Nadawca a odbiorca

30.03.2021

Nadawca

Nadawanie przesyłek kurierskich bądź pocztowych jeszcze do niedawna wiązało się z osobistą wizytą w oddziale i przekazaniem pracownikowi wszelkich informacji na temat osoby zlecającej przesyłkę. Współcześnie nadawca może wysłać przesyłkę także za pośrednictwem internetu, bez wychodzenia z domu i żmudnego oczekiwania w korkach. W słownictwie kurierskim istnieje sformułowania nadawcy. To osoba przekazująca paczkę lub list kurierowi po ich odpowiednim przygotowaniu oraz zabezpieczeniu, ma wiele praw oraz obowiązków, które warto poznać jeszcze przed nadaniem swojej pierwszej przesyłki. Z reguły jako nadawcę uznaje się w świecie kurierskim osobę przekazującą przesyłkę w ręce kuriera, czy to w miejscu nadań, czy w swoim własnym miejscu zamieszkania. Co ciekawe, nadawcą nie jest osoba zlecająca usługę.

Nadawca a odbiorca

Przyjęło się, że nadawca przekazuje paczkę kurierowi, z kolei odbiorca lub adresat odbiera ją w miejscu przeznaczenia. Obie te strony umowy mają swoje prawa i obowiązki, które różnią się zależnie od rodzaju przesyłki lub jej zawartości. Do obowiązków nadawcy należy między innymi przekazanie paczki kurierowi w ustalonym wcześniej terminie i miejscu, a do obowiązków odbiorcy – podjęcie jej w terminie oraz sprawdzenie kompletności i inspekcja ewentualnych uszkodzeń widocznych z zewnątrz wraz ze sporządzeniem odpowiedniego protokołu, który jest podstawą do wypłaty odpowiednich świadczeń przez firmę kurierską. Prawa różnią się także zależnie od firmy kurierskiej i mogą obejmować również możliwość zajrzenia do wnętrza przesyłki i ocenę jej zawartości czy zgodności z deklaracją nadawcy i zlecającego. To podstawowe różnice między nadawcą a odbiorcą (adresatem).

Dane nadawcy paczki na etykiecie

Na etykiecie adresowej każdej paczki muszą znaleźć się wszelkie dane nadawcy oraz zlecającego, lecz tylko wtedy, jeśli są one różne. Niezbędne okaże się umieszczenie danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres odbioru paczki przez kuriera oraz waga i zawartości paczki. Ponadto należy także umieścić na etykiecie dane odbiorcy, takie jak adres doręczenia oraz numer kontaktowy, który umożliwia łatwe skontaktowanie się kuriera doręczającego z odbiorcą. Co ciekawe, nie trzeba drukować listu przewozowego osobiście. Wiele firm kurierskich umożliwia nadanie przesyłki także bez dostępu do drukarki, należy jednak zamówić taką firmę kurierską, która oferuje opcję dostarczenia gotowego listu przewozowego. Nie wszyscy przewoźnicy mają taką opcję, dlatego warto zapytać o nią przed zamówieniem zlecenia.

Obowiązki nadawcy paczki

Nadawca ma wiele obowiązków. Należy do nich między innymi przekazanie kurierowi paczki w odpowiednim opakowaniu zapewniającym bezpieczeństwo zawartości. Wielu nadawców nie przykłada do tego odpowiednio dużej wagi, przekazując pracownikowi firmy kurierskiej przesyłkę w nieodpowiednim stanie. Podczas pakowania przesyłki warto ją właściwie zabezpieczyć. Szczególnie dużą wagę należy przywiązać do pakowania przedmiotów delikatnych i kruchych, takich jak elementy szklane bądź elektronika, które mogą ulec uszkodzeniu nawet pomimo prawidłowego traktowania przesyłki przez firmę kurierską. Znakomitym wyborem jest owinięcie delikatnej zawartości grubą warstwą folii bąbelkowej, która będzie amortyzowała wszelkie uderzenia w czasie transportu.

Wielu nadawców decyduje się na zastosowanie foliopaków, czyli kopert foliowych. Akcesoria te zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają proces pakowania. Składają się z foliowej koperty, podobnej do stosowanej w przypadku standardowych listów, z klejącym zakończeniem, za pomocą którego można w szybki i bezpieczny sposób zamknąć przesyłkę. Jeśli jednak wysyłany przedmiot jest niestandardowy, ma nietypowe wymiary bądź nietypowy kształt, dobrym wyborem jest zastosowanie folii typu stretch, która dostosowuje się do rozmiarów pakowanej przesyłki. Warto ją zabezpieczyć dodatkowo taśmą klejącą, która uniemożliwi rozwinięcie się folii pod wpływem transportu.

 

Planujesz transport międzynarodowy? Szukasz rozwiazań aby ograniczyć puste przebiegi?
Sprawdź giełdę transportową!