Oko na eksperta
Włodzimierz Połoz
Włodzimierz Połoz
Uniwersytet Łódzki

W 1977 r. uzyskał tytuł mgr inż. mech na Wojskowej Akademii Technicznej na specjalności Maszyny Inżynieryjne. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi i Politechniki Łódzkiej. Obecnie doktorant na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (katedra logistyki).

Do jego zainteresowań zawodowych należą zarządzanie i organizacja logistyki w przedsiębiorstwie, lean management, logistyka zwrotna, logistyka zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji oraz System GS1, czyli systemy automatycznej identyfikacji.

Przez prawie 5 lat był specjalistą ds. wysyłek i gospodarowania odpadami w firmie Recticel.Ma wieloletnie doświadczenie jako nauczyciel logistyki, był też trenerem w Studium Nowoczesnej Technologii. Od 2006 r. jest kierownikiem magazynów w firmie Modi.

Magazynowe systemy informatyczne i dokumenty magazynowe

kategoria:
Magazyn
11.01.2016

 

3.Generacja ładunków
 

Dla usprawnienia przepływu towarów użytkownik określa fizyczną postać ładunku. Podaje, jaką ilość „nośników przeliczeniowych" (np. palety, skrzyniopalety, pojemniki, transportery, kegi, itp.) stanowi ładunek. Podczas procesu generacji wybrane przez użytkownika zlecenia dostawy są dzielone na ładunki zgodnie z hierarchią opakowań logistycznych. W procesie generacji ładunków tworzona jest lista wszystkich ładunków przeznaczonych do wysyłki. Ładunki można sortować np. wg kodu pocztowego.
 

4. Dostawy do magazynu
 

Przyjęcie dostawy obejmuje kontrolę ilościową i jakościową w strefie przyjęcia. System WMS przydziela odpowiednie miejsce magazynowe dla przyjmowanego nośnika. Umożliwia też przypisanie konkretnego miejsca magazynowego dla towaru lub grupy towarów zgodnie z przyjętą strategią składowania.

Przyjmowany do magazynu towar może być kierowany do odpowiedniej strefy rozładunkowej, a tam, w zależności od potrzeb, może być kontrolowany szczegółowo, przepakowany na inny nośnik magazynowy i skierowany na odpowiednie miejsce magazynowe, określone przez system WMS.

Etykiety używane do oznaczania towarów i opakowań zbiorczych można informacyjnie wykorzystywać w formie dostarczonej lub drukować w trakcie przyjęcia, jeśli przedsiębiorstwo chce je wykorzystywać do swoich celów. Etykiety mogą zawierać dowolnie ustalony tekst z kodami kreskowymi, które będą używane w późniejszej pracy magazynu.
 

4.1 Rejestracja dostaw z zewnątrz
 

Na podstawie złożonych wcześniej zamówień dla dostawców, system WMS umożliwia przyjęcie towaru połączone z kontrolą ilościową i jakościową. Następnie odbywa się przydzielenie i rozlokowanie towaru na właściwych miejscach magazynowych zgodnie z przyjętą strategią składowania.
 

4.2 Rejestracja dostaw z produkcji
 

WMS rejestruje pojawiające się w magazynie jednostki logistyczne (np. palety) wraz z ich zawartością. Jednostki logistyczne są kontrolowane i identyfikowane, otrzymują też etykiety zawierające kod kreskowy. W przypadku zintegrowania systemu WMS z ZSI wspomagającym zarządzanie produkcją, wszystkie dane o jednostkach logistycznych są przekazywane z ZSI do WMS, który (mając możliwość drukowania etykiet) realizuje czynności związane z identyfikowaniem i rejestrowaniem jednostek logistycznych. Następnie odbywa się przydzielanie i rozlokowywanie jednostek logistycznych na miejscach magazynowych. ZSI posiada informacje o poziomie zapasów, a WMS dane o zapasach, jak i o fizycznej ilości i lokalizacji poszczególnych jednostek logistycznych. Wszystkie dostawy są precyzyjnie opisane numerem i datą dostawy, datą złożenia, rozpoczęcia i zakończenia realizacji dostawy oraz odpowiednim statusem. Dane te system WMS wykorzystuje później podczas realizacji czynności związanych z fizycznymi wysyłkami.