Talenty według Instytutu Gallupa

01.01.2016

Lista talentów:

aktywator (activator) - osoba, której dewizą jest “nie słowa, lecz czyny”. Gdy tylko ma możliwość, przystępuje do działania. Od teorii woli praktykę - uczy się, obserwując rezultaty swoich działań.

analityk (analytical) - bardziej, niż emocjami, kieruje się obiektywnymi danymi. Dzięki swojemu zdyscyplinowanemu umysłowi bierze świat “na logikę”, skrupulatnie analizuje wszelkie schematy i zależności.

bliskość (relator) - osoba z tym talentem to wyznawca zasady “lepiej mieć kilku przyjaciół, ale sprawdzonych”. Dużą energię czerpie z przebywania wśród swoich bliskich. Nawiązuje trwałe i zażyłe relacje, gdyż takie są dla niej najbardziej wartościowe.

bezstronność (consistency) - osoba bezstronna ceni sobie równowagę. Jednakowe traktowanie innych ludzi jest dla niej gwarancją uniknięcia niesprawiedliwości i zapewnienia wszystkim równych szans.

czar (woo) - osoba obdarzona tym talentem uwielbia poznawać nowych ludzi. Z każdym potrafi znaleźć wspólny język - dużą satysfakcję daje jej przełamywanie lodów. Im więcej przełamanych, tym lepiej!

dyscyplina (discpiline) - osoba zdyscyplinowana ceni sobie przewidywalność. Dąży do tego, żeby wszystko wokół niej było precyzyjnie zaplanowane i uporządkowane. Zdecydowanie bardziej rozważna, niż romantyczna.

dowodzenie (command) - osoba posiadająca talent dowodzenia sprawy bierze w swoje ręce. Chętnie dzieli się z innymi swoim punktem widzenia, co czasem może być odbierane jako narzucanie go. Z pewnością nie owija w bawełnę.

elastyczność (adaptability) - osoba elastyczna z łatwością dostosowuje się do nowych sytuacji, nie przerażają jej nagłe zwroty akcji - ba, traktuje je jako wyzwania.

empatia (empathy) - osoba obdarzona talentem empatii z łatwością rozpoznaje emocje innych ludzi. Niekoniecznie oznacza to jednak, że je współodczuwa - po prostu wyczuwa nastroje innych.

indywidualizacja (individualization) - osoba z tym talentem wnikliwie obserwuje innych ludzi, dostrzegając w nich to, co niepowtarzalne i wyróżniające. Nie lubi generalizowania. Zdaje sobie sprawę, że między czernią a bielą jest całe mnóstwo kolorów.

integrator (includer) - osoba, dla której wartością jest egalitaryzm. Nie zamyka się na innych ludzi, przeciwnie - chce, by każdy, bez względu na swoje indywidualne cechy, poczuł się częścią grupy.

intelekt (intellection) - osoba obdarzona tym talentem lubi angażować umysł: w rozwiązywanie zagadek, snucie refleksji czy opracowywanie koncepcji. Jako, że jedną z jej ulubionych czynności jest myślenie, cechuje ją pewna doza introspektywności.

komunikatywność (communication) - przemówienia osoby komunikatywnej są zawsze żywe, a opowieści barwne, dzięki czemu ona sama skupia na sobie uwagę ludzi - tak przecież podatną na rozpraszanie.

kontekst (context) - osoba z tym talentem dostrzega związki przyczynowo-skutkowe. Dzięki patrzeniu w przeszłość potrafi zrozumieć teraźniejszość i przewidzieć przyszłość.

maksymalista (maximizer) - nie zadowala się przeciętnością - we wszystkim dąży do doskonałości. Skupia się na mocnych stronach, zarówno u siebie jak u innych ludzi.

naprawianie (restorative) - problem? Dla naprawiacza to nie problem. Raczej wyzwanie. Analiza trudności, identyfikacja nieprawidłowości i wdrażanie poprawek jest dla niego źródłem energii.

odpowiedzialność (responsibility) - osoba, która zawsze dotrzymuje danego słowa. Jeśli nie jest w stanie, stara się to jakoś zrekompensować. W innym przypadku skazuje się na wyrzuty sumienia.

optymista (positivity) - osoba, dla której szklanka jest zawsze do połowy pełna. Rzadko bywa przygnębiona - raczej zaraża swoim entuzjazmem innych, chętnie ich chwaląc i podnosząc na duchu.

odkrywczość (ideation) - ta osoba szuka powiązań tam, gdzie na pierwszy rzut oka ich nie ma. Znalezienie odpowiedzi na pytanie, które wydawało się być bez odpowiedzi czy wpadnięcie na nowy pomysł, dają jej energetycznego kopa.

organizator (arranger) - przejmuje stery w skomplikowanych sytuacjach wymagających znalezienia najlepszego rozwiązania. Gdy dostrzeże lepsze wyjście, nie zawaha się zrezygnować z dotychczasowych planów.

osiąganie (achiever) - osoba, która po zdobyciu szczytu widzi na horyzoncie nowy. Dzień bez jakiegokolwiek osiagnięcia na koncie jest dla niej dniem straconym.

poważanie (significance) - osoba pragnąca uznania innych ludzi. Chce być znana i wyróżniać się  ze względu na swoje umiejętności. Zawsze do czegoś aspiruje.

pryncypialność (belief) - osoba ta żyje według niezmiennych wartości, najczęściej moralnych. Ich przestrzeganie jest dla niej ważniejsze niż kariera i prestiż. Osoba obdarzona talentem pryncypialności jest altruistyczna, skoncentrowana na swoich bliskich.

rywalizacja (competition) - dla osoby lubiącej rywalizację ludzie stanowią punkt odniesienia. Czuje się spełniona tylko, gdy w porównaniu z nimi wypada lepiej. Kiedy w coś gra, to nie dla przyjemności, ale dla zwycięstwa.

rozwaga (deliberative) - osoba rozważna ostrożnie stąpa po ziemi. Aby zminimalizować ryzyko - którego jest wokół sporo - robi plany z wyprzedzeniem, chroni swoją prywatność, starannie dobiera przyjaciół.

rozwijanie innych (developer) - osoba z tym talentem uważa, że nikt nie jest w pełni ukształtowany. Dostrzegając potencjał innych ludzi, robi wszystko, by zaczęli oni wykorzystywać swoje mocne strony - stawia im wyzwania, wspiera w rozwoju. I czeka na efekty.

strateg (strategic) - rzeczywistość postrzega jako pewną całość. Tam, gdzie inni widzą tylko gmatwaninę, strateg dostrzega schemat, dzięki czemu jest w stanie znaleźć najlepszą z możliwych dróg.

uczenie się (learner) - osoba, która uwielbia się uczyć. Ważniejszy, niż efekt nauki, jest dla niej sam proces przyswajania wiedzy: od poznawania pierwszych elementów danej dziedziny, poprzez początkowe próby wykorzystania swojej nowej wiedzy, aż po konsekwentne opanowywanie umiejętności.

ukierunkowanie (focus) - ta osoba koncentruje się na jasno określonym celu - długo- lub krótkoterminowym. Nie zbacza z drogi. Świadomość celu pozwala jej eliminować działania, które nie służą jego osiągnięciu, to zaś przekłada się na wydajność w działaniu.

wizjoner (futuristic) - fascynuje go przyszłość, która jest dla niego wyraźna. Potrzebuje tylko środków, żeby zrealizować swoje wyobrażenia. Wizja lepszego jutra jest dla niego również pewną odskocznią i motorem do działania, gdy teraźniejszość okazuje się zbyt frustrująca.

wiara w siebie (self-assurance) - osoba obdarzona tym talentem jest pewna swoich mocnych stron. Wie, że kiedy podejmuje ryzyko, jest w stanie mu sprostać, a gdy czegoś żąda - że jej się to należy. I nie jest to przejawem buty, ale świadomej oceny samego siebie.

współzależność (connectedness) - osoba z tym talentem jest przekonana, że każdy człowiek - mimo swej indywidualności - jest częścią większej całości. W związku z tym wierzy, że ten, kto krzywdzi innych ludzi, krzywdzi samego siebie.

zbieranie (input) - kolekcjoner przedmiotów, zdarzeń, cytatów, wiadomości. Jest przekonany, że każdy element jego kolekcji może mu się do czegoś przydać. Jeśli nie do konkretnego użytku, to do pobudzania własnego umysłu.

zgodność (harmony) - osoba, która ceni sobie harmonię, zamiast angażować się w konflikt, szuka konsensusu. Jest w stanie dopasować do pewnego stopnia swoje cele do kierunku nadanego przez innych ludzi.