Dok

02.04.2021

Dok

Co to dok? Dok przeładunkowy to stacja stanowiąca element podstawowej infrastruktury transportowej. Na tego rodzaju kompletne stanowisko składa się system kilku urządzeń, które umożliwiają bezpośredni i niewymagający przestojów transport z użyciem wózków widłowych między wnętrzem skrzyni ładunkowej pojazdu dostawczego a magazynem. Podczas projektowania doków dla tira niezbędne jest przeprowadzenie precyzyjnej analizy, podczas której zwróci się uwagę na najważniejsze czynniki takie jak rodzaj i wymiary obsługiwanych pojazdów ciężarowych, natężenie ruchu i realizowanych zleceń, charakterystyka i sposób przyjmowanych jednostek ładunkowych, dostępna infrastruktura, specyfika przechowywania towaru wewnątrz magazynu, a także posiadane urządzenia i panujący mikroklimat.

Konstrukcja doków przeładunkowych

Warto zwrócić uwagę na charakterystyczną konstrukcję stanowisk przeładunkowych. Każdy dok składa się przede wszystkim z bramy przemysłowej stanowiącej zewnętrzną część odpowiadającą za zamknięcie magazynu. Dodatkowo w budowie można wyróżnić śluzy uszczelniające, które pełnią funkcję skutecznego uszczelniacza, a także zabezpieczenia transportowanych przedmiotów podczas załadunku i rozładunku. Ponadto śluzy stanowią ochronę całej strefy przeładunkowej przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Platforma przeładunkowa umożliwia zlikwidowanie różnicy wysokości między podłogą magazynu a samochodem, co znacznie ułatwia pracę. W celu zwiększenia jej bezpieczeństwa i komfortu każdy dok dla tira można dodatkowo wyposażyć w sygnalizację świetlną, która poinformuje zarówno kierowcę, jak i pracowników magazynu, czy dane stanowisko jest gotowe do dokowania, a także słupki ochronne, zabezpieczające, wyznaczające trasę i rozdzielające przejścia pomiędzy kolejnymi dokami. Wśród dodatkowych elementów można także wymienić kliny zabezpieczające, które chronią przed odsunięciem się pojazdu podczas prac przeładunkowych oraz odbojniki gumowe i naprowadzacze kół, które również mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, gdyż pozwalają na prawidłowe ustawienie się samochodu dostawczego względem bramy przemysłowej.

Najważniejsze zalety doków dla tira

Wykorzystanie doków w magazynie ma wiele zalet. Wśród największych korzyści można wymienić skrócenie czasu realizacji operacji przeładunkowych, co ma ogromne znaczenie w przypadku firm transportowych i spedycyjnych. Dodatkowo dok zwiększa przepustowość placu przeładunkowego i umożliwia zachowanie porządku ruchu wśród poruszających się na nim pojazdów oraz daje możliwość obsłużenia różnego rodzaju samochodów dostawczych. Ponadto doki dla tira skutecznie zabezpieczają towar przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, co umożliwia pracę przez cały rok oraz chronią ładunki przed dostępem niepowołanych osób. Oczywiście ogromną zaletą jest także oszczędność energii oraz poprawa warunków pracy osób zatrudnionych w firmach transportowych i spedycyjnych – zwiększenie jej komfortu, efektywności i wydajności.

Przeczytaj również artykuł po angielsku- Dock
Przezytaj również artykuł po niemiecku - Dock