Gospodarcze procedury celne

30.07.2021

Gospodarcze procedury celne

Gospodarcze procedury celne to mechanizmy, które pomagają w uzyskaniu koniecznych pozwoleń, a także ułatwiają procedury związane z obsługą zgłoszeń. Procedury gospodarcze odnoszą się tylko i wyłącznie do towarów niewspólnotowych - wyjątkiem jest tylko procedura uszlachetniania biernego. Tego typu procedury celne znacznie usprawniają import i eksport towarów. 

Skład celny

Jest to opcja dla importerów towarów i pozwala ona ominąć płacenie cła oraz podatków tuż po przywozie ładunku zza granicy. Można wtedy objąć go procedurą składowania celnego. Tego typu procedury celne, takie jak skład celny, mogą znacznie ułatwić codzienne prowadzenie działalności gospodarczej opartej na imporcie. 

Uszlachetnianie czynne

Jest to mechanizm przygotowany dla producentów, którzy do swoich gotowych produktów wysyłanych na eksport wykorzystują części lub składniki pochodzące spoza wspólnoty europejskiej. Jeżeli producent w nie chce płacić należności celnych, to w ramach procedury celnej musi skorzystać z uszlachetniania czynnego. 

Przetwarzanie pod kontrolą celną

Jest to gospodarcza procedura celna, która pozwala na przewóz towaru pochodzącego spoza Unii Europejskie, który potem na terenie kraju wspólnoty ma zostać przetworzony i dopuszczony do obrotu na naszym kontynencie. Na czas trwania tej procedury towary przewożone nie są objęte dodatkowymi opłatami oraz należnościami handlowymi.  

Odprawa czasowa

Jest to gospodarcza procedura celna stworzona specjalnie dla przedsiębiorców, którzy ładunek na teren Unii Europejskiej chcą wwieźć tylko na określony czas i zamierzają uniknąć dodatkowych opłat celnych lub przynajmniej zapłacić tylko ich część.

Uszlachetnianie bierne

Są to procedury celne odwrotne do uszlachetniania celnego. Jest to procedura przygotowana dla przedsiębiorców, którzy wywożą półprodukt lub części z terenu Unii Europejskiej i zamierzają poza jej granicami wytworzyć z niej nowy produkt albo go przetworzyć, a potem ma on wrócić i być sprzedawany na rynkach wspólnotowych. Tego typu procedura pozwala na opłacanie tylko jednej opłaty celnej w ramach przywozu towaru zza obszaru wspólnotowego.