Dysponent

12.04.2021

Dysponent

Dysponent to jedna z najważniejszych osób zatrudnionych w firmie transportowej bądź spedycyjnej, która odpowiada za wiele spraw logistycznych i organizacyjnych. Bez dysponenta firma spedycyjna nie byłaby w stanie płynnie wykonywać swoich funkcji ani świadczyć usług na najwyższym poziomie. Stanowisko to jest niezwykle istotne, dlatego też zostają na nie zatrudnieni najczęściej absolwenci kierunków logistycznych i spedycyjnych, najchętniej z doświadczeniem w branży transportowej. Na stanowisku dysponenta liczą się umiejętności pracy w zespole, odpowiedzialność, sumienność, kreatywność, samodzielność oraz zorientowanie w geografii.

Główne obowiązki dysponenta w firmie spedycyjnej

Do głównych i jednocześnie najważniejszych obowiązków dysponenta w firmie spedycyjnej należy rozdysponowanie zleceń między konkretnymi kierowcami, a także monitorowanie stanu technicznego całej floty pojazdów. Dodatkowo osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiada za sprawdzanie na bieżąco stanów magazynowych i kompletności otrzymywanych dokumentów transportowych, a także odpowiada za tworzenie analiz i raportów oraz dba o jakość i terminowość dostaw i realizację przyjętych zamówień. Warto również wspomnieć, że dysponent powinien świadczyć pomoc w zakresie opracowywania planu dostaw. 

W zawodzie tym, biorąc pod uwagę wszystkie obowiązki, niezwykle istotne jest również posiadanie umiejętności organizacyjnych oraz zdolności planistycznych. Liczy się także komunikatywność, gdyż dysponent ma ciągły kontakt ze współpracownikami. Dodatkowo osoba ta powinna być odporna na stres, posiadać umiejętność pracy pod presją czasu i znać języki obce, gdyż w przypadku zatrudnienia firm świadczących międzynarodowe usługi transportowe jest to niezwykle ważne. Warto również wspomnieć, że dysponenci bardzo często są zatrudnieniu w oparciu o umowę na systemie zmianowym, w związku z czym występuje konieczność pracy także w godzinach nocnych i w święta.