Oko na eksperta
Włodzimierz Połoz
Włodzimierz Połoz
Uniwersytet Łódzki

W 1977 r. uzyskał tytuł mgr inż. mech na Wojskowej Akademii Technicznej na specjalności Maszyny Inżynieryjne. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi i Politechniki Łódzkiej. Obecnie doktorant na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (katedra logistyki).

Do jego zainteresowań zawodowych należą zarządzanie i organizacja logistyki w przedsiębiorstwie, lean management, logistyka zwrotna, logistyka zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji oraz System GS1, czyli systemy automatycznej identyfikacji.

Przez prawie 5 lat był specjalistą ds. wysyłek i gospodarowania odpadami w firmie Recticel.Ma wieloletnie doświadczenie jako nauczyciel logistyki, był też trenerem w Studium Nowoczesnej Technologii. Od 2006 r. jest kierownikiem magazynów w firmie Modi.

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Magazynie

kategoria:
Magazyn
11.01.2016

 

2.3 ZAGROŻENIA ZE STRONY KONSTRUKCJI BUDYNKU MAGAZYNOWEGO
 

Ukształtowanie przestrzenno-funkcjonalne bu­dynku magazynowego wynika z wymagań technologicznego procesu magazynowego, określającego wielkości i kształt stref magazynowych. Parametry jednostek ładun­kowych, urządzeń przeładunkowych oraz do składowania, wyznaczają parametry budowlane stref magazynowych. Parametry te to:

  • wymiary i kształt pomieszczenia,
  • wytrzymałość podłogi,
  • rodzaj i gładkość nawierzchni,
  • parametry bram magazynowych,

Budynek magazynowy musi spełniać wymagania w zakresie warunków higieniczno-sanitarnych dla pracowników. W budynku magazynowym powinny znajdować się odpowiednie pomieszczenia wyposażone w instalacje i urządzenia higieniczno-sanitarne (np. jadalnie, szatnie, umywalnie czy palarnie), spełniające warunki określone od­powiednimi normami i przepisami. W celu zapewnienia sprawnego przepływu towarów przez magazyn, należy określić warunki, jakim powinny odpowiadać poszczególne elementy budynku magazy­nowego, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczne warunki pracy ludzi i urządzeń transpor­towych. Są to następujące elementy:

  • fronty przeładunkowe,
  • podłogi (stropy), drogi transportowe,
  • bramy magazynowe,  
  • oświetlenie pomieszczeń magazynowych,
  • pomieszczenia higieniczno-sanitarne.
     

Fronty przeładunkowe
 

Fronty przeładunkowe (rampowe i bezrampowe) stanowią miejsce w magazynie, w którym zagrożenie bezpieczeństwa pracy jest wyjątkowo wysokie. Zagrożenia te występują najczęściej w czasie rozładunku towarów dostarczonych w uszkodzonych opakowaniach transportowych i zbiorczych, a także w jednostkach ładunkowych zdeformowanych w czasie prze­wozu. Ukształtowanie frontu rozładunkowego ułatwia i usprawnia wykonywanie czynności rozładunkowych. Odnosi się to do ukształtowania jego głównych elementów, jakimi są:

  • rampa - o szerokości dostosowanej do rodzaju urządzenia przeładunko­wego oraz wysokości dostosowanej do wysokości podłogi rozładowywanego środka transportowego,
  • podłoga i nawierzchnia rampy - o odpowiedniej wytrzymałości oraz stanie technicznym (bez wgłębień i ubytków),
  • daszek nadrampowy - o odpowiedniej wysokości i wysięgu gwarantującym zabezpie­czenie przed odpadami miejsca prowadzenia rozładunków,
  • oświetlenie miejsca rozładunku oraz wnętrza rozładowywanego środka transportowego.

 

Podłogi (stropy) magazynowe
 

Podłogi magazynowe stanowią element budynku magazynowego, który ma wpływ na bezpieczne poruszanie się środków transportu wewnętrznego oraz bezpieczne składowanie to­warów. Charakteryzują je parametry techniczno-eksploatacyjne:

  • wytrzymałość na obciążenia ciągłe i skupione,
  • jakość oraz stan nawierzchni.


Przy składowaniu materiałów należy:

  • zapewnić, aby masa składowanego ładunku, łącznie z masą urządzeń przeznaczonych do jego składowania i transportu, nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia,
  • wywiesić czytelne informacje o dopuszczalnym obciążeniu podłóg i stropów przezna­czonych do składowania.


Przestrzeganie dopuszczalnego obciążenia stropów jest szczególnie istotne w magazynach wielokondygnacyjnych o niskiej wytrzymałości. W pomieszczeniach magazy­nowych na kondygnacjach powinny być składowane towary objętościowe (przestrzenne) o małej masie, a ich piętrzenie powinno być dokonywane przy użyciu lekkich wózków podnośnikowych akumulato­rowych prowadzonych z masztem wewnętrznym.

Nawierzchnie wykonane z materiałów trudnościeralnych, charakteryzujących się dobrą przyczepnością, odpornych na poślizgi, pęknięcia, nieposiadające progów, uskoków - stwarzają warunki wysokiego bezpieczeństwa.

Dla zapewnienia bezpiecznych warunków eksploatacji podłóg i stropów magazynowych – zarządzający magazynem powinien dopilnować wywieszenia w widocznych miej­scach czytelnych informacji o dopuszczalnym obciążeniu podłóg i stropów przeznaczonych do składowania, a także dbać o stan nawierzchni przez kontrolowanie i przestrzeganie czystości oraz zapewnienie konserwacji i naprawy w przypadku jej uszkodzenia.
 

Bramy magazynowe i drogi transportowe
 

Zapewnienie bezpiecznego ruchu pieszych oraz bezpiecznego transportu towarów w magazynie w znacznym stopniu uzależnione jest od bram magazynowych o odpowiednich wymiarach, dróg transportowych o odpowiednich szerokościach, zainstalowania odpowiednich wygrodzeń, kra­wężników oraz barier ochronnych, prawidłowego wyznaczenia dróg transportowych liniami malowanymi na podłodze oraz oznakowania dróg i przejść znakami, sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. Wymiary bram oraz szerokości dróg transportowych i dla ruchu pieszego ustala się biorąc pod uwagę rodzaj i:

  • wymiary środków transportowych oraz transportowanych ładunków,
  • natężenie ruchu pieszego i kołowego (jedno lub dwustronnego).

Wymiary bram powinny pozwalać na swobodny przejazd środków transportowych z ładunkiem oraz przejście pieszych.

Tam, gdzie to możliwe, przejście dla pieszych powinno być oddzielone od trasy przejazdów środków transportowych. W otworach bramowych nie należy stosować pro­gów i stopni. Pracodawca jest obowiązany zapewnić opracowanie zasad ruchu na drogach wewnątrz­zakładowych, zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym.

 

Strona 5/6