CEMT – zezwolenie na przewóz towarów

16.03.2022

CEMT – zezwolenie na przewóz towarów

Skuteczne i prawidłowe przewożenie towarów każdorazowo powinno opierać się na zadbaniu o posiadanie odpowiednich upoważnień i dokumentów zezwalających na faktyczne prowadzenie działań spedycyjnych. W związku z tym powinni Państwo przekonać się o tym, jak ważne jest zadbanie o CEMT. Dokument ten jest jeszcze szczególnie istotny w Unii Europejskiej, jeśli celem jest prowadzenie usług transportowych w krajach członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Spedytorzy stawiają szczególne kroki, aby również móc świadczyć usługi poza tym obszarem. Właśnie dla takich osób kluczowe jest uzyskanie zezwolenia CEMT. Co wiec warto wiedzieć o tej opcji?

CEMT – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia definicyjnego tego, czym w praktyce jest CEMT. Jest to przede wszystkim specjalne zezwolenie dające przedsiębiorstwom możliwość przewożenia towarów w ramach ponadgranicznego transportu pomiędzy państwami członkowskimi CEMT. Dotyczy to zatem państw OECD oraz znacznej części państw ulokowanych w Europie Wschodniej, oraz Południowo-Wschodniej. Warto przy tym pamiętać, że jest to dokument dotyczący transportu ponadgranicznego, a nie wewnątrzkrajowego w państwie członkowskim CEMT. Co więcej, nie zezwala na przewożenie towarów pomiędzy członkiem CEMT a państwem niebędących w tej właśnie organizacji. Co do zasady specjalne zezwolenie jest udzielane poprzez decyzję właściwego ministerstwa odpowiedzialnego za handel bądź transport. Do tego też odnosi się nazwa CEMT, czyli Conférence Européenne des Ministres des Transports. W tłumaczeniu oznacza to Europejską Konferencję Ministrów Transportu.

Surowe restrykcje

Zezwolenie CEMT jest przyznawane na podstawie niezwykle surowych wytycznych. Te zaś obejmują między innymi kategorie pojazdów. Nie ma również możliwości roszczenia prawnego o udzielenie stosownego zezwolenia – te jest bowiem wykluczone. Powinni przy tym Państwo pamiętać, że uzyskanie zezwolenia dotyczy pojazdu podczas każdego przejazdu, niezależnie od tego, czy odbywa się z ładunkiem, czy też bez przewożenia towarów. Istotne jest również to, że stosowne zezwolenie trzeba wypełnić jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Wymogi związane z tym zezwoleniem dotyczą również okresu ważności. Ten jest przyznawany na wskazany rok kalendarzowy i przedłużenie zezwolenia wymaga podjęcia stosownych kroków.

CEMT – jak uzyskać?

Co do zasady zamiennie stosuje się określenia CEMT oraz EKMT przy omawianiu zasad udzielania dokumentów CEMT. Jak uzyskać stosowne zezwolenie na transport? Przy staraniu się o to przede wszystkim trzeba prawidłowo wypełnić karnet, który służy do dokładnego dokumentowania wszelkiego rodzaju operacji transportowych na każdym etapie przewozów pomiędzy krajami należącymi do EKMT. Tego typu karnet jest wydawany imiennie na konkretnego przewoźnika. Co za tym idzie, nie może być on wymieniony z odrębnym przedsiębiorcą, ponieważ podczas kontroli jest konieczne okazanie zezwolenia przedstawionego na konkretną osobę. Aby uzyskać odpowiednie zezwolenie, przedsiębiorca musi złożyć wniosek o wydanie zezwolenia. W dokumentacji musi przedstawić:

  • aktualną licencję,
  • ważne wypisy z licencji odpowiadające trzem pojazdom uprawnionym w ramach wymogów EURO,
  • udokumentowane certyfikatami spełnianie kryteriów związanych z bezpieczeństwem oraz warunkami dopuszczenia do ruchu. Dotyczy to zarówno przyczepy, jak i pojazdu.

Koszt wydania dokumentu zagranicznego EKMT/CEMT

Osoby decydujące się na uzyskanie stosownego zezwolenia na transport zagraniczny CEMT w wysokości odpowiadającej proporcjonalnie liczbie miesięcy, w których trakcie ma obowiązywać licencja. Za pełen rok płaci się 1800 złotych, choć stawki mogą ulegać zmianie. Należy przy tym pamiętać, że w cenie zawarta jest opłata za miesiąc, w którym uzyskano licencję. Z zasady odpowiedni certyfikat jest wydawane przez:

  • Głównego Inspektora Transportu Drogowego,
  • Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.
  • Zezwolenie CEMT

Jak w praktyce powinno się wykorzystywać zezwolenie CEMT? O tym informacje zawiera specjalistyczny system kontyngentów, obowiązujący w zakresie międzynarodowego przewozu drogowego towarów, który odbywa się pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi. Z zasady zezwolenie jest przypisywane do firmy transportowej. Zatem to wielokrotne zezwolenie jest wykorzystywane przez właściciela, aby ten mógł zdecydować, jakim pojazdem będzie świadczona usługa transportowa. Odbywa się to zgodnie z imiennym zezwoleniem dla kierowcy. Należy przy tym pamiętać, że przy każdorazowym wjeździe na terytorium państwa niebędącego w UE lub EFTA konieczne jest okazanie kontrolne zezwolenia. Tu odpowiednie służby dokładnie kontrolują zapis danych cyfrowych na tachografie. Kontroli może również podlegać karta kierowcy, którą służby sprawdzają w ramach kontroli. 

CEMT – dokument

Otrzymanie stosownego zezwolenia oznacza, że podczas kontroli dokumentów możliwe będzie szczegółowe okazanie zezwoleń, wśród których podstawą jest CEMT. Dokument ten trzeba okazać jednak na równi z innymi. Co do zasady są to takie papiery jak:

  • zezwolenie CEMT/EKMT,
  • książka pojazdu,
  • świadectwo zgodności z obowiązującymi wymaganiami bezpieczeństwa dla naczepy lub przyczepy – tu dokument ma kolor żółty,

świadectwo pełnej zgodności z obowiązującymi wymaganiami technicznymi dotyczącymi poziomu emisji zarówno hałasu, jak i spalin. Dokument ma kolor zielony. Musi być on zgodny z wymogami bezpieczeństwa:

  • Euro IV,
  • Euro V,
  • EEV,
  • EURO VI.

Zaświadczenie potwierdzające sprawność techniczną zarówno dla pojazdów silnikowych, jak i dla naczep oraz przyczep.

Wymogi nakładane na firmę transportową

Możliwość faktycznego czerpania korzyści z zezwoleń, jakie dają CEMT/EKMT jest dostępna dla firm transportowych, które spełnią ściśle określone warunki.

Firma starająca się o uzyskanie zezwolenia musi posiadać siedzibę w jednym z państw członkowskich EKMT lub EMT. Musi się też posługiwać pojazdami zarejestrowanymi w jakimś z krajów wchodzących w skład tejże organizacji.

Firma transportowa musi się zajmować:

  • Przewozem pomiędzy państwami członkowskimi,
  • Tranzytem przebiegającym przez co najmniej jedno z państw członkowskich.
  • Państwo, w którym dochodzi do załadunku i rozładunku towaru musi przynależeć do CEMT/EKMT.
  • Przewoźnik otrzymujący zezwolenie CEMT/EKMT nie ma prawa przekazywać go stronom trzecim.
  • Jeśli zezwolenie jest udzielane konkretnej nazwie firmy, na samym zezwoleniu ta nazwa musi odpowiadać nazwie przewoźnika, który zajmuje się wykonywaniem konkretnego przewozu.
  • Przewoźnik rozpoczynający transport w okresie obowiązywania terminu ważności jednego zezwolenia musi realizować je na podstawie innego, jeśli np. czas pracy wiąże się z terminem końca tego pierwszego. Oba zezwolenia muszą być przechowywane w pojeździe w trakcie wykonywania aktualnych operacji o charakterze transportowym.

Konieczne jest posiadanie wskazanych wcześniej dokumentów – co więcej, wszystkie te dokumenty nie mogą być laminowane i pokrywane żadną warstwą ochronną.

O czym przede wszystkim musi pamiętać przewoźnik?

Podstawą pomocy przy prawidłowym korzystaniu z zezwolenia CEMT/EKMT jest Instrukcja Korzystania z Kontyngentu Zezwoleń Transportowych ECMT dla urzędów oraz dysydentów. Ta instrukcja użytkowania jest jedynym obowiązującym dokumentem, w którym można poznać dokładne zasady dotyczące posługiwania się zezwoleniem o charakterze wszechstronnym. Przewoźnik powinien przede wszystkim pamiętać o tym, aby przedmiotowe zezwolenie zawsze znajdowało się w pojeździe. Dotyczy to całego czasu wykonywania zadania przewozowego.

Co więcej, jeśli jest to zezwolenie imienne na daną firmę, pomiędzy wskazanym punktem załadunku a rozładunku w danym momencie może korzystać wyłącznie jeden pojazd. Tu przede wszystkim trzeba stosować się do dat wskazywanych w dokumentacji. Przykładowo: nie może być tak, że pojazd rozpocznie przejazd w dniu poprzedzających rozładowanie innego pojazdu, korzystającego z tego samego zezwolenia.