Piggyback

06.04.2021

Piggyback
Przewóz realizowany przy pomocy kilku gałęzi transportu nosi nazwę intermodalnego, na który składa się między innymi samochód lądowy z naczepą bądź przyczepą, a także kontener w transporcie morskim czy też wymienne nadwozie. W większości przypadków transport łączony stanowi doskonały wybór ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Podstawową formą tego rodzaju działań logistycznych jest transport piggyback. W skrócie, transport ten polega na wykorzystaniu podsystemów przewozu nadwozi wymiennych, dlatego zmiana środka lokomocji polega nie na przeładunku, a na wymianie całego nadwozia samochodowego lub systemu naczep siodłowych i nie tylko. Warto poznać zagadnienie logistyki piggyback w praktyce.

Piggyback to transport szynowo-drogowy, który polega na wykorzystaniu pojazdów szynowych oraz drogowych w ramach jednego łańcucha dostaw. W założeniu tego systemu, samochód ciężarowy z przyczepą bądź naczepą lub też sama przyczepa zostanie dołączona do wcześniej przygotowanego transportu kolejowego poprzez zainstalowanie wymiennego nadwozia w przeznaczonym do tego miejscu.

Zalety transportu piggyback

Transport piggyback ma wiele bardzo istotnych zalet, dzięki którym jest coraz częściej wykorzystywany szczególnie podczas międzynarodowych działań logistycznych. Ich podstawową zaletą jest opłacalność. Przewóz ładunków transportem szynowym jest z reguły znacznie tańszy niż drogowy, lecz wysokie koszty związane z przeładunkiem często zmniejszają te różnice, a w skrajnych wypadkach mogą nawet całkowicie usunąć opłacalność tego procesu. Piggyback polega na całkowitym odpięciu systemu nadwozia wymiennego z auta ciężarowego i podpięciu go do transportu kolejowego.

Kolejnym atutem logistyki piggyback jest ekologia. Mniejsze spalanie pojazdów szynowych sprawia, że do atmosfery wydostaje się znacznie mniej dwutlenku węgla niż podczas wykorzystywania transportu drogowego czy też lotniczego. Ma to coraz większe znaczenie dla wielu firm transportowych, które chcą funkcjonować bez nadmiernie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wśród zalet znajduje się także punktualność. Zazwyczaj pojazdy szynowe nie są podatne na duże opóźnienia wynikające np. ze wzmożonego ruchu na drogach. Ponadto zmniejszone ryzyko wystąpienia awarii pojazdu podczas transportu międzynarodowego gwarantuje znacznie mniejszy stres dla kierowcy oraz brak wielogodzinnych lub wielodniowych opóźnień. Firmy wykorzystujące transport piggyback zwracają także uwagę na całkowitą niezależność od planowanych i nieplanowanych robót drogowych oraz warunków atmosferycznych.

Nie można także zapomnieć o czynniku ludzkim. Kierowcy nawet mimo przestrzegania czasu pracy mogą po pewnym czasie mieć mniejsze zdolności motoryczne, przez co częściej popełniają błędy, które w efekcie prowadzą do stłuczek, wypadków lub innych zdarzeń drogowych. Istotna jest także obecność na drogach innych zmotoryzowanych, wśród których znajdują się także kierowcy nieodpowiedzialni, wywołujący duże zagrożenie dla cennego ładunku. Podczas postoju każde auto ciężarowe jest także narażone na kradzież bądź włamanie, co nie powinno wystąpić podczas transportu kolejowego. Tak naprawdę zatem skorzystanie z pojazdów szynowo-drogowych w większości przypadków się po prostu opłaca i stanowi dobry wybór ze względów ekonomiczno-finansowych.

Wady logistyki piggyback
Transport pojazdami szynowo-drogowymi ma jednak także pewne wady. Przedsiębiorcy wymieniają wśród nich między innymi zwiększone ryzyko uszkodzenia ładunku podczas zmiany pojazdu. Ryzyko jest związane głównie z mniej lub bardziej niebezpiecznymi uszkodzeniami urządzeń i maszyn umożliwiających wykonanie tego procesu. Nagłe wypadki zawsze łączą się z dużymi stratami finansowymi oraz czasowymi, gdyż usunięcie awarii podczas przeładunku może być długotrwałe i w realnym stopniu wpłynąć na czas dostaw. Kolejną wadą jest większa liczba dokumentów przewozowych oraz ilość podmiotów odpowiedzialnych za uszkodzenie naszego ładunku – często znalezienie winnego jest niezwykle trudne lub niemożliwe, czasami transport ten bywa także niemożliwy w przypadku niektórych przedmiotów. Dodatkowo wadą piggyback jest ograniczenia rozmiaru i wagi przewożonych towarów, co może utrudniać przewożenie transport specjalistyczny. Oczywiście dostęp do linii kolejowych może być fundamentalną przeszkodą, zwłaszcza należy brać pod uwagę zróżnicowanie pod tym kątem ze względu na kraje i regiony. Innym często wymienianą wadą piggyback jest czas (może być dłuższy), koszt (nie zawsze jest tańszy, należy uwzględnić dostępną infrastukturę transpotową), 
 

  • Czytaj również artykuł w języku angielskim - Piggyback
  • Czytaj równięż artykuł w języku niemickim - Huckepackverkeh

Rozwiązania logistyczne 4.0 - optymalizuj swój proces transportowy i skorzystaj z giełdy transportowej online.