że trasa jest zaplanowana i zaprojektowana czasowo tak, aby dojazd na miejsce nie zajmował więcej, niż wymaga tego procedura przewozu wrażliwego na warunki termiczne produktu.

Transport chłodniczy krajowy żywności

Aby wykonywać transport chłodniczy wymagane są certyfikaty zapewniające wysoki standard oferowanych przez firmę usługi. Każdy przewóz chłodniczy podlega ścisłej kontroli już na etapie załadunku, a urządzenia monitorujące czuwają całą drogę nad nieprzerwanym cyklem chłodniczym nawet najbardziej wymagających produktów. 

Z transportem chłodniczym krajowym kojarzony jest przewóz towarów chłodniczych takich jak:

  • mięso,
  • mrożonki,
  • lody,
  • artykuły wymagające obniżonej temperatury typu: świeże ryby, wędliny, czy sery.

Transport chłodniczy to fundament zaopatrzenia sklepów, szpitali, aptek, fabryk oraz innych firm z gałęzi przemysłowych. Kontrolowany tryb, sterylne warunki oraz przeszkoleni kierowcy czuwają nad całym procesem.

Normy prawne regulujące transport chłodniczy krajowy
 
Przewozy chłodnicze na terenie kraju dostosowane są do poniższych regulacji prawnych:

  • Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. oraz ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności,
  • Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych,
  • Ustawa o bezpieczeństwie żywności z dnia 25 sierpnia 2006 r.,
  • Transport chłodniczy krajowy spełnia także rozporządzenie w sprawie higieny środków spożywczych (WE) nr 852/2004 PE i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r.,


Profesjonalne usługi niwelują praktycznie do zera sytuacje, w których dochodzi do zepsucia żywności lub zmarnowania innych towarów, wymagających szczególnych warunków termicznych.

Zrealizuj przewóz chłodniczy na naszej giełdzie transportowej szybko i bez komplikacji

Plan trasy często minumalizuje  występowanie wolnego ładunku, dzięki czemu  firmy transportowe optymalnie mogą zaplanować podróż kierowcy w dwie strony, aby nie wracał na „pusto”. Oszczędza to czas, pieniądze, a także zapewnia pracownikom komfortowe warunki pracy.


​Kontenery izotermiczne

Kontenery izotermiczne zbudowane są w taki sposób, by oszczędzać i wykorzystać energię chłodniczą. Specjalnie zaprojektowane ścianki i urządzenia rozprowadzają równomiernie powietrze, napędzając cyrkulację, podczas której powietrze zostaje schłodzone w agregacie. Rozwój branży przewozowej chłodniczej wymusza na producentach ciągły rozwój i poprawę jakości kontenerów aby redukować także potrzebną energię do chłodzenia przewożonych produktów. 

Jak ustawić prawidłowo ładunek, by równomiernie chłodził się podczas drogi?

Jedną z najważniejszych kwestii podczas transportu chłodniczego krajowego jest prawidłowe ustawienie załadunku w kontenerze chłodniczym. Budowa samego kontenera jest nie bez znaczenia, więc ułożenie towaru nie może być też przypadkowe. Czynniki, które mają wpływ na proces chłodzenia, to nie tylko wysokość temperatury, ale także wilgotność, wentylacja, to także kontrola atmosfery w kontenerze.

Przewożąc transport chłodniczy, ustawiane są towary najbardziej wymagające  na samym dole, jesteśmy tam w stanie utrzymać najniższą temperaturę chłodzenia;  ładunek musi być ustawiony na paletach, aby zapewnić pozostałej reszcie towaru możliwość cyrkulacji. Podobnie nie bez znaczenia jest górne ustawienie palet. Załadunek nie może sięgać górnej części kontenera, aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować, chłodząc się w przestrzeni agregatu.