Gałęzie transportu
11.07.2021

Gałęzie transportu 

Transport to bardzo szerokie zagadnienie, które dzięki pojęciu gałęzi transportu można znacznie zawęzić, dzieląc go na kilka poszczególnych wariantów. Ogólne pojęcie transportu mówi o możliwości przewozu ludzi, przedmiotów i ładunków za pomocą specjalistycznych środków aż do miejsca przeznaczenia. Proces ten możliwy jest w wariancie lotniczym, drogowym, kolejowym oraz morskim i przesyłowym. Ponadto w działaniach logistycznych istnieje także pojęcie transportu mieszanego, który dzieli się kilka rodzajów.

Jakie są gałęzie transportu na świecie?

Każda gałąź transportu ma swoje zalety oraz wady, przez co nie ma na świecie jednego wariantu spełniającego wszelkie potrzeby każdego klienta prywatnego oraz przedsiębiorcy. Określone zalety i wady sprawiają, że z poszczególnych gałęzi korzysta się tylko w przypadku konkretnych towarów lub oczekiwań czasowych.

  • Transport lotniczy

Transport lotniczy jest obecnie jednym z najpopularniejszych na całym świecie, gdyż łączy zalety wszystkich innych. Odznacza się także znacznie wyższą ceną obsługi oraz samego działania logistycznego. Ta gałąź transportu wykorzystuje między innymi flotę lotniczą, która umożliwia błyskawiczną realizację działań logistycznych, a także huby, obsługiwane przez firmę kurierską bądź przedsiębiorstwa zewnętrzne. Ten typ gałęzi transportu wykorzystuje się wyłącznie na największe odległości, a jego największym atutem jest najkrótszy możliwy czas realizacji. 

  • Transport kolejowy i morski

Bardzo popularną gałęzią jest także transport kolejowy oraz morski. Koleją można przewozić towary na bardzo duże odległości, jednak wyłącznie pomiędzy krajami, które są ze sobą odpowiednio skomunikowane. Niska cena sprawia, że z tego transportu korzystają przedsiębiorcy liczący na najniższe koszty obsługi, przy nieco dłuższym niż czasie realizacji niż w wariancie lotniczym. Transport morski z kolei realizuje się głównie pomiędzy krajami bez bezpośredniego połączenia lądowego i cechuje się najdłuższym czasem realizacji, lecz zarazem także najniższą ceną i najmniejszym wpływem działań na środowisko. Warto bowiem wiedzieć, że pojedynczym statkiem można przetransportować tysiące ton ładunków z całego globu. Masowość idzie jednak w parze także z koniecznością przeładunku towaru. Wariantem transportu morskiego jest transport śródlądowy, w którym wykorzystuje się rzeki o odpowiednio szerokim korycie.

  • Transport rzeczny

Swoim zasięgiem obejmuje przewóz towarów i osób za pomocą łodzi i statków pływających po rzekach i kanalach wodnych. Historycznie to jeden z najstarszych środków transportu zarazem, dzięki wykorzystaniu min. prądów rzecznych jeden z najtańszych środków transportów materiałow masowych ( ropa naftowa, węgiel, surowce, matariały budowlane, materiały przemysłowe, kontenery. Transport rzeczny wykorzystuje w transporcie: tankowce, kontenerowce, barki. 

  • Transport lądowy

Najpopularniejszą gałęzią transportu w Polsce jest transport lądowy, do którego wykorzystuje się jedynie lądowe środki transportu, takie jak samochody ciężarowe oraz osobowe, a także pojazdy jednośladowe, w tym motocykle, skutery i rowery. Największą zaletą tego typu gałęzi transportu jest wysoka dostępność oraz niskie koszty dostarczenia ładunku na bliskie odległości, np. w obrębie jednego kraju. To najczęściej wybierana forma dostarczania ładunków pomiędzy klientami prywatnymi oraz pomiędzy firmą a odbiorcą prywatnym.

  • Transport specjalistyczny 

Obejmuje specyficzne rodzaje transportu, który ze względu na swoje cechy charakterystyczne wymaga transportu specjalistycznego. Cechy twyróżniającego go od innych typów transportu wymagają użycia specjalistycznych maszyn, sprzętu cześto dedykowanego do określonego typu towaru. Przykłądem moze być tranpot:  chemikaliów, cieżkich maszyn (rolniczych, wojskowych, górniczych, lotniczych, przepysłowych), zwierząt (hodowlanych, dzikich), transportu cennych towarów (pieniądze, cenne kruszce, dzieła sztuki), przewóz ludzi wymagających specjalistycznego transportu (np. do celów medycznych, ratunkowych).

  • Transport mieszany – niezbędny i najbardziej skomplikowany

Transport mieszany, znany także jako multimodalny, polega na połączeniu w ramach jednego łańcucha dostaw kilku gałęzi transportu. Przeważnie ten wariant wykorzystuje się w transporcie międzypaństwowym. Szczególnie często stosuje się połączenie wszystkich pozostałych gałęzi transportu z transportem lądowym, wykorzystywanym między innymi do dostarczenia ładunku bezpośrednio na miejsce odbioru. Bez transportu mieszanego firmy spedycyjne miałyby duży problem z prawidłową realizacją zleceń, wskutek czego w wielu firmach znajdują się środki transportu z każdej gałęzi.

  • Transport publiczny 

Polega na przemieszczaniu się przy użyciu możliwych środów transportów, które są dostępne. Każdy kraj ma inny poziom rozwoju transpotu publicznego. Liderem rozwiązań pod kątem transportu pblicznego jest Szwajcaria, Japonia, Francja. Do środków transportu publicznego zaliczamy przede wszystkim transport masowy (autobu, metro, pociąg miejski, tramwaj, trolejbus, barki pasażerskie, kolej podwieszana, taksówki), ale też rowery miejskie. Głównym celem jest możliwy tani, masowy i ekologiczny transport ludności w obebie maist i okolicznych miejscowości. 


Mnogość dostępnych gałęzi transportu sprawia, że każda firma lub konsument znajdzie dla siebie optymalny wariant, który sprawdzi się w danym przypadku najlepiej. Liczy się szybkość? Transport lotniczy nie ma sobie równych. Najistotniejszą kwestią jest najniższa cena oraz minimalny wpływ na środowisko naturalne? Doskonałym wyborem okaże się transport śródlądowy, morski i kolejowy. Z kolei z zalet transportu lądowego skorzystają zazwyczaj firmy oraz konsumenci z tego samego kraju. Do optymalizacji  procesów transportowych i minimalizacji pustych przebiegów zwłaszcza w transporcie drogowym wykorzystuje  się bardzo często  giełdę transportową