Spedytor
05.03.2021

SPEDYTOR

  • Na czym polega praca spedytora?
  • Jak zostać spedytorem i dlaczego warto? (Czytaj: „ile zarabia spedytor i jak ciekawa jest praca spedytora?)

Odpowiedzi na powyższe pytania, oraz wszystkie te, których jeszcze nie udało Ci się zadać, znajdziesz poniżej.

 

ZAWÓD SPEDYTORA

Do zadań spedytora należy szereg obowiązków związanych z wysyłką czy odbieraniem towarów. To spedytor właśnie ma oko na wszystko to, co się z tym wiąże: załadunek i rozładunek, pakowanie przesyłek oraz tak ważne formalności jak ubezpieczenie i przepływ informacji dotyczących taryf i ceł. 

Sporo tego, prawda? Do tego mówimy o faktycznie odpowiedzialnych zadaniach. Bez przesady można stwierdzić, że odpowiedzialność jest domeną spedytora.  Dokładnie tak: odpowiedzialność jest tutaj słowem kluczowym. Branża transportowa rozwija się w zawrotnym tempie a polskie firmy zdołały zdobyć w ostatnich latach znaczącą pozycję, zwłaszcza na rynkach europejskich. W związku z czym nie dziwi nikogo fakt, że zawód spedytora budzi coraz większe zainteresowanie.  A zatem niewątpliwie bardzo odpowiedzialny zawód spedytora zyskał jeszcze więcej na znaczeniu. 

A odpowiedzialność za tę popularność zawodu spedytora muszą udźwignąć zarówno ci, którzy pragną realizować się na tym stanowisku, jak i instytucje, które spedytorów przygotowują do tego interesującego zajęcia.

Jestem pewien, że jesteś osobą odpowiedzialna, skrupulatną i umiejętnie poruszająca się w pełnym wyzwań, międzynarodowym środowisku. Masz do tego wyraźnie zarysowaną żyłkę zainteresowania transportem. Nosisz się już zatem z zamiarem rozpoczęcia pracy w charakterze spedytora. Ale nie od razu Kraków zbudowano. Zanim zostaniesz spedytorem, musisz dowiedzieć się więcej, znacznie więcej… 

Zacznijmy od podstaw:

Jaki jest kod zawodu spedytora?

W zależności od spefyfiki zawodu według klasyfikacji zawodowej mamy:
 

  • kod 333105 dla Spedytora
  • kod 333190 - pozostali spedytorzy i pokrewni
  • kod 333108 Technik spedytor Spedytor

 

SPEDYCJA. CO TO TAKIEGO?

Spedycja to działalność, która polega na organizowaniu przewozów. Oczywiście, zgodnie z obowiązującym prawem i zasadami prowadzonej działalności gospodarczej. Czasami spedycja obejmuje także działania, które są związane z przemieszczeniem towarów z miejsca na miejsce, ale nie są transportem jako takim. Może to być np. pakowanie lub składowanie towarów, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Obowiazki spedytora

Każdego dnia spedytor wykonuje mnóstwo mniej lub bardziej skomplikowanych czynności, które zależą od specyfiki danego zlecenia. Gdybyśmy jednak mieli usystematyzować obowiązki spedytora, aby dać Ci pogląd na to, jakie czynności wchodzą w skład jego typowych zadań, lista wyglądałaby tak:

  • Spedytor pozyskuje nowych klientów i przewoźników. Bez tego nie da się planować, prawda?
  • Spedytor na bieżąco obsługuje tych zleceniodawców, którzy już zdecydowali się powierzyć mu swój biznes.
  • Spedytor, jeżeli chce nim pozostać, musi monitorować obsługiwane zlecenia. Oczywiście, jeżeli nie chce stracić zaufania klientów.
  • Spedytor patrzy na zegarek i kalendarz. Terminowość realizowanej usługi to w transporcie rzecz absolutnie najistotniejsza. 
  • Spedytor, współpracując z przewoźnikami, od czasu do czasu musi wtrącić swoje trzy grosze, np. negocjując stawki transportowe.
  • Spedytor musi pilnować, czy zlecenie transportowe jest opłacalne. Jego rentowność również wchodzi w zakres podstawowych zasad gwarantujących powodzenie w tej branży. Ci, którzy  stale dopłacają do biznesu, wypadają z rynku. 
  • Spedytor koordynuje. Po prostu. Transport to złożony proces. Trzeba mieć stale baczenie na to, co w trawie piszczy i pilnować szczegółów, eliminując ewentualne problemy. Bez problemów życie spedytora jest zdecydowanie bardziej spokojne…

Teraz już wiadomo, że spedytorem nie zostaje się przypadkiem. Trzeba posiadać parę istotnych cech i umiejętności niezbędnych do poprawnego wykonywania tego zawodu, nie mówiąc już o określonym charakterze, który pracę spedytora czyni ciekawą i owocną.

SPEDYTOR - cechy dobrego spedytora

  • SKRUPULATNOŚĆ

Spedycja to nie chirurgia plastyczna ale i tutaj dbałość o drobiazgi jest niezwykle istotna. Wyobrażacie sobie czym kończy się bałagan przy transporcie łatwo psujących się towarów zleconym „na wczoraj”..?

  • NERWY JAK POSTRONKI

Dobry spedytor ma spokój i opanowanie zatankowane pod korek. Stres, z którym musi sobie radzić codziennie pewnie nie zaimponowałby saperowi, ale dla zwykłego pracownika biurowego spedytor może uchodzić za superbohatera. Nie dość, że umie zidentyfikować nadchodzący problem, na bieżąco radzi sobie ze stresem, który mu towarzyszy…

  • CIERPLIWOŚĆ

Dobry spedytor to cierpliwy spedytor. Na swojej drodze spotyka codziennie różnych klientów i szereg problemów, które nie od razu dają się rozwiązać. W takich przypadkach trzeba pamiętać o tym, co najważniejsze. I konsekwentnie, bez irytacji, dążyć do rozwikłania spornych kwestii. Na koniec dnia ważna jest przecież tylko satysfakcja z dobrze wykonanej pracy…

  • UMIEJĘTNOŚĆ PRACY W ZESPOLE

„Żaden człowiek nie jest wyspą” a żaden spedytor nie funkcjonuje w próżni. To bardzo ważne, by umiał porozumieć się nie tylko z innymi pracownikami w obrębie firmy, ale i z tymi spoza niej. Wyobrażacie sobie brak komitywy pomiędzy spedytorem i kierowcą, który realizuje jego zlecenie..?

  • KONCENTRACJA SZACHISTY

Telefony się urywają a maile przychodzą jeden po drugim… To jego codzienność.  Przy ogromnej presji i szumie informacyjnym, jaki nas otacza, dobry spedytor potrafi skoncentrować się na tym, co najbardziej istotne. Na zleceniu. 

  • ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Wracamy do słowa-klucza. Ale nie sposób nie wspomnieć o tym, jak wiele zależy od tej cechy. To spedytor jest osobą odpowiedzialną za przebieg zlecenia. Nawet, gdy nic nie idzie jak powinno, to on dba o to, żeby doprowadzić je szczęśliwie do końca. Pomimo trudności, pomimo stresu i presji ze strony klienta. Tak buduje się renomę zarówno we własnej firmie jak i w tej, którą się obsługuje.

  • ZNAJOMOŚC NARZĘDZI

Spedytor uczy się nowych aplikacji, rozwiązań. Najczęsciej przy pracy spedytora w Polsce, korzysta się z giełdy transportowej.

Wiemy już, że posiadasz wszystkie przymioty, jakie cechują dobrego spedytora. Chcesz nim zostać ale nie wiesz od czego zacząć. No właśnie, co dalej?

TWOJE PIERWSZE ZADANIE: JAK ZOSTAĆ SPEDYTOREM?
W drodze do doświadczenia zawodowego (bo tego będą, przede wszystkim, oczekiwać potencjalni pracodawcy), potrzebne Ci będzie odpowiednie wykształcenie. Teraz wszystko zależy od tego na jakim etapie życia zastała Cię decyzja o wyborze kariery spedytora:

JESTEŚ PRZED WYBOREM SZKOŁY ŚREDNIEJ
Tu wybór jest prosty: wybierz technikum spedycyjne, dzięki któremu dobrze przygotujesz się do egzaminu zawodowego. Szkoła trwa 5 lat i pomoże Ci zdobyć odpowiednią wiedzę praktyczną. Co najważniejsze, zdany egzamin     nada Ci kwalifikacje w zawodzie technik spedytor: Zdanie egzaminu w zawodzie technik spedytor nada Ci kwalifikacje: AU.31 Organizacja transportu oraz obsługa klientów i kontrahentów (dawniej AU.28 i AU.29). Ten dokument z pewnością przypadnie do gustu Twojemu przyszłemu szefowi i bardzo dobrze wygląda w CV…

Jeżeli nie wiesz, jakie technikum wybrać, rzuć okiem na poniższy ranking: Ranking Techników 2019 — Perspektywy.

UKOŃCZYŁEŚ JUŻ SZKOŁĘ ŚREDNIĄ
Pomoże Ci bogata oferta szkół policealnych. Wiele z nich oferuje naukę w zawodzie technika spedytora. Trwa ona dwa lata i tutaj również możesz zakończyć ją egzaminem zawodowym. Właściwą szkołę z pewnością zdołasz znaleźć w Internecie. Oto kilka przykładów:

  • CKUiP
  • NOVA Centrum Edukacyjne
  • Copernicus Centrum Edukacji
  • TEB Edukacja
  • Plus Edukacja 
  • ZSM Gdańsk
  • Atut Lider Kształcenia
  • TEB


Czasami wyższe wykształcenie w pełnym wymiarze będzie przydatne. Taki wymóg pojawia się niekiedy w ofertach pracy na stanowisku spedytora. Ponieważ nie ma w Polsce uczelni z tak sprofilowanym kierunkiem studiów, wystarczy, że wybierzecie coś z szeregu uczelni, które prowadzą zajęcia na kierunku transport/logistyka. Jest z czego wybierać.

PO STUDIACH
Jeżeli jednak studia masz już za sobą i chciałbyś (bądź chciałabyś - spedytor to, moim zdaniem, zajęcie, w którym kobiety sprawdzają się doskonale) ukończyć studia podyplomowe, masz w Polsce taką możliwość. Oto przykłady:

WSB we Wrocławiu
SGH
WSL

Nie są to jednak wszystkie sposoby na zdobycie upragnionego zawodu spedytora…

 

Spedytor - student


SPEDYTOR NA SKRÓTY
Najszybszą drogą do zawodu spedytora jest po prostu odpowiedni kurs. Jeżeli się dobrze rozejrzysz, zorientujesz się, że jest ich całkiem sporo, do tego mogą się różnić między sobą. Zazwyczaj możesz je podjąć w trybie zaocznym. Po kilku dniach lub tygodniach (zależnie od uczelni) będziesz w stanie pochwalić się dyplomem ukończenia kursu. Oto kilka przykładów:

  • FRR
  • Cargo School
  • Żak
  • Grupa Cargo

Jeżeli wygoda jest dla Ciebie istotniejsza niż kontakt z amatorami zawodu spedytora, możesz skorzystać z oferty kursów online. Oferta jest dosyć szeroka, warto więc poczytać komentarze uczestnikiem przed zapisaniem się na kurs. I wybrać jeden z rekomendowanych, np.:

  • Trans.eu
  • ESKK
  • KKZ
  • MG Centrum


UWAGA! Mam nadzieję, że nie muszę nikomu tłumaczyć rzeczy oczywistych, przypomnę jednak, że język angielski jest oficjalnym językiem spedycji. Do pracy w tym zawodzie konieczne więc będą odpowiednie umiejętności językowe, najlepiej poparte właściwym certyfikatem.

Załóżmy zatem, że sprawę wykształcenia mamy już za sobą. Szukamy pracy, która sprosta naszym oczekiwaniom. Pora zatem na CV, przygotowane sprawnie i z głową. Jak to zrobić? 

W Europie jest również kilka ośrodków akademickich polecanch dla przyszłych adpteptów spedycji:

  • Rotterdam School of Management, Erasmus University (Niderlandy)
  • Stockholm School of Economics (Szwecja)
  • ESADE Business School (Hiszpania)
  • Copenhagen Business School (Dania)
  • HEC Paris (Francja)

Zalecam również zasięgnięcie opinii osób z branży, a także przeprowadzenie własnych badań, aby znaleźć uczelnię, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i celom edukacyjnym.

CV SPEDYTORA

W internecie znajdziecie mnóstwo miejsc z poradami na temat tego, jak napisać profesjonalne CV, które zadziała jak magnes na przyszłego pracodawcę.  Wszystkie jednak podkreślą to samo, aby przyciągnąć uwagę czytającego CV imponującym doświadczeniem zawodowym, wykształceniem (w tym ukończonymi kursami i warsztatami kierunkowymi) i dobrą znajomością angielskiego. Zatem poradnik w rękę i do pisania. Ćwiczenie czyni mistrza (spedytora)!

Z każdą minutą wiemy coraz więcej a świat spedycji otwiera się przed nami coraz szerzej. Co nas czeka? Jaką formę pracy wybrać? Bo przecież jest więcej rodzajów zawodu spedytora, prawda?

SPEDYTOR NIEJEDNO MA IMIĘ

Wiesz już, że chcesz zostać spedytorem. Ale jakim? Forma pracy spedytora uzależniona jest od miejsca i rodzaju wykonywanej działalności. Spedytorzy dzielą się na kilka głównych grup:

  • Spedytor główny: to taki, który zlecenie przyjmuje bezpośrednio od dysponującego towarem
  • Spedytor pośredni: to na niego spedytor główny „przerzuca” czynności związane z obsługą zlecenia. Co ważne, spedytor pośredni działa na rachunek zleceniodawcy.
  • Spedytor zastępczy: ten również obsługuje zlecenie spedytora głównego, działając w jego imieniu i na jego koszt.
  • Spedytor międzynarodowy: już sama nazwa zdradza, że jego praca dotyczy przesyłek w handlu zagranicznym. Jego domeną jest import i eksport. Zupełnie jak James Bond, spedytor międzynarodowy porusza się sprawnie w kwestii przepisów transportowych i celnych innych krajów oraz taryfy żeglugowe i celne ma w małym palcu.
  • Spedytor celny: to ten, który może działać w charakterze agenta celnego. I zgłasza przesyłki do odprawy celnej. 
  • Spedytor graniczny: tu liczy się lokalizacja. Jeżeli mieszkasz w mieście przy granicy, w którym działa urząd celny; chcesz pracować w porcie morskim lub na stacji granicznej, to pozycja dla Ciebie. Spedytor graniczny pełni głównie funkcję agenta celnego, ale może też nadzorować inne czynności, np. przeładunek towaru.
  • Spedytor portowo-morski: transport morski to jego życie. Wysyła towary za morza i oceany, odbiera przesyłki ze statków, ze składów portowych lub oddaje je do zaplecza.
  • Spedytor wysyłkowy: można znaleźć go tam, gdzie fracht oddawany jest do dalszego transportu.
  • Spedytor odbiorczy: nazwa zdradza wszystko. Ten spedytor jest tam, gdzie odbierany jest ładunek i dba o to, by trafił do odbiorcy.
  • Spedytor borderowy: kiedy spedytor odbiorczy nadzoruje przesyłkę zbiorową i dostaje spis towarów wraz  z listą ich odbiorców, wtedy nazywamy go borderowym. Po prostu.

Do wyboru, do koloru, prawda?

UWAGA: pamiętamy, żeby nie mylić spedytora z logistykiem. To nie to samo… 

SPEDYTOR A LOGISTYK. GDZIE JEST RÓŻNICA?

spedytor a logistyk


W skrócie, można powiedzieć, że spedytor zajmuje się transportem a logistyk to specjalista w dziedzinie ekonomii przedsiębiorstw i handlu. 

Chcesz szerzej? Proszę bardzo: spedytor ma na głowie organizację transportu towarów eksportowanych i importowanych oraz przewożonych wewnątrz kraju. Do niego należy również opracowywanie instrukcji wysyłkowych i wszelkich materiałów informacyjnych dla klientów. To jego obowiązkiem jest organizacja wyładunku i załadunku towarów. To spedytor sporządza umowy z klientami i kontrahentami (krajowymi i zagranicznymi). Do niego należy też uzgadnianie sposobów i miejsca dostarczenia ładunku jaki mu powierzono. Spedytor prowadzi rozliczenia cła, wypełnia niezbędne druki celne, organizuje odprawy celne towarów, które sprowadza się z zagranicy lub wywozi z kraju. 

A logistyk? Do niego należy planowanie, organizowanie, kierowanie i kontrola tego, jak przemieszczają się towary w drodze od producenta do konsumenta. Wykorzystuje do tego informacje płynące z rynku. W ten sposób optymalizuje korzyści, jakie wynikają z wymiany towarowej. To logistyk dostarcza towar, zgodnie z zamówieniem klienta, we wskazane miejsce w ustalonym terminie. Na nim spoczywa optymalizacja kosztów dostawy. To on dokonuje wyboru procedury zakupów i analizuje ich stan. Logistyk obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując do tego dostępne systemy informatyczne.

Atmosfera robi się gorąca. Nie wyobrażasz sobie już, by nie spróbować sił w zawodzie spedytora. Ale chciałbyś wiedzieć jak praca w danym miejscu przełoży się na Twoje zarobki?

ILE ZARABIA SPEDYTOR?

Okazuje się, że nie jest szczególnie istotne tutaj to, jaką formę pracy spedytora podejmiesz się pełnić. Wygląda na to, że spedytor krajowy, międzynarodowy, morski czy lotniczy wykazuje bardzo podobne zarobki.

Rzuć okiem na to zestawienie serwisu Wynagrodzenia.pl i przekonaj się sam.

Różne stanowiska to różne pieniądze (uwaga dane pochodzą z 2020 r., w 2022 r. widać skokowy wzrost wynagrodzeń i coraz większe zapotrzebowanie w branży transportowo-logistycznej. Aktualne ogłoszenia znacząco przekraczają poniższe kwoty, nie tylko z powodu zwiększonego zapotrzebowania pracowników w tej branży, ale również jest to związane z inflacją jak i zmianami prawno-podatkowymi wynikającymi z "nowego ładu". 

zarobki spedytora

  • Asystent spedytora: zarobki na poziomie 3010 zł brutto
  • Młodszy spedytor: to nieco więcej, bo 3640 zł brutto
  • Spedytor & specjalista ds. spedycji: kwota o prawie 1 tysiąc więcej, bo 4560 zł brutto
  • Starszy specjalista ds. spedycji: to 5280 zł brutto
  • Kierownik & koordynator do spraw spedycji: to ponad dwa razy więcej niż osoba na początkowych szczebelkach tej drabinki - 7090 zł brutto

Pamiętaj jednak, że kwoty, z jakimi mamy tu do czynienia to mediany, czyli połowa osób zarabia mniej a połowa więcej.

Jeżeli już w tej chwili liczysz w myślach pieniądze, które zarobisz jako spedytor, koniecznie weź pod uwagę miasto, w którym mieszkasz i pracujesz. Im większe, tym lepiej. Ale czy to oznacza, że karierę w spedycji możesz zrobić jedynie wiążąc swoją przyszłość z dużym miastem? Niekoniecznie…

Wynagrodzenie dla spedytora w Europie

Wynagrodzenie wśród spedytorów w Europie różni w zależności od kraju, regionu i doświadczenia i kompetencji spedutora. W Europie Zachodniej wynagrodzenie wacha się od 35 000 do 50 000 euro rocznie, natomiast w Europie Wschodniej według najnowszych danych (Czechy, Słowacła, Polska) może być niższe, wachając się między 20 000 do 30 000 euro rocznie.

„SPEDYTOR SAM W DOMU”  - czyli spedytor homeoffice 

Świat zmienia się na naszych oczach. W coraz większej liczbie zawodów można w tej chwili z powodzeniem realizować się z zacisza własnego domu. Jeżeli interesuje Cię właśnie taki typ pracy zdalnej, szukaj ofert pracy spedytora home office. Będziesz najprawdopodobniej rozliczany prowizyjnie, za efekty. Ale jeżeli wierzysz w swoją skuteczność i nie lubisz rozstawać się z kapciami, taka praca jest dokładnie dla Ciebie. Aplikuj.

Obecny czas pokazuje,że własnie ten zawód bardzo łatwo się adaptuje, ponieważ z wielu powodów coraz częście pracujemy zdalnie. 

Wiele przedsiębiorst - nie tylko branża TSL - w czasach ograniczeń związanych z "pandemią'  zmieniło podejście do pracy i zdecydowało się delegować zadania do pracy w domu. Po tym czasie mimo zniesieniea ograniczeń częśc firm wprowadziła pracą zdalną jako normę, dzięki czemu spedytor pracujący na homeoffice ma większą elastycznośc w planowaniu pracy, oszczędza czas i pieniądze na dojazdy do miejsca pracy i z powrotem. 

PRZYSZLI SPEDYTORZY I SPEDYTORKI, DO KLAWIATUR!

Nikogo nie zdziwi fakt, że najwięcej ofert pracy w charakterze spedytora można znaleźć w Internecie. Wyszukiwarka wie wszystko. Warto zawęzić parametry wyszukiwania oferty, podając miasto, w którym chciałbyś pracować lub typ pracy, jaki Cię interesuje. 

Pomocne będą też najpopularniejsze portale z ogłoszeniami pracy:

  • Pracuj.pl
  • OLX
  • Careerjet
  • Gumtree
  • Indeed
  • Stepstone
  • Nuzle

Nie tylko po oferty pracy, warto zaglądać cyklicznie na strony branżowe. Nawet po to, być na bieżąco…

  • Transport i Spedycja
  • Transport Spedycja Logistyka Spedytorzy i Przewoźnicy - Ogłoszenia
  • Pracuj w Logistyce
  • Praca w TSL - Transport/ Spedycja/ Logistyka - Cała Polska
  • Praca - transport, spedycja i logistyka

Najbadziej zdeterminowanym i odważnym polecam bezpośredni kontakt z firmami, które zajmują się transportem i spedycją. Czasami jedna, interesująca rozmowa telefoniczna z osobą decyzyjną przynieść może więcej niż odpowiadania na setkę ogłoszeń. Warto próbować? Oczywiście, że warto. W tym zawodzie, jak w każdym innym, liczy się osobowość. Pokaż się z jak najlepszej stronie, przekonaj potencjalnego szefa, że jesteś wartościowym nabytkiem a praca zmaterializuje się szybciej niż myślisz.

Gdzie w Polsce jest najwięcej spedytorów?

Oczywiście jest wiele czynników i zmiennych warunkujących zasadność prowadzenia działalności gospodaczej jako spedytor.
 Powszechnie uważa się, że warszawska aglomeracja jest jednym z największych ośrodków logistycznych, nie tylko w Polsce, ale również na całą Europę Środkową.
Prócz spedycji w okolicach Warszawy jest wiele komplementarnych usług logistycznych i budynków, takich jak: międzynarodowy port lotniczy, terminale kolejowe, liczne wielkogabarytowe magazyny i hurtownieWybierając zawód spedytora i chcąc pracować stacjonarnie, warto również znać ten fakt. 

Czy spedytor może wykonywać inne zawody?

Spedytor z racji posiadanych kompetencji formalnych, zawodowych i miękkićh może również wykonywać inne pokrewne zawody w TSL
 

  • Kierownik ds. transportu i logistyki:
  • Dispecer transportowy
  • Specjalista ds. importu/eksportu
  • Koordynator magazynowy
  • Specjalista ds. obsługi klienta

Mam nadzieję, że powyższy materiał przekonał Cię do tego, by powalczyć o posadę spedytora. I utwierdził Cię w przekonaniu, że to ciekawy, przyszłościowy zawód. Życzę powodzenia w Twoich staraniach. Do usłyszenia, przyszły spedytorze.

Jesteś już spedytorem?  Zdobądź dostęp do 25000 przewoźników, a jeśli  szukasz  gwarancji zapłaty od spedycji zobacz wywiad - Współpraca dla przewoźnika 

Zobacz również za co odpowiada spedytor z punktu widzenia prawa

Za co odpowiada spedytor - część 1
 

Za co odpowiada spedytor - część 2

 

Znajdź przewoźnika i zleć transport - Giełda Transportowa