Oko na eksperta
Włodzimierz Połoz
Włodzimierz Połoz
Uniwersytet Łódzki

W 1977 r. uzyskał tytuł mgr inż. mech na Wojskowej Akademii Technicznej na specjalności Maszyny Inżynieryjne. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi i Politechniki Łódzkiej. Obecnie doktorant na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (katedra logistyki).

Do jego zainteresowań zawodowych należą zarządzanie i organizacja logistyki w przedsiębiorstwie, lean management, logistyka zwrotna, logistyka zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji oraz System GS1, czyli systemy automatycznej identyfikacji.

Przez prawie 5 lat był specjalistą ds. wysyłek i gospodarowania odpadami w firmie Recticel.Ma wieloletnie doświadczenie jako nauczyciel logistyki, był też trenerem w Studium Nowoczesnej Technologii. Od 2006 r. jest kierownikiem magazynów w firmie Modi.

Magazynowe systemy informatyczne i dokumenty magazynowe

kategoria:
Magazyn
11.01.2016

 

5.Wysyłki z magazynu
 

Wszystkie zarejestrowane w systemie zlecenia od klientów realizowane są w module obsługującym wysyłki. W przypadku zintegrowania systemu WMS z ZSI, zlecenia te pochodzą z czynności realizowanych w ZSI. Natomiast w systemie WMS wyznaczane są i rezerwowane towary i ich ilości, jakie mają być przygotowane, aby zamknąć zlecenie od klienta.

Wysyłka może być przygotowana na dowolną część zamówionych przez klienta towarów lub „jednym ruchem” w prosty sposób sformułowana jako odpowiadająca całej zawartości zlecenia do realizacji. Dla dowolnie zaplanowanej wysyłki generowany jest wydruk kompletacji, który dokładnie wskaże, skąd pobrać towar i dokąd odstawić. Proces kończy się fizycznym wydaniem towaru z magazynu.
 

5.1 “Ręczne" planowanie wysyłek
 

WMS umożliwia również „ręczne” zaplanowanie postaci wysyłki, czyli ustalenie przez użytkownika systemu (np. magazyniera lub dyspozytora wysyłki), jakie towary i z jakich miejsc wejdą w skład wysyłki, wyznaczenie nośników w obszarze kompletacji, oraz towarów, które znajdą się na przyjętych do formowania jednostek ładunkowych nośnikach.

Po wykonaniu tych czynności WMS jest w stanie wygenerować listę, która posłuży do kompletacji towarów. Zaplanowana wysyłka automatycznie pojawia się na liście wysyłek przeznaczonych do realizacji.

Na podstawie wygenerowanej listy kompletacyjnej materiały zostają zwiezione do strefy kompletacji i ułożone na nośnikach. Następuje ostateczna kontrola przed załadunkiem, konfrontacja zawartości listy kompletacyjnej z rzeczywistością. Jednostka logistyczna zostaje ostatecznie wydana z magazynu. Następuje aktualizacja stanów magazynowych.

 

5.2 Automatyczne planowanie wysyłek
 

Automatyczne planowanie wysyłki odbywa się po zaktywowaniu zlecenia dostawy od klienta. Zaplanowane wysyłki są udostępniane na liście planowania wysyłek. Ich planowanie i realizacja mogą znajdować się w różnych fazach. Uzyskanie informacji o tym, w jakiej fazie znajduje się wysyłka odbywa się według statusu, np.:

  •  w edycji - wysyłka, której planowania nie dokończono i nie zaakceptowano;
  • wykonywana - wysyłka, której planowanie zakończono, kompletacja nośników wysyłki jest w trakcie realizacji;
  • zakończona - wysyłka zrealizowana i wysłana - zamknięta.
     

Automatyczne planowanie wysyłek realizowane przez system WMS związane jest ze zleceniem klientów i polega na grupowaniu ładunków w trasy, pozycje wysyłek odpowiadają zaplanowanym trasom.

Po zaplanowaniu wysyłki, czyli ustaleniu, jakie towary i z jakich miejsc magazynowych wejdą w skład wysyłki, odbywa się jej realizacja. Realizacja wysyłki automatycznej polega na wykonaniu wszystkich zleceń transportowych (transportu wewnętrznego) związanych z wysyłką i kompletowaniu wszystkich nośników do formowania jednostek ładunkowych.
 

5.3 Realizacja kompletacji
 

Realizacja kompletacji w systemie WMS polega na wygenerowaniu nośników do kompletacji (najczęściej palet Euro czy wszelkiego rodzaju pojemników) i, zgodnie z listą pobrań, pobieraniu odpowiednich materiałów z wyznaczonych miejsc składowania. Zawartość takiego nośnika na ogół nie jest jednorodna, składa się z wielu artykułów, które muszą zostać skompletowane (zebrane). Po skompletowaniu zawartości wskazanego nośnika odbywa się potwierdzenie, czy zebrane faktycznie pozycje i ich ilości odpowiadają danym znajdującym się na liście pobrań.