KEP

05.07.2021

KEP

W branży logistycznej istnieje sformułowanie KEP, które stanowi skrótowiec słów „Kurier, Ekspres, Paczka” i opisuje kurierski rynek drobnicowy, dostarczający na zasadzie door-to-door paczki o wadze nie wyższej niż 31 kg. Zazwyczaj to właśnie paczki o tej wadze stanowią największy udział każdej firmy kurierskiej, który obejmuje zarówno przesyłki firmowe, jak i prywatne, lecz bez przesyłek paletowych oraz innych o wadze wyższej niż standardowa. Cechą szczególną transportu KEP jest niska cena przesyłanych paczek, jak i znacznie szybsza obsługa dzięki ustandaryzowanej wadze maksymalnej transportowanych paczek. Każdy kurier KEP może dopasować swoje środki transportu wprost do maksymalnej wagi dostarczanych paczek, co wpływa korzystnie także na obniżenie cen.

Jak działa KEP Logistics?

Transport KEP jest realizowany przez firmy kurierskie i spedycyjne, które dysponują środkami transportu dostosowanymi do obsługi paczek o niewielkiej wadze i wymiarach zewnętrznych. Obsługa większych paczek, np. paletowych, wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań logistycznych, które umożliwią ich załadunek, magazynowanie oraz rozładunek, dlatego nie wszystkie firmy spedycyjne się na nią decydują. KEP dzięki temu jest transportem doskonale zorganizowanym pod względem wielkości oraz wagi przyjmowanych paczek i zachęca niższą ceną realizowanych usług, oraz znacznie szybszym działaniem – często w ofercie takich firm znajduje się opcją SDD, czyli Same Day Delivery. Polega ona na dostarczeniu paczki do odbiorcy jeszcze tego samego dnia roboczego, jednak na ograniczonym obszarze.

Z usług logistycznych KEP korzystają głównie klienci firmowi, a więc branża e-commerce, która notuje z roku na rok coraz większe zyski i popularność. Zazwyczaj sprzedaż większości z nich opiera się na produktach drobnicowych, które można z powodzeniem wysłać w paczce o całościowej wadze nieprzekraczającej rzeczonych 31 kg. Sprzęt elektroniczny oraz małe AGD to tylko część z produktów, wysyłanych przez branżę sprzedaży internetowej transportem KEP.

Co jest najważniejsze w kurierze KEP?

Transport KEP to branża opierająca się na transporcie niewielkich paczek, dlatego wśród zalet tego typu usługi warto wymienić znacznie krótszy czas dostawy do adresata, niż przesyłek wielkogabarytowych. Z reguły firmy realizujące dostawy w tym formacie dysponują skonkretyzowanym łańcuchem logistycznym, składającym się często z niewielkich środków transportu o niskim spalaniu oraz niewielkich wymaganiach co do działań konserwacyjnych. Kolejną zaletą jest bardzo krótki czas dostawy oraz możliwość wybrania interesujących opcji dodatkowych, jak i priorytetowa obsługa poszczególnych paczek.

Usługi KEP Logistics są obecnie bardzo popularne, a firmy, które je realizują notują corocznie coraz większe zyski. Wiele podmiotów realizując transport KEP sprawia, że znikają duże rozbieżności cenowe pomiędzy nimi, a klient uzyskuje nie tylko niższe koszty nadania przesyłki, lecz także skrócenie czasu realizacji oraz wiele możliwych do zastosowania usług dodatkowych.

 

  • Zapraszamy do zapoznania sie również z artykułem w języku angielskim  - KEP
  • Zapraszamy do zapoznania sie również z artykułem w języku niemieckim  - KEP