Oko na eksperta
Monika Ulińska
Monika Ulińska
Logintrans

Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Copywriterka i koordynatorka Wirtualnej Akademii TransEdu.

Co ma geografia do logistyki?

kategoria:
Spedycja
29.10.2015

Autentyk z pewnego forum. Pewien chętny do bycia logistykiem chciał się dowiedzieć, jakie przedmioty musi wziąć pod uwagę, wybierając się do technikum logistycznego. Inny użytkownik, zgodnie z prawdą, wskazał na matematykę, języki obce i geografię. Do rozmowy włączył się sceptyk: “Co ma geografia do logistyki… lol”. Już tłumaczę.

Znajomość geografii jest niezbędna już na etapie zakładania działalności transportowej. Każda firma zazwyczaj ma swój główny kierunek i oferuje [link_words=transport text=transport] do konkretnego zakątka świata. Jeśli więc planujesz otworzenie własnej działalności (TUTAJ dowiesz się, co musisz w tym kierunku zrobić), musisz sobie odpowiedzieć sobie na jedno bardzo, ale to bardzo ważne pytanie: gdzie chcesz pracować? I dopiero wtedy zacznij pracować.

Zwinny logistyk
 

Wiedza geograficzna jest zatem potrzebna z uwagi na to, że większość firm specjalizuje się w transporcie do konkretnego rejonu. Oferując transport do Europy Zachodniej, należy wiedzieć, jakie państwa do niej należą. Niektóre firmy specjalizują się w transporcie do Skandynawii. Wypadałoby, żeby ich pracownicy wiedzieli, które kraje to kraje skandynawskie... Znajomość geografii jest też potrzebna, by na pytanie, czy firma jeździ do Beneluksu, [link_words=spedytor text=spedytor] nie szukał go nerwowo na mapie, tylko zapytał: jedziemy do Belgii, Holandii czy Luksemburgu?

Dzięki znajomości Europy spedytor wie, czy firma jest w stanie sprostać potrzebom klienta i, szukając nowych wyzwań i pozyskując nowych klientów, czy on sam może składać im określone propozycje. Żeby wykonywać usługi na najwyższym poziomie, powinien również znać kody miast w Europie. Taki kod to nic innego, jak dwie pierwsze cyfry kodu pocztowego danego miasta.

Znajomość Europy - czyli czego?
 

Europa to dla spedytora nie tylko sposób rozmieszczenia państw na kontynencie. To także strefy, na jakie jest podzielony, autostrady, magistrale kolejowe i porty międzynarodowe. Tak, tak - to, że wykonujesz transport drogowy, wcale nie oznacza, że nie będziesz korzystał z innych rodzajów transportu. O tym za chwilę.

Zatem masz zlecenie - musisz zaplanować przewiezienie towaru z węgierskiego Kaposvar do Gminy Crnomelj na Słowenii. Na pierwszy rzut oka [link_words=trasa text=trasa] jest prosta, a jej zaplanowanie nie wymaga wielkiego kombinowania. Jednak kompetentny spedytor widzi przeszkodę z podpisem “Chorwacja”. Kraj ten nie należy do Strefy Schengen, a co za tym idzie, z przejazdem na jego terytorium wiąże się konieczność oclenia towaru oraz stania na granicach. Żeby zatem zaoszczędzić czas i koszty, lepiej będzie go ominąć i zaplanować inną trasę.