Telematyka w transporcie

28.03.2022

Telematyka w transporcie

Telematyka w transporcie to połączenie innowacji technologicznych z zakresu informatyki oraz telekomunikacji i zastosowanie powyższych rozwiązań w transporcie. Pisząc bardziej szczegółowo, jest to inteligentny system transportowy, który przy pomocy zaprojektowanego modułu umożliwia efektywną pracę firm spedycyjnych, optymalizując proces logistyczny oraz zwiększa bezpieczeństwo przewoźników. 

Systemy telematyczne w transporcie drogowym umożliwiają też optymalizację tras oraz planowanie pracy całej floty, co znacznie obniża koszty prowadzenia firmy i ustawia procesy, poprzez zaprojektowanie z góry wytyczonych tras oraz transportu ładunków. Jeśli szukają Państwo nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla swojej firmy, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą Trans.eu.

Automatyzacja i telematyka w transporcie gwarantuje niezakłócony rozwój firmy

Jesteśmy liderem na rynku spedycyjnym i specjalizujemy się w projektowaniu oraz dostarczaniu gotowych modułów do wdrożenia rozwiązań takich jak telematyka w logistyce, a przede wszystkim w transporcie drogowym. System zarządzający pomaga zagospodarować załadowców oraz wolne ładunki. Naszym klientom oferujemy profesjonalną platformę — giełdę transportową, w której klienci mają pełny dostęp do usług takich jak:

 • znalezienie przewoźnika,
 • kontrola transportu,
 • pełna obsługa wolnego ładunku,
 • zlecenie transportu ładunków,
 • wystawianie i opłacanie faktur,
 • windykacja,
 • informacje o zleceniobiorcach,
 • zawieranie transakcji bezpośrednio na platformie, a także poza nią,
 • weryfikację ocen, a także opinii na temat zleceniodawcy/zleceniobiorcy,
 • dostęp do cen wielu przewoźników,
 • automatyzację procesów logistycznych (przyjmowanie, zlecanie frachtów, rozliczenia itp.).

 

Rozwiązania, jakie oferujemy, usprawniają pracę przewoźników i spedytorów, dlatego zastosowanie nowoczesnej technologii w firmie jest kluczem do jej rozwoju.

Wszystkie usługi, jakie oferujemy, znajdą Państwo w jednym systemie z możliwością zarządzania nimi z telefonu komórkowego. Publikowanie ofert lub podejmowanie zleceń jest w pełni zautomatyzowane, a zawarcie transakcji trwa dosłownie kilka minut.

Innowacja dla spedytora i załadowcy — zdobywaj klientów w jednym miejscu

Firma Trans.eu oferuje szeroki zakres usług związanych z telematyką w transporcie. Klienci mają do dyspozycji nowoczesną platformę oraz bazę danych, w której szybko wyszukają i zweryfikują klienta bez względu na to, czy chcą zlecić załadunek, fracht, czy też szukają innych usług. Stawiamy na rzetelną wymianę informacji, dlatego nasi klienci mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ dbamy o drobiazgi, a co za tym idzie, oceny i opinie o kontrahentach są sprawdzone i rzetelne.

Automatyzacja w transporcie

Nasz program online FireTMS do zarządzania (telematyka w logistyce), umożliwia kompleksową realizację zlecenia transportu drogowego. Gwarantuje całościową obsługę zlecenia, począwszy od przyjęcia zamówienia (zwykle trwa to kilka minut), po monitoring dostawy, rozliczenie na koniec i raport wraz z szybką płatnością. Jesteśmy dumni z naszych usług, a nasze oprogramowanie wzniosło rynek transportowy na wyższy poziom realizacji usług.

Nasze oprogramowanie można zintegrować z wieloma systemami wymiany informacji. Dzięki temu giełda transportowa przestaje być czarną magią. Nasza platforma Trans.eu jest dostępna 24 godziny na dobę, więc bez względu na to, kiedy potrzebujesz zlecić transport, masz do dyspozycji panel, w którym szybko znajdziesz interesującą trasę oraz przewoźnika.

Telematyka w logistyce pozwala w szybki sposób sprawdzić:

 • wolne ładunki,
 • zlecić transport załadowcy,
 • zorganizować trasę z punktu A, do punktu B nie tracąc cennego czasu na manualne działania.

Jak działa telematyka w transporcie?

Telematyka w firmach transportowych działa na zasadzie wymiany informacji. Baza danych aktualizowana co kilka sekund jest w stanie szybko odpowiedzieć na zapytanie i dzięki zasobom przesłać szybko informację do pracowników firmy oraz kierowców. Systemy telematyczne w logistyce wykorzystują wiele zasobów: od standardowego Wi-Fi, nadajników GPS oraz GSM. Nasza platforma z systemem telematycznym pozwala nie tylko na zaplanowanie trasy, zmianę trasy załadunku tak, aby kierowca trafił do każdego punktu zbytu lub odbioru, ale też umożliwia stały kontakt online pomiędzy spedytorem a przewoźnikiem. To rozwiązanie zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz stanowi system szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych, jeśli na drodze wydarzy się coś niepokojącego. 

Przykłady, kiedy spedytor skorzysta z naszych usług

Będąc naszym klientem, posiadając konto w naszym systemie oraz korzystając z naszych usług w sposób aktywny, spedytor ma możliwość płynnego ustawienia wolnego frachtu. Wystarczy pojazd, który właśnie zdał załadunek zarejestrować, jako „wolny” i kierowca może ruszyć w nową trasę. Giełda transportowa pokaże potencjalnym klientom status wolny i możliwe będzie dodanie nowego zlecenia, przez co znalezienie nowych kontrahentów zapewni płynność finansową firmie, a kierowca nie będzie wracał „na pusto”.

Cyfryzacja spedycji umożliwia optymalne rozplanowanie spedycji i transportu. Staje się to normą w firmach. Szacuje się, że duża flota bez wdrożonego systemu telematycznego w transporcie traci rocznie dużą część dochodów, bo manualna analiza i działania ręczne nie zawsze są w stanie sprostać okolicznościom. Załadowca otrzymuje dane od spedytora w sposób ciągły, a to zapewnia brak konieczności ręcznych działań i automatyzuje cały proces.

W jaki sposób telematyka bezpośrednio usprawnia transport?

Kierowca przewoźnika na drodze może spotkać wiele sytuacji. Systemy telematyczne w logistyce czuwają nad procesem i przebiegiem trasy. Odpowiednio zaprojektowany moduł ma dostęp do bazy danych, a większość systemów korzysta nie tylko z sieci komórkowych i internetu, ale też potrafi przewidzieć trudne warunki w postaci śnieżycy, deszczu, wypadku na drodze i wielkiego zastoju.

Dobrze skonfigurowany system korzysta z:

 • urządzeń pogodowych (co zapewnia pełną kontrolę zdarzeń atmosferycznych),
 • z baz danych drogowych, dzięki czemu system wie, czy na drodze występuje zdarzenie, naprawa lub trasa została zmieniona,
 • monitoringu umiejscowienia radarów,
 • niektóre systemy telematyczne w transporcie drogowym korzystają także z bazy kamer ulicznych.

Jak Państwo widzą, system telematyczny gromadzi dziesiątki danych, które pozwalają na pełną korzyści współpracę pomiędzy przewoźnikiem a spedytorem.

Czy inwestycja w systemy telematyczne w logistyce jest opłacalna?

Zważywszy na to, że integracja z platformą taką, jak Trans.eu umożliwia nie tylko korzystanie z giełdy transportowej, a więc zarządzanie pozyskiwaniem kontrahentów oraz wszelkiego rodzaju rozliczenia i bezpieczne transakcje, to inwestycja jest dość opłacalna i szybko się zwraca ze względu na zarządzanie procesem spedycji i całego transportu w sposób aktywny.

Nasz system telematyczny w logistyce i w transporcie drogowym pozwala zaplanować trasę dla całego stoku, a w razie potrzeby zmienić jej przebieg w sposób opracowany przez algorytm. Jeśli korekta przejazdu nie będzie satysfakcjonująca, monitoring transportu pozwoli szybko oszacować, czy na przykład opłaca się rozbić załadunek na dwa pojazdy lub przekazać towar w trakcie trasy.

Firmy korzystające z rozwiązań Trans.eu odnotowały zauważalną poprawę jakości prowadzenia swoich usług. Zmniejszyły koszty za paliwo oraz zoptymalizowały pracę swoich przewoźników, co umożliwia im pełna automatyzacja i planowanie tras przy pomocy rozbudowanego algorytmu i wielu baz danych. Szybki kontakt z kierowcą stwarza możliwości szybkiego reagowania przy nieoczekiwanym zdarzeniu, a dostęp do platformy online, w której można na bieżąco śledzić proces transportu, pozwala w pełni kontrolować pracę.

Jeśli dbają Państwo o logistykę w swojej firmie i zależy Państwu na korzystaniu z dobrych, sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań, to nasz system oferuje najnowocześniejsze możliwości telematyczne, które w prosty sposób można wdrożyć do swojego systemu zaledwie w kilka godzin. Zapraszamy do rejestracji na naszej platformie.