Awizo

31.03.2021

Awizo

Nie zawsze adresatowi paczki lub listu udaje się odebrać przesyłkę w wyznaczonym przez firmę kurierską terminie. Wówczas kurier doręczający pozostawi w odpowiednim miejscu awizo w formie papierowej bądź elektronicznej, zależnie od konkretnego przewoźnika. Co to jest awizo? To dokument umożliwiający odbiór paczki z najbliższego punktu firmy kurierskiej osobiście i informuje jednocześnie o kolejnym terminie podjęcia próby jej dostarczenia przez kuriera doręczającego. Z reguły firmy kurierskie podejmują się dwukrotnej próby doręczenia, po czym zwracają paczkę do nadawcy jako niedoręczalną. Niestety często z awizem wiążą się także dodatkowe problemy i kłopoty, głównie natury logistycznej, które wymagają szybkiej reakcji. Warto je poznać.

Dlaczego zazwyczaj nie odbieramy paczek

Jeszcze do niedawna wysyłanie paczek firmami kurierskimi łączyło się z długim i żmudnym przekazywaniem wszelkich danych nadawcy i odbiorcy oraz dostarczeniem jej do punktu nadania, teraz jednak jest zupełnie inaczej. Większość firm kurierskich pozwala na skorzystanie z jej usług także za pośrednictwem internetu, a sam proces nadania nie zajmuje więcej niż kilka minut. Większym problemem jest zdecydowanie sam odbiór paczki przez adresata. 

Firmy kurierskie rzadko informują o dokładnej dacie i godzinie podjęcia próby dostarczenia przesyłki, przez co wielu adresatów „mija się” z kurierem w dniu wydawania paczki do doręczenia. Podstawowym czynnikiem wpływającym na ten stan rzeczy jest między innymi szeroki zakres godzin dostarczenia. To duży problem z kilku powodów. Pierwszym jest fakt, iż każdy zamawiając przesyłkę kurierską z pewnością oczekuje jej dostarczenia dosłownie „pod drzwi” ze względów dużej odległości do punktu odbioru czy ze względów zdrowotnych. Duży kłopot jest także wtedy, gdy ustalony kolejny termin próby doręczenia paczki jest równie niedogodny, co pierwszy. Wówczas warto zadzwonić do właściwej firmy kurierskiej i przekazać na ten temat informacje podczas rozmowy telefonicznej, wielu przewoźników udostępnia numer kuriera doręczającego na życzenie.

Gdzie zazwyczaj kurier zostawia awizo

Firmy kurierskie zostawiają awizo zazwyczaj w skrzynkach pocztowych w formie papierowej. Kurier doręczający umieszcza na nim podstawowe dane paczki, w tym jej numer, a także informację o terminie kolejnej próby dostarczenia paczki. Termin zależy głównie od możliwości i logistyki danej firmy kurierskiej. Jedne decydują się na podjęcie kolejnej próby już na następny dzień roboczy, a inne dopiero w kolejnym tygodniu.

Wiele firm kurierskich obecnie odchodzi od papierowych awizo na rzecz elektronicznych. Dzięki temu kurier doręczający oszczędza czas, gdyż nie musi osobiście sporządzać poprawnie wypełnionego awizo, zmniejsza się w ten sposób także wpływ papierowych śmieci na środowisko. Co więcej jednak, informacja o wystawieniu elektronicznego awizo może zostać odczytana przez odbiorcę także poza miejscem zamieszkania lub w pracy, gdyż większość firm kurierskich informuje o tym fakcie mailowo. Próba doręczenia będzie także widniała w systemie śledzenia paczki.

Awizo – czas na odbiór paczki

Każda firma kurierska ma zupełnie inną politykę wystawiania awizo. Kurierzy doręczający wystawiają dokument w formie papierowej lub elektronicznej w dniu pierwszej próby doręczenia, a wszelkie różnice wynikają z dalszych losów naszej paczki.

Większość firm kurierskich podejmuje drugą (czasami nawet trzecią) próbę doręczenia przesyłki już na drugi dzień roboczy bądź w innym terminie ustalonym przez kuriera. Część jednak tego nie uznaje, wskutek czego po zostawieniu awiza będzie trzeba udać się do wyznaczonego punktu już po pierwszej nieudanej próbie. Większość z nich umożliwia odbiór przesyłki przez adresata przez 7 dni od daty wystawienia pierwszego, drugiego bądź trzeciego awizo, zaś inne dają na to jedynie 3 dni.

Co ciekawe, większość firm kurierskich umożliwia odbiór paczki przez wszystkich domowników mieszkających pod tym samym adresem co odbiorca przesyłki. Są tu jednak pewne wyjątki.

Awizo z sądu z policji lub urzędu skarbowego – o czym należy pamiętać

Wiele osób błędnie zakłada, że awizo z sądu można traktować w ten sam sposób, co awizo w przypadku standardowego listu bądź paczki. Tak naprawdę jednak awiza z urzędu skarbowe lub z policji rządzą się zupełnie innymi prawami. Najważniejszą różnicą jest fakt, iż nieodebrany list urzędowy po powrocie do nadawcy, którym w tym przypadku jest urząd, zostanie uznany jako odebrany w ostatnim dniu terminu jego odbioru, co równa się rozpoczęciu biegu spraw urzędowych zawartych w danym liście. Ponadto odbioru awiza z sądu i innych urzędów może dokonać jedynie osoba wskazana jako adresat, przesyłki nie mogą podjąć inni domownicy lub osoby spokrewnione. Co więcej, należy mieć przy sobie także dokument osobisty. Są także jednak pewne wyjątki. Awizo z urzędu skarbowego mogą także odebrać przedstawiciele ustawowi adresata, tacy jak rodzice nieletniego dziecka, a także upoważnione osoby w przypadku pism skierowanych do adwokatów i radców prawnych.

 

czytaj także po niemiecku - Avis
czytaj także po angielsku - Advice note  
czytaj także po rumuńsku - Notă de consiliere

Twoja firma transportowa szuka rozwiązań logistycznych? sprawdź - Giełda transportu i ladunków online