Oko na eksperta
Karolina Berger
Karolina Berger
trans.eu

Specjalistka ds. Rozwoju i Promocji w TransEdu. Dyplomowany Coach, kilkuletni manager i trener rozwoju osobistego. Z pasją wspiera ludzi i małe przedsiębiorstwa w budowaniu życia i przedsiębiorstw wokół wyznawanych wartości.

Skuteczna komunikacja

23.07.2018

KOMUNIKACJA W BRANŻY TSL

Postawę dobrego zarządzania firma logistyczną stanowi dobra komunikacja. Szybki przepływ informacji pomiędzy dystrybutorem a kierownikami i pracownikami jest niezbędny. Źle zbudowany komunikat, czy treść przekazana w nieodpowiedniej formie może prowadzić do wielu nieporozumień, straty czasu i pieniędzy.

Rynek produktów i usług jest bogaty w narzędzia usprawniające komunikację w branży TSL. Firmy korzystają z komunikatorów, systemów wewnętrznych, list przewozowych, dokumentacji magazynowych, a także kodów. Dodatkowo na potrzeby wewnętrzne wypracowują swoje własne mechanizmy odpowiadające ich konkretnym potrzebom. Posługują się slangiem, czasami odpowiednimi znakami, kolorami, dokumentacją, systemem przepływu i gromadzenia informacji. Rozpoczynając pracę w danym sektorze, należy dokładnie zapoznać się narzędziami dedykowanymi do wykonywanej danej pracy i bezwzględnie z nich korzystać.

Kanał komunikowania spełnia funkcję mostu łączącego odbiorcę i nadawcę. Dzięki rozwijającej się technologii przekazujemy treści szybko i sprawnie nawet na bardzo duże odległości. Mimo wszystko, wciąż wyzwaniem pozostają wewnętrzne i zewnętrzne przeszkody, które nazywamy BARIERAMI komunikacyjnymi.

Bariery to wszystko to, co zakłóca komunikację, zarówno po stronie nadawcy, odbiorcy, jak i samego komunikatu. Przeszkodami może być hałas, niezrozumienie co do symboliki, ale także emocje, doświadczenia, uprzedzenia, różnice kulturowe, wady mowy, stereotypy, koncentracja tylko na wybranym fragmencie wypowiedzi.

Praca w branży TSL jest dynamiczna: duże przestrzenie, odległości, zmiany czasu, głośne urządzenia na halach, czy ciągle zmiany i usprawnienia wymagają otwartości i świadomości. Bariery w porozumiewaniu się z innymi są nieodłączną częścią procesu komunikacji i nie można ich ignorować. Przykładanie do nich nadmiernej wagi również nie pomaga, tylko zrozumienie charakteru barier pomaga w ich przezwyciężaniu i czyni proces komunikacji bardziej skutecznym, co wpływa na usprawnienie działań.

Manager powinien skoncentrować się na budowaniu sprzyjającej atmosfery w pracy, a także dawać pracownikom dostępie do aktualnej i przejrzystej informacji. W tym celu należy skorzystać z narzędzi, które sprawnie działają na wszystkich kanałach informacyjnych. Przykład idzie z góry, a w branży tej ważne jest, aby komunikacja działała w dwie strony.

Jeżeli przekazujesz informacje, zrób to w sposób klarowny. Komunikat powinien zawierać wszystkie najistotniejsze informacje odnośnie co do powierzonego zadania, natomiast druga strona powinna upewnić się, że dobrze zrozumiała przekaz. Jeżeli pojawi się jakakolwiek wątpliwość, należy dopytać. Pamiętaj, że podstawą komunikacji jest słuchanie, więc jeżeli zwrócono ci na coś uwagę, nie ignoruj tego i poszukuje możliwości usprawnienia.

 

Przeczytaj całą lekcję o komunikacji i rozwijaj jedną z najważniejszych umiejętności managera. 

 

strona: 5/6