LSF

18.07.2022

LSF

Spedycja morska jest zwykle bardzo lukratywnym sposobem na transport towarów, lecz nierzadko wiążą się z nią dodatkowe wydatki w formie różnorodnych opłat. To właśnie tego rodzaju należność określa skrót LSF, często nazywany także GFS bądź LSS. LSF stanowi pojęcie, z którym powinien zapoznać się każdy armator bądź spedytor.

LSF – co to?

LSF to skrót, który pochodzi od pierwszych liter angielskiego pojęcia Low Sulphur Fuel Surcharge, określający dodatkową opłatę za paliwo o niskiej zawartości siarki. Poszczególne linie żeglugowe nazywają tę opłatę inaczej, dlatego często można spotkać się także z pojęciem LSS, odwołującym się do terminu Low Sulfur Sulcharge. Termin ten ma ścisły związek z Konwencją Międzynarodowej Organizacji Morskiej Marpol, która dotyczy ograniczenia zanieczyszczeń emitowanych przez statki. Według jej ustaleń, w poszczególnych obszarach zawartość siarki i jej związków obecna w paliwie nie może przekraczać zdefiniowanego poziomu.

Termin ten ujrzał światło dzienne w styczniu 2015 roku. Właśnie od tego czasu spedytorzy i armatorzy mają z nim do czynienia. Przewoźnicy stosują tę dopłatę po to, aby pokryć koszty droższych rodzajów paliwa. Opłata LSF nie ma ustalonej wartości i zwykle zmienia się w zależności od linii żeglugowej czy obranego kursu.

LSF – zmiany w dopuszczalnej zawartości siarki

Dopuszczalny poziom siarki w paliwie zmieniał się przez poszczególne lata. Od roku 2010 jego wysokość nie mogła przekraczać 1% zawartości całej mieszanki. Z kolei od 2015 roku poziom ten zredukowano do 0,10%. Poczynając od roku 2020, poziom ten wynosi 0,5%. Przepisy te tyczą się obszarów określanych mianem ECA, czyli Obszarów Kontroli Emisji Siarki. W tereny te wlicza się Morze Północne, Morze Bałtyckie, a także amerykańskie i kanadyjskie wyłączne strefy ekonomiczne. Warto zwrócić przy tym uwagę na to, że światowy limit zawartości siarki w oleju paliwowym jeszcze w roku 2021 wynosił 0,5%.

Można pokusić się o stwierdzenie, że zmiany powiązane z tymi regulacjami to z pewnością zmiany na lepsze. Zmniejszenie dopuszczalnej zawartości siarki w olejach paliwowych to sposób na zadbanie o korzyści związane ze środowiskiem i zdrowiem. Co te zmiany oznaczają jednak dla przedsiębiorców?

LSF – logistyka. Skutki ekonomiczne

W związku ze wspomnianymi przepisami przy transporcie towarów wszelkiego rodzaju trzeba używać paliwa, które jest zgodne z wymaganiami ustalonymi przez Międzynarodową Organizację Morską Marpol. W przypadku klasycznego paliwa dany rodzaj określa się mianem paliwa odsiarczonego. Istnieje również możliwość postawienia na inne źródło energii, takie jak gaz naturalny. Obecnie niewiele statków jednak jest w stanie pozyskiwać energię z gazu ziemnego, a adaptowanie ich w celu umożliwienia stosowania tego rodzaju paliwa wiąże się z ogromnymi kosztami.

Najlepszą drogą zatem wydaje się stosowanie paliwa odsiarczonego. Jego koszty również są niemałe, w związku z czym poszczególni armatorzy stosują opłatę LSF. Transport towarów jest z góry droższy poprzez doliczenie opłaty, bądź traktuje się ją jako dodatkową należność. Ze względu na wyższe ceny paliwa, wzrastają również poszczególne koszty eksploatacji, co zarówno armatorzy, jak i spedytorzy powinni brać pod uwagę w swoich kalkulacjach. Nierzadko stosuje się praktykę, przy której wzrost kosztów przewozu ujmuje się w cenach danego dobra, w związku z czym opłata za droższe paliwo jest w gruncie rzeczy uiszczana przez konsumentów.

Dlaczego wprowadzenie LSF może długoterminowo przynieść pozytywny efekt?

Badania wykazują, iż emisja siarki ma negatywny wpływ na środowisko. Przetwarzanie i palenie wszelkich związków, które zawierają w sobie siarkę, powoduje, że dwutlenek siarki uwalnia się do atmosfery. Następnie zmienia się on w kwas siarkowy, który ma ścisły związek z siarkowym opadem atmosferycznym zwanym kwaśnym deszczem.

Kwaśne deszcze niosą za sobą rozmaite destrukcyjne skutki. Jest to między innymi zakwaszenie gleby, wypłukiwanie metali ciężkich z gleby, które następnie poprzez wodę przedostają się do pożywienia ludzi i zwierząt, czy też po prostu pogorszenie stanu zdrowia ludzi. Im większe stężenie siarki w paliwie, tym gorsze efekty może ono wywoływać. LSF, mimo że od strony finansowej nieco uciążliwe, niesie za sobą zmianę, która pozwoli zadbać o środowisko i ludzkie zdrowie.