Logistyka przedsiębiorstw

14.07.2021

Logistyka przedsiębiorstw

W każdym przedsiębiorstwie zachodzą procesy znane jako działania logistyczne, w ramach których zawiera się dostawa towaru lub materiałów i surowców, planowanie oraz realizacja przepływu informacji, obsługa zapasów, magazynowanie, zaopatrzenie i wiele innych czynników, które w dużej mierze wpływają na sposób funkcjonowania danej firmy. Wbrew pozorom logistyka w przedsiębiorstwie to również jedno z najważniejszych pojęć wpływających na rentowność oraz na współpracę pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Warto poznać to zagadnienie z bliska i zapoznać się z wszelkimi informacjami na temat pojęcia logistyki w obrębie własnej firmy.

Ogólne założenia logistyki w przedsiębiorstwie

Działalność logistyczna w przedsiębiorstwie to szereg procesów logistycznych, które mają ogromne znaczenie w kwestii funkcjonowania danej firmy. Specjalność ta zajmuje się między innymi sprawnym wewnętrznym przepływem surowców w obrębie przedsiębiorstwa, które mogą służyć jako prefabrykaty lub produkty końcowe do dalszej odsprzedaży. W ramach działalności logistycznej następuje ich prawidłowe rozdysponowanie oraz efektywny sposób wewnętrznej dostawy pomiędzy filiami lub halami. Wydajny łańcuch dostaw surowców zwiększa wydajność pracy całego przedsiębiorstwa, które zajmuje się np. działalnością wytwórczą. 

W logistyce zawiera się także magazynowanie gotowych wyrobów lub półproduktów, a także ich transportowanie pomiędzy kolejnymi procesami obróbki. Odpowiada ona także za kontrolę zapasów gotowych wyrobów lub półproduktów w obrębie danego przedsiębiorstwa, zmniejszając ryzyko nagłej utraty dochodu wskutek niedostatecznej liczby dostępnych materiałów. To bardzo duży kłopot, który wiąże się z wysokimi stratami finansowymi. Nie można zapomnieć również o tym, że działy logistyczne firmy odpowiadają także za stworzenie korzystnego finansowo łańcucha dostaw ze źródłami zaopatrzenia firmy w dane fabrykaty.

Logistyka pomiędzy podmiotami gospodarczymi

Pojęcie logistyki odnosi się także do działań na szerszą skalę, mianowicie do tych zachodzących pomiędzy podmiotami gospodarczymi w postaci łańcuchów dostaw. Wlicza się w nią między innymi dostawa towaru do odbiorcy za pomocą firmowego transportu flotowego, która powinna składać się wyłącznie z niezbędnych pojazdów generujących minimalne koszty w stosunku do ilości wykonywanej przez nie pracy. Poszczególne działy logistyczne firm odpowiadają za stworzenie prawidłowego łańcucha dostaw, w którym każde ogniwo odpowiednio wykonuje swoją pracę przy zaangażowaniu minimalnych środków. Przedsiębiorstwo działające bez wyspecjalizowanej komórki zajmującej się działaniami logistycznymi z reguły dużo traci na niezoptymalizowanych trasach oraz wykorzystaniu nieprawidłowej floty pojazdów. Częstym błędem jest zakup zbyt wielu samochodów ciężarowych, które przez minimalne obłożenie głównie stoją na parkingu, generując jedynie dalsze koszty. Wypośrodkowanie oczekiwań sprawia, że logistyka w firmie w realnym stopniu przyczynia się do zmniejszenia kosztów jej prowadzenia.

Optymalizacja logistyki przedsiębiorstw

Przedsiębiorstwo zoptymalizowane logistycznie charakteryzuje się znacznie większą rentownością całego biznesu, dlatego w każdym powinno się stworzyć wyspecjalizowaną komórkę wyłącznie do obsługi zagadnień logistycznych. Duża globalizacja rynku oraz rosnące odległości pomiędzy dostawcami a nabywcami sprawiają, że obecnie działalność logistyczna ma fundamentalny wpływ na wysokość zysków osiąganych przez firmę. Nie bez powodu logistyka przedsiębiorstw to także rodzaj specjalizacji, dostępnej wyłącznie w niektórych polskich uczelniach. Obecnie specjalista z dziedziny logistyki jest jedną z najważniejszych osób w danej firmie, której działania mogą zupełnie zmienić dalsze jej losy.

Działalność logistyczna w przedsiębiorstwie, a wpływ na wyniki finansowe

Warto wiedzieć, że logistyka przedsiębiorstw to specjalizacja, która w ogromnym stopniu wpływa na działanie firmy w każdej gałęzi rynku, nie tylko w podmiotach spedycyjnych i transportowych. Nawet w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją, magazynowaniem lub obróbką czy wytwórstwem, działania logistyczne mają duży wpływ na jej dalszy rozwój i zwiększenie konkurencyjności na rynku. Właśnie z tego powodu obecnie stanowiska operacyjne zajmowane przez specjalistów ds. logistyki firm są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez największe przedsiębiorstwa działające krajowo lub realizujące handel międzypaństwowy.

Nowoczesna logistyka firm

W ramach nowoczesnej logistyki w przedsiębiorstwie szeroko wykorzystuje się komputery oraz sieci internetowe i lokalne, które zdecydowanie usprawniają pracę całej komórki. Odpowiednio rozplanowana sieć umożliwia np. podgląd obecnego stanu magazynowego w czasie rzeczywistym, co pozwala na właściwie natychmiastowe podjęcie dalszych kroków przez specjalistę, np. złożenie zamówienia na kolejne surowce niezbędne do dalszej pracy. Zautomatyzowane linie produkcje opierają się na precyzyjnych czujnikach błyskawicznie przekazują informacje na temat aktualnie wykonywanego procesu, a także zapewniają bezbłędne wyniki. Pomocne okazują się także czytniki kodów kreskowych, które umożliwiają bieżącą kontrolę stanów magazynowych w przypadku towarów fizycznych.

Jeszcze do niedawna logistyka w firmie miała formę analogową, dlatego większość związanych z nią czynności wykonywano ręcznie. Rozwiązanie to cechowało się dużą liczbą popełnianych błędów oraz dużymi kosztami ponoszonymi przez przedsiębiorstwo związane z ich usunięciem. Obecnie zautomatyzowane systemy pozwalają na doglądanie wszelkich procesów z jednego miejsca w firmie, co zapewnia możliwość błyskawicznej reakcji na zmiany i wystąpienie ewentualnych problemów związanych np. z utratą towaru bądź nieprawidłową segregacją.

Wysyłka i dystrybucja – nadrzędny cel logistyki przedsiębiorstwa spedycyjnego

Logistyka jest najważniejszą wyspecjalizowaną komórką przedsiębiorstwa zajmującego się działalnością spedycyjną, gdyż bezpośrednio wpływa na konkurencyjność usług kurierskich oraz szybkość realizacji usług czy ich bezpieczeństwo. W działalności logistycznej specjaliści muszą zaplanować optymalny łańcuch dostaw pomiędzy poszczególnymi hubami oraz magazynami, zmniejszając jednocześnie liczbę pokonywanych kilometrów i obciążenie finansowe. Ponadto to od nich zależy także umiejscowienie kolejnych terminali przeładunkowych, jak i stworzenie dodatkowych flot w obrębie konkretnego rejonu o np. tego o największej liczbie dostaw. Co więcej, w największych firmach kurierskich łańcuchy logistyczne są bardzo długie i obejmują cały świat, w tym także drogę morską, lądową, kolejową i lotniczą. Ponadto przedsiębiorstwo logistyczne musi dysponować zoptymalizowanym systemem dowozu, odwozu, wyładunku oraz załadunku, a także przeładunku i magazynowania.

W firmie logistycznej dochodzi między innymi do przyjmowania zleceń spedycyjnych, a także wyboru optymalnego środka transportu czy zawierania różnych umów z kontrahentami. Nie można także zapomnieć o dobrze zorganizowanym procesie przyjmowania przesyłek od nadawców, a także o sposobie dostarczania przesyłek bezpośrednio do odbiorcy końcowego, np. siedziby firmy bądź osoby prywatnej. Największe firmy decydują się także na obsługę celną lub na przygotowanie przesyłki do jej przewozu. Odpowiedzialność spedytora jest na tyle wysoka, że stworzenie prawidłowej komórki do logistyki firmowej jest zawsze nadrzędnym celem każdej z nich.

Controlling logistyczny firmy

Nadrzędnym celem controllingu jest optymalizacja wszystkich działań w ramach łańcucha dostaw, zatem tworzenie wszelkich planów, sprawdzanie wyników oraz ciągła analiza wydajności i efektywności podjętych działań. Controlling w przedsiębiorstwie logistycznym z definicji umożliwia także dostarczenie wyników i wszelkich istotnych informacji kadrom zarządzającym i kierownictwu, co ma w efekcie ułatwić podjęcie kolejnych decyzji. Wszystkie działania logistyczne firmy są bardzo istotne z punktu widzenia przedsiębiorstwa, dlatego warto wdrożyć optymalne rozwiązania w każdym podmiocie gospodarczym.