Oko na eksperta
Karolina Berger
Karolina Berger
trans.eu

Specjalistka ds. Rozwoju i Promocji w TransEdu. Dyplomowany Coach, kilkuletni manager i trener rozwoju osobistego. Z pasją wspiera ludzi i małe przedsiębiorstwa w budowaniu życia i przedsiębiorstw wokół wyznawanych wartości.

Skuteczna komunikacja

23.07.2018

“SMALL TALK”, CZYLI JAK PROWADZIĆ NIEZOBOWIĄZUJĄCE LEKKIE ROZMOWY:

 

Bardzo często w sytuacjach zawodowych, zanim przejdziemy do meritum spotkania, pojawia się potrzeba lekkiej, niezobowiązującej rozluźniającej rozmowy. Small talk z założenia ma służyć umileniu czasu lub przygotowaniu gruntu pod rozmowę, dlatego nie porusza tematów poważnych, drażliwych i intymnych.

Wyobraź sobie taką sytuację, przychodzisz na spotkanie całego zespołu, ale póki co w pokoju jesteś tylko ty i twój przełożony. Albo w kolejce do ekspresu spotykasz koleżankę, która od dłuższego czasu chodzi ci po głowie. A może pojawiasz się na konferencji z nadzieją nawiązania relacji z potencjalnym klientem.

Powiedzmy sobie otwarcie: są ludzie którzy mają we krwi umiejętność prowadzenia swobodnej rozmowy, ze wszystkimi i o wszystkim, ale są też tacy, dla których rozmowa z nieznajomym to droga przez mękę. Jak to zmienić? O czym rozmawiać? Jak zacząć?

Od czego zacząć?

Zawsze dobrze rozpocząć od uśmiechu :) Jeśli nawiązujesz rozmowę z kimś zupełnie ci nieznajomym, zacznij od przedstawienia się i powiedzenia kilku zdań o sobie, które swoją droga mogą stanowić świetny punkt zaczepienia do dalszej rozmowy.

Dobrym rozwiązaniem jest odniesienie się do tego, co łączy cię z rozmówcą, do otoczenia, czy aktualnych wydarzeń, np. konferencja, pogoda, pora wakacji, interesujący mebel w pomieszczeniu, ciekawy telefon, ładna sukienka, wczorajsza impreza firmowa, nadchodzący weekend.

Nastawienie

Pamiętaj, że swobodna rozmowa nie musi mieć ram czasowych i być głęboka. Jej zaletą jest to, że kiedy zostanie przerwana, nikt nie będzie czuł dyskomfortu. Jak w każdej rozmowi i tu kluczowe jest twoje nastawienie oraz postawa. Pamiętaj o tym, aby pytać, słuchać i zwracać uwagę na mowę ciała. Okazuj zainteresowanie i odnoś się do tego, co powiedział twój rozmówca. Dopytuj rozwijając jego wypowiedź. Jeżeli wiesz, że czas rozmowy jest ograniczony, nie wchodź zbyt głęboko i raczej “ślizgaj” się po temacie.

Podtrzymanie rozmowy

Temat pogody kończy się po trzech zdaniach, a ty wpadasz w zakłopotanie? Podtrzymuj rozmowę rozwijając kolejne wątki - dodaj coś od siebie, odnieś się do wypowiedzi rozmówcy, nawiąż do innego tematu, zapytaj o opinie.

Pamiętaj, by nie poruszać tematów drażliwych, politycznych czy kontrowersyjnych. Absolutnie nie plotkuj i nie krytykuj innych osób. To twój czas aby się zaprezentować, zadbaj więc o to, aby rozmowa była przyjemna i lekka. Jeżeli rozmówca nie okazuje zainteresowania, być może nie ma w tym momencie przestrzeni lub ochoty na rozmowę - nie obawiaj się w takim przypadku ciszy.

Jak w 2 minuty dodać sobie pewności siebie? Poznaj “pozycje siły” i korzystaj z niej wtedy gdy najbardziej jej potrzebujesz. 

 

strona: 4/6