Jak ułatwić zarządzanie transportem w swojej firmie?

18.08.2021

Jak ułatwić zarządzanie transportem w swojej firmie?

Planowanie działań transportowych w największych i małych firmach wymaga wielu przygotowań i wcześniejszego rozeznania rynku. Wiele z nich korzysta z usług wewnętrznego działu zajmującego się wyłącznie kwestią logistyczną, podczas gdy inne decydują się na skorzystanie z usług firm trzecich o odpowiednim zapleczu. Wszystkie działania mające ułatwić zarządzanie transportem powinny skupiać się między innymi na stworzeniu wydajnej i uzasadnionej ekonomicznie trasy, a także jak najniższej cenie w stosunku do zakresu realizowanych prac. Transport towarów to dla wielu przedsiębiorstw podstawowy zakres ich działalności, co dotyczy w szczególności firm zajmujących się produkcją, wytwórstwem oraz dystrybucją własnych towarów.

Bez zakupu odpowiednich pojazdów transportowych się nie obejdzie

Podstawowym elementem sprawnie działającego systemu transportowego w obrębie własnej firmy jest liczba i pojemność oraz rodzaj dostępnych pojazdów transportowych. Wyróżniamy kilka podstawowych grup pojazdów używanych zarówno w małych, jak i największych firmach produkcyjnych czy wytwórczych. Zdecydowanie najpopularniejsze są samochody ciężarowe, które charakteryzują się ogromną ładownością, dzięki czemu zmniejszają jednostkowy koszt dostarczenia produktu w miejsce docelowe. Ich wadą jest natomiast bardzo duża inwestycja związana z nabyciem samego pojazdu, jak również jego dalszym utrzymaniem. Auta ciężarowe nie sprawdzają się w mniejszych firmach, gdyż ich zapełnienie w celu osiągnięcia maksymalnej wydajności może zająć zbyt wiele czasu.

Bardzo popularne są także pełnowymiarowe auta dostawcze. Mają we wnętrzu znacznie mniej miejsca niż auta ciężarowe, lecz jednocześnie są zdecydowanie tańsze w zakupie i stanowią inwestycję mniej obciążającą finansowo niż zakup auta ciężarowego. Ponadto charakteryzują się mniejszymi kosztami utrzymania, w tym także znacznie niższym spalaniem i mniejszymi wymiarami zewnętrznymi, dzięki czemu mogą dojechać praktycznie w każde miejsce docelowe, również w samym centrum większego miasta. Na drugim końcu mamy auta typu VAN, które różnią się od aut dostawczych głównie zdecydowanie mniejszą ładownością. Większość z nich ma długość oraz szerokość identyczną jak standardowe auta osobowe, a jedyną różnicą jest duża przestrzeń ładunkowa za drugim bądź pierwszym rzędem siedzeń. Największą zaletą transportu towarów za pomocą auta VAN są bardzo niskie ceny jednostkowe, a także minimalna wartość inwestycji. Wadą natomiast – ograniczone miejsce załadunkowe, które uniemożliwia dostarczenie dużej ilości towarów w miejsce docelowe.

Warto przeanalizować wydatki ponoszone na transport

Z oczywistych względów najważniejsza jest relacja kosztów do wartości przewożonych towarów. Warto bowiem wiedzieć, że wraz z każdym dodatkowym kosztem rośnie cena jednostkowa sprzedawanego przez przedsiębiorstwo towaru, i aby zachować konkurencyjność, należy zadbać o jak najniższą cenę przewozu.

W każdym przedsiębiorstwie zajmującym się wytwórstwem bądź obrotem towarem należy pamiętać o kosztach zakupu danego środka transportu, jego amortyzacji, bieżącego utrzymania, a także o wszystkich innych kwotach związanych z obsługą transportu. Trzeba wziąć również pod uwagę wynagrodzenie kierowców, a także osób zajmujących się załadunkiem i rozładunkiem towaru w miejscu docelowym (zależnie od polityki transportowej danej firmy). Duży wpływ na koszty zorganizowania transportu towarów w konkretnej firmie mają także opłaty za hale i magazyny.

TMS transport – system, który warto mieć w swoim przedsiębiorstwie

W wielu firmach niezbędny okaże się system zarządzania transportem – TMS transport. Ten informatyczny i dość skomplikowany system ma za zadanie usprawnić wszelkie procesy związane z obsługą logistyczną poprzez ułatwienie monitorowania czy rozliczania pracy wszystkich środków transportu dostępnych w danej firmie. System zarządzania transportem TMS jest dedykowany przedsiębiorstwom z każdej gałęzi przemysłu, niezależnie od charakteru działalności czy wielkości lub rodzaju floty pojazdów, dlatego można się na niego zdecydować również w przypadku mniejszych firm z mniej skomplikowanym procesem dostawy towaru.Dobrym przykładem rozwiązań klasy TMS transport jest polska giełda transportowa trans.eu. 

Zarządzanie transportem za pomocą systemu TMS jest proste, lecz wymaga krótkiego wprowadzenia z zakresu obsługi. Oprogramowanie zapewnia pełną terminowość transportu, a także najbardziej efektywne wykorzystanie wszelkich dostępnych środków pojazdu z danej floty. W ten sposób zmniejsza się obciążenie jednego tylko pojazdu kosztem innych. Szybki transport towarów gwarantuje lepszą jakość obsługi realizowanej przez naszą markę, zmniejszenie liczby błędów w zakresie realizacji poszczególnych zleceń, a także zautomatyzowany system korekcji i weryfikacji błędów. Właśnie z tego względu warto zadbać o odpowiednie zarządzanie transportem, które z pewnością poprawi konkurencyjność rynkową, wpłynie na mniejsze obciążenie kosztami transportu poszczególnych produktów, a także zmniejszy liczbę błędów.
 

 

Masz firmę produkcyjną, szukasz optymalizacji ?

giełda transportowa online