Handel
31.03.2021

Handel
We współczesnym świecie znajdziemy wiele firm o zupełnie różnym profilu działalności, wśród których znajdują się także przedsiębiorstwa działające na rynku na podstawie handlu. Proces ten polega na sprzedaży wyprodukowanych lub zakupionych wcześniej dóbr, dlatego wiele przedsiębiorstw jest nazywanych przez prawo pośrednikami. Handel w Polsce to podstawowa forma działalności wielu firm, lecz osiągane zyski nie zawsze idą w parze z wysokością kapitału poświęconego na rozwój marki. Przeważnie bowiem marża ma wysokość od kilku do kilkunastu procent, lecz dzięki dużemu wolumenowi sprzedaży i tak jest opłacalna.

Czym jest handel – ogólna definicja
Handlem nazywamy proces gospodarczy polegający na wymianie pieniężno-towarowej. Przeważnie firmy działające na podstawie handlu sprzedają wyprodukowane przez siebie produkty klientom prywatnym (konsumentom), inne z kolei działają na podstawie pośrednictwa. W ich przypadku handel polega na zakupie dobra w niższej cenie od dostawcy bądź hurtownika i sprzedaży w wyższej cenie odbiorcy końcowemu. Zarobek stanowi wówczas różnica między ceną zakupu, a ceną sprzedaży, pomniejszona o koszty uzyskania przychodu i koszty stałe.

W Polsce rozróżniamy kilka wariantów handlu. Handel detaliczny oznacza sprzedaż towaru w niewielkich ilościach, który z reguły nie będzie przeznaczony do dalszej odsprzedaży przez kupującego. Tak działają standardowe sklepu mało- czy wielkopowierzchniowe czy też sklepy internetowe oferujące asortyment przeznaczony dla klientów prywatnych. Handel hurtowy ma zupełnie inne cechy. W jego przypadku mamy bowiem do czynienia ze sprzedażą dużych, hurtowych ilości danego towaru innym firmom bądź odbiorcom prywatnym, przeważnie w celu dalszej odsprzedaży i osiągnięcia kolejnych zysków. Różnice wynikają także z lokalizacji danej firmy zajmującej się handlem oraz jej partnerów. Jeśli przedsiębiorstwo działa jedynie na terenie swojego kraju macierzystego, mówimy o handlu wewnętrznym, w którym obie strony współpracy dokonują zakupu i sprzedaży w tym samym kraju. Handel międzynarodowy z kolei polega na zbyciu towarów za granicę osobom prywatnym lub firmom w celu dalszej obróbki i odsprzedaży. 

Handel międzynarodowy
Handel międzynarodowy, nazywany także zagranicznym
, polega na sprzedaży towarów partnerom znajdującym się poza granicą kraju siedziby naszej firmy. Taki rodzaj handlu ma wiele zalet, głównie z ekonomicznego punktu widzenia. Sprzedaż towaru za granicę między innymi się bardzo opłaca, gdyż inne państwo stanowi także kolejny rynek zbytu towaru, co ma szczególnie duże znaczenie po przesyceniu rynku konkretnym produktem lub usługą. Handel zagraniczny ma także tę zaletę, że każdy sprzedający może ustanawiać swoje ceny zależnie od rynku, co się doskonale sprawdza w przypadku sprzedaży do krajów znacznie bogatszych.

Handel w internecie – popularny i lukratywny biznes
Do niedawna jako handel uznawało się sprzedaż towaru stacjonarnie przez sklep, hurtownię bądź zakład wytwórczy, teraz jednak jest zupełnie inaczej. Obecnie prym w gospodarce wiedzie handel w internecie, który polega na sprzedaży towaru on-line. Ta forma sprzedaży asortymentu ma wiele atutów. Najważniejszy jest całkowity brak uzależnienia firmy od konkretnej lokalizacji. Sklep ulokowany w centrum miasta w większości przypadków wygeneruje mniejszy zysk niż sklep internetowy, który mogą z powodzeniem odwiedzić także klienci z zupełnie innego miejsca z całego kraju, a nawet z zagranicy. Handel internetowy otwiera wiele możliwości rozwoju także ze względu na mniejsze koszty prowadzenia firmy. Przedsiębiorca nie musi decydować się na zakup bądź wynajem lokalu w szczególnie popularnych lokalizacjach i opłacać jego użytkowanie z marży, której wysokość zamyka się w przedziale kilka-kilkanaście procent od końcowej ceny produktu. Ponadto odpadają koszty zatrudnienia pracowników stacjonarnych obsługujących klientów w miejscu sprzedaży. Nie można również zapomnieć o asortymencie. Handel internetowy w Polsce pozwala na znaczne zwiększenie zakresu swojej oferty bez ponoszenia dużych inwestycji na zwiększenie powierzchni magazynowej i nie tylko.

Handel w niedzielę od 2018 roku wygląda zupełnie inaczej niż dotychczas
Do początku 2018 roku w punkcie handlowym można było pracować także w każdą niedzielę i wybrane święta, teraz jednak jest zupełnie inaczej. W 2018 roku wprowadzono bowiem przepis prawny, zakazujący otwierania placówek handlowych w niedzielę. Początkowo zakaz obejmował tylko wybrane dni miesiąca, podczas gdy obecnie każda niedziela jest niehandlowa, poza pewnymi wyjątkami wyszczególnionymi w przepisie. Przepis ten spotkał się z dużymi protestami pracowników oraz pracodawców, został jednak także przychylnie oceniony przez środowiska prorodzinne i religijne. Pracownicy uznali zakaz za źle wpływający na branżę handlową, gdyż w istocie zmniejszył liczbę dni pracujących, pracodawcy z kolei poinformowali o zmniejszeniu liczby wakatów w swoich firmach. Zwolennicy braku handlu w niedzielę docenili pozytywny wpływ na relacje rodzinne oraz religijne. W dalszym ciągu handel w niedziele dzieli społeczeństwo na dwa oddzielne obozy. 

Na czym polega handel bez działalności?
Handel w Polsce bez działalności, znany także jako bez zezwolenia, jest stosunkowo nowym przepisem, który umożliwia rozpoczęcie działalności bez ponoszenia wielkich nakładów wstępnych. Niestety pewne niejasności w przepisach oraz duże możliwości nadinterpretacji ze strony podatnika sprawiają, że niewielu ludzi korzysta z tego przywileju. Podstawowym kryterium handlu bez zezwolenia jest osiąganie przychodów mniejszych niż 1300 zł brutto w skali całego miesiąca. Kwota ta jest zmienna i zawsze stanowi 50% minimalnego wynagrodzenia brutto, które na 2021 rok wynosi 2600 zł brutto. Przekroczenie tej granicy rodzi przymus zarejestrowania działalności gospodarczej, wraz ze wszystkimi innymi konsekwencjami. Co więcej, nawet jednorazowe przekroczenie tej wartości po wykryciu przez odpowiedni Urząd Skarbowy spotka się z wstecznym naliczeniem podatków. Podstawową zaletą handlu bez zezwolenia jest brak ryzyka inwestycyjnego, minimalne koszty stałe (brak składek ZUS), a także możliwość kontynuowania pracy na etacie i minimalna ilość formalności.

  • Czytaj również artykuł w języku niemieckim - Was ist Handel
  • ​Czytaj również artykuł w języku angielskim - Trade

 


 

 

Prowadzisz firmę handlową, szukasz sposobu optymalizacji procesu logistycznego?

Sprawdź rozwiązania  naszej giełdy transportowej!