Franco
07.07.2021

Franco

W logistyce istnieje wiele mylnie używanych pojęć, które z czasem utraciły swoje pierwotne znaczenie. Jednym z takich słów jest Franco. Termin ten bardzo często mylony jest z terminem Loco o zupełnie odwrotnej charakterystyce. Franco opisuje dostawę towaru na koszt sprzedającego, w co wchodzi zarówno wysyłka towaru przewoźnikiem, jak i wiele innych procesów. Warto wśród nich wymienić także pakowanie, zabezpieczenie oraz załadunek, a często także wyładunek na miejscu przeznaczenia, co oznacza, iż w terminie Franco zamyka się cały proces dostawy. Z reguły transport Franco jest chętnie wybierany przez większość przedsiębiorców ze względu na dużą oszczędność cenową, często niestety tylko wirtualną, gdyż niektórzy dostawcy w celu zmniejszenia zobowiązań finansowych podnoszą cenę pojedynczego produktu o odpowiednią wartość.

Podstawowa charakterystyka terminu Franco

Dostawa Franco to proces mający na celu dostarczenie towaru aż do miejsca przeznaczenia wybranego przez nabywcę/kontrahenta, wraz z wszelkimi innymi procesami pobocznymi, mającymi udział w realizacji dostawy. Termin Franco obejmuje czas od zakupu towaru przez kontrahenta, aż do chwili jego wydania w miejscu docelowym, np. w magazynie bądź hali. Warto ten termin zawsze zawrzeć w umowie zawieranej ze sprzedającym, gdyż jego brak może rodzić wiele problemów natury logistycznej, wiążących się między innymi ze stratą czasu spowodowaną poszukiwaniem własnego transportu oraz pieniędzy.

Zalety transportu Franco dla sprzedającego

Wiele przedsiębiorstw sprzedających swoje wyroby zachęca do wybrania transportu Franco przez kupujących z kilku podstawowych powodów. Pierwszym jest możliwość wykorzystania własnych środków transportu. Największe firmy i zakłady produkcyjne, dysponujące flotą przeznaczoną wyłącznie do realizacji dostawy międzypaństwowej bądź krajowej, najchętniej realizują dostawę własnymi środkami logistycznymi z powodu oszczędności, gdyż przeważnie wykorzystywanie spedycyjnych firm zewnętrznych oznacza także wyższe koszty dostawy. Kolejną zaletą dla sprzedającego realizującego dostawę Franco jest zadowolenie kupującego, który jest zwolniony z wszelkich spraw i wymogów związanych z uzgodnieniem warunków dostawy z firmą trzecią. Korzystnym atutem transportu Franco jest także znajomość charakterystyki danych produktów przez sprzedającego, dzięki czemu ma pełną wiedzę, jak z nim postępować w trakcie trwania dostawy w celu uniknięcia niepotrzebnych zniszczeń. Z wad natomiast warto wyróżnić odpowiedzialność sprzedającego w kwestii ryzyka oraz zmiennych kosztów frachtu. Uszkodzenia towaru na drodze dostawy przed miejscem przeznaczenia są objęte pełną odpowiedzialnością firmy realizującej ten proces, czyli w przypadku transportu Franco – producenta.

Transport Loko – zalety dla sprzedającego

Przeciwieństwem terminu Franco jest transport Loco, który bardzo często jest błędnie używany przez firmy spedycyjne. Istotą transportu Loko jest przerzucenie kosztów dostawy towaru na kupującego, który musi sam zorganizować swój transport, wykorzystując do tego celu usługi firm trzecich bądź swoją firmową flotę. Ogromną zaletą tej formy dostawy towaru dla sprzedającego jest całkowite zwolnienie od odpowiedzialności za cały proces, już od chwili wydania towaru w miejscu jego magazynowania. Brak ryzyka zmienności cen frachtu sprawia, że wiele zakładów wytwórczych skłania się właśnie ku temu rozwiązaniu, głównie ze względu na oszczędność czasu oraz pieniędzy, gdyż do prawidłowej realizacji transportu Franco niezbędne jest posiadanie przez firmę odpowiedniego zaplecza finansowego i floty, bądź korzystnej umowy ze spedytorem zewnętrznym.

Skróty, które zna każda firma spedycyjna

Transport Loko oraz transport Franco opisuje się w firmach spedycyjnych zazwyczaj za pomocą ustandaryzowanego zapisu, który ułatwia prawidłową realizację transportu oraz jego wybór i ujednolicenie w umowie.

Loco budowa – w ramach tego terminu, sprzedający udostępnia swój towar bezpośrednio na budowie, np. w miejscu produkcji materiałów budowlanych, z której zostanie podjęty przez kupującego, wykorzystującego do tego celu własne środki transportu bądź usługi firm trzecich. Najczęściej spotykanymi wariantami jest np. „loco magazyn”, oznaczający wydanie towaru w magazynie sprzedającego czy też „loco sklep”, w którym odbiór towaru przez kupującego możliwy jest w sklepie firmowym.

Franco budowa – ten termin jest wykorzystywany w sytuacji, gdy sprzedający dostarczy swój towar za pomocą własnego transportu lub wykorzystując do tego celu usługi firm trzecich, aż do miejsca odbioru, którym w tym przypadku jest budowa. Dzięki temu kupujący otrzyma go bez zaangażowania swoich własnych środków i z uniknięciem jakiejkolwiek odpowiedzialności w procesie dostawy. Często spotykanymi wyrażeniami opisującymi ten wariant dostawy jest np. „Franco sklep”, w którym sprzedający zobowiązuje się do dostarczenia towaru do sklepu nabywcy, czy też „Franco hala magazynowa”. W tym przypadku sprzedający powinien dostarczyć towar w swoim zakresie do hali magazynowej wybranej przez kupującego.

Zalety transportu Franco dla kupującego

Fracht Franco jest doskonale oceniany przez kupujących z kilku powodów. Pierwszym jest stosunkowo duża oszczędność pieniędzy. Z reguły firmy (sprzedający), którzy mają w swoich usługach transport Franko, posiadają swoją własną flotę oraz zatrudnionych na stałe kierowców i magazynierów, dzięki czemu zapewniają zdecydowanie najniższą możliwą cenę dostaw. Oznacza to dla kupującego niższą cenę całościową oraz jednostkową towaru, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku największych zamówień na duże odległości. Kolejną zaletą frachtu Franco jest także brak odpowiedzialności, znany także jako przeniesienie ryzyka na sprzedającego. Kupujący nie musi obawiać się uszkodzenia towaru podczas realizacji procesu dostawy, nie musi także dokonywać samodzielnie wyboru odpowiedzialnej firmy spedycyjnej, a także martwić się o nieprawidłowe składowanie towaru podczas jego dostawy. Co więcej, wszelkie koszty drogowe i opłaty spedycyjne, np. portowe, również są wpisane w ryzyko podmiotu realizującego dostawę, w tym przypadku sprzedającego, co zupełnie zwalnia kupującego z większości ryzyka drogowego. Odpowiedzialność sprzedającego kończy się jednak wraz z prawidłowym dostarczeniem towaru np. z jego wyładunkiem, kiedy to odpowiedzialność przenosi się na kupującego.

Zalety transportu Loko

Niektórzy kupujący decydują się jednak na transport Loko, który ma zupełnie inną charakterystykę niż transport Franco. Wśród zalet dostawy Loco warto wymienić między innymi możliwość skorzystania z usług swojej własnej floty bądź wykorzystanie istniejących umów z innymi firmami spedycyjnymi. Wiele firm ma dużą flotę na wyłączność, której wykorzystanie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami i inwestycjami. Co więcej, wielu kupujących decyduje się na tę formę dostawy także ze względu na komfort, gdyż mogą w każdej chwili zmienić miejsce docelowe bądź dokonać częściowej dostawy w kilku punktach po drodze. Wraz z tymi zaletami idą jednak wady, wśród których warto wymienić pełną odpowiedzialność za towar już od chwili jego podjęcia w magazynie sprzedającego. Zmienne koszty frachtu, nieprawidłowo zaplanowana trasa dostaw oraz zdarzenia drogowe mogą spowodować uszkodzenie towaru lub jego zniszczenie, często także zaginięcie wskutek kradzieży.

Czy warto zdecydować się na transport Franco?

Wszystko zależy od charakterystyki współpracujących ze sobą przedsiębiorstw, dlatego odpowiedź na to pytanie zawsze jest różna i poparta wieloma analizami finansowymi. Przed podjęciem właściwej decyzji warto przedstawić zarządowi wszelkie za oraz przeciw i zdecydować się na wyjście, które będzie najmniej ryzykowne i zarazem najbardziej opłacalne. Zachęcamy jednak zawsze do jak najdokładniejszego sporządzenia umowy (gestii transportowej), w której warto zawrzeć wszelkie informacje na temat transportu Franko lub Loko, gdyż ich brak może spowodować szereg przykrych konsekwencji już w chwili odbioru towaru.