9 zawodów, którym niestraszna automatyzacja

05.06.2017

Kim jest zdun lub introligator? Z pewnością są osoby, które to wiedzą. A czym zajmuje się wyoblarz lub metrampaż? Las rąk osób znających odpowiedź na to pytanie zapewne mocno by się przerzedził.

Wraz z rozwojem społeczeństwa maleje zapotrzebowanie na wiele rodzajów usług. Kto dziś pamięta, że kiedyś szewc nie tylko naprawiał, lecz i robił obuwie? Teraz niespecjalnie opłaca się je nawet naprawiać, skoro za tę samą cenę można kupić nową parę butów (albo i dwie). A kowale? Rozwój przemysłu sprawił, że dziś jest to raczej profesja artystyczna - z produkcją zwykłych przedmiotów użytkowych z powodzeniem radzą sobie maszyny. W ten sposób kolejne zawody otrzymują etykietę "ginących", a adepci szkół i uczelni wybierają zawody, które częste niewiele mówią starszym pokoleniom. Przejście ze społeczeństwa przemysłowego do społeczeństwa informacyjnego zostawia ślad na strukturze zawodowej, która zmienia się równie dynamicznie, co wszystkie młode zespoły rekrutujące pracowników na olx czy pracuj.pl. Key Account Manager, Database Administrator, Human Resource Specialist - oto stanowiska, które dominują na portalach z ogłoszeniami o pracę.

Kto nie musi się obawiać?
 

Mimo iż maszyny radzą sobie z coraz większym zakresem obowiązków, są rzeczy, którym sztuczna inteligencja nie jest w stanie sprostać. Tam, gdzie wymagane są wysokie kwalifikacje i umiejętność wykonywania zróżnicowanych, nierutynowych czynności, tam maszyna nie zastąpi człowieka. Business Insider wymienia 9 stanowisk, które specjalista z agencji Indeed, największej na świecie strony z ogłoszeniami o pracę, uznaje za przyszłościowe. Które zawody nie są narażone na "inwazję robotów"?

1. Kucharze

2. Specjaliści ds. marketingu, komunikacji i designu

3. Pracownicy służby zdrowia

4. Nauczyciele i trenerzy

5. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa

6. Pracownicy HR

7. Managerowie działu logistyki i dostaw

8. Eksperci ds. Big Data

9. Gig Workerzy (specjaliści-freelancerzy)

Chcesz dowiedzieć się więcej o przyszłości pracy spedytora? Przeczytaj wywiad z panem Grzegorzem Szenejko, który szczegółowo analizuje zjawisko automatyzacji w logistyce. 


Jeśli chcesz zostać ekspertem ds. logistyki, już dziś zacznij kurs dotyczący spedycji i zdobądź certyfikat.

Masz pytania? Napisz: edu@trans.eu