Pakiet mobilności - zmiany prawa dla busów

23.05.2022

Nowe zmiany dla kierowców prowadzących pojazdy o masie od 2,5 do 3,5 tony na terytorium Unii Europejskiej.

Kierowcy busów z racji zmian przepisów powinni zaopatrzyć się w kilka nowych dokumentów. Nieposiadania ich może skończyć się mandatem. 

Od 21 maja 2022 r. przedsiębiorcy wykonujący międzynarodowy transport drogowy rzeczy, pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 tony i do 3,5 tony na obszarze UE są obowiązani posiadać stosowne dokumenty i spełniać kilka nowych wymagań. Formalnie jest to konsekwencja zmian prawa związanego z “Pakietem Mobilności” i konieczności dostosowania się do ich zapisów w ruchu międzynarodowym (patrz. również Rozporządzenie 2020/1055).

Rozporządzenie wprowadza nowe wymogi dla pojazdów powyżej 2,5 tony. Kierowca zobowiązany jest do posiadania i okazania podczas kontroli drogowej:

  • dokument poświadczający posiadanie siedziby w U.E.
  • posiadanie zabezpieczenia finansowego (w zależności czy jest to pierwszy pojazd czy następny kwoty się różnią)
  • licencja wspólnotowa 
  • certyfikat kompetencji zawodowych
     

Przyczyna zmian prawnych wynika z  gwałtownego przyrostu przewoźników, nie będącymi członkami Unii Europejskiej oraz wprowadzeniem tym samych standardów dla wszystkich członków Unii Europejskiej. 

Zmiany niezależnie od ich motywów wprowadzają dodatkowe koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

  • licencja wspólnotowa - 4000 PLN
  • zabezpieczenie finansowe (1800 euro - pierwszy pojazd, 900 euro każdy następny)
  • certyfikat kompetencji zawodowych (1000 PLN)


Aby uniknąć kary należy zapoznać się ze zmianami i wprowadzić je jako standard w swojej firmie, tylko wtedy możemy zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi prowadzić pojazd 2,5-3,5 t. w ramach działalności transportowej na terytorium U.E.

Zmiany przepisów prawa tworzą wąskie gardło w dostępie do uzyskania zezwolenia zarówno na: zawód przewoźnika jak i licencje na działalność w ramach transportu międzynarodowego. Z racji dużej ilości podmiotów, którzy zgłaszają się na w ostatnim momencie, czas oczekiwania może wynieść powyżej dwóch tygodni.