TransID otrzymasz rejestrując się w aplikacji TransEdu, jeśli jej jeszcze nie masz, ściągnij ją i zarejestruj się.

Blog

Tanie podróżowanie i niezłe wspomnienia - jak to się robi?

16.07.2018

Nocleg, benzyna, jedzenie, rozrywki, wszystko kosztuje. Nad morzem drogo, za granicą jeszcze drożej. Mamy kilka pomysłów, jak ścinać koszty, aby nawet kilkutygodniowa podróż po Europie była na studencką kieszeń, a dodatkowo wzbogacała o niezłe wspomnienia.

1. Dom na kółkach

Auto to nie tylko środek transportu, to również sypialnia, przebieralnia, kuchnia i co tam jeszcze zdołasz wymyślić. Pakujesz wszystko, co najważniejsze, w celu zaoszczędzenia na paliwie zabierasz dwie dodatkowe osoby i jedziecie. Polecamy wcześniej zaplanować trasę i zwrócić uwagę na spalanie - a koszty spadną jeszcze bardziej. 

2. Autostop

Potrzebny będzie karton, kciuk, uśmiech i trochę czasu :) Dziś coraz więcej osób wybiera tą formę transportu, dzięki czemu coraz więcej ludzi otwiera się na to by zabrać autostopowicza. To świetny sposób, by poznać ludzi, przygodę i co najważniejsze przemieścić się za darmo. Stopa najlepiej łapać na stacjach benzynowych przy głównych drogach. Można się czuć bezpiecznie i jest na tyle przestrzeni, że na spokojnie ocenimy, czy rzeczywiście chcemy z tą osobą jechać. Ze względu na bezpieczeństwo warto zrobić zdjęcie rejestraci i przesłać informacje od zauwanej osoby o tym gdzie jesteśmy i gdzie jedziemy. Taki środek transportu najlepiej wybierać w 2 osoby, mam towarzystwo i spokojnie zmieścimy się do auta. 

3. Carpooling - wspólne przejazdy

Współdzielenie miejsc w samochodzie, to świetny sposób, aby zaoszczędzić na benzynie. Możemy zabrać pasażera lub my możemy nim być. Ta forma transportu działa w wielu krajach. Przejazdy są tańsze od biletów autobusowych i zapewniają towarzystwo. Wystarczy zarejestrować się na odpowiednich portalach; np. blablacar.pl, carpool24.pl. Carpooling, to świetne rozwiązanie dla osób podróżujących w pojedynkę, a przy dalekich trasach większa ilość potencjalnych kierowców zapewni możliwość zmian kierowcy.

4. Pociągi - interrail

Europejski bilety Interrail umożliwia jeżdżenie przez określony czas wszystkimi pociągami w Europie. Dodatkowo bilet zapewnia zniżki na noclegi i jedzenie. Nie jest to najtańsza forma podróży, ale świetnie sprawdza się, kiedy interesują nas dalekie podróże i chcemy wiele zobaczyć (czyli być cały czas w trasie). Dużą zaletą jest możliwość noclegu w pociągu, a także to, że zatrzymują się one we wszystkich dużych miastach. Wychodzisz z pociągu, zwiedzasz i wracasz na dworzec, łapiąc kolejny punkt na mapie.

5. Couchsurfing

Couchsurfing to internetowa społeczność ludzi z całego świata, którzy oferują u siebie darmowe miejsca noclegowe. Są otwarci i nastawieni na podróżników, często sami dużo podróżują. Opowiedzą o okolicy, kulturze, wypiją z wami piwo, czy kawę. Jak to zrobić? Zarejestruj się na portalu couchsurfing.com, wybierz miejsce i hosta.

6. Nocleg pod namiotem

Wolisz totalną niezależność? Jesteście większą grupą? Ciągnie was do natury? Wystarczy, że zapakujesz namiot i w drogę. Jezioro, morze, góry. Coraz więcej miejsc noclegowych (kempingów) można znaleźć również przy większych miastach, za niewielkie pieniądze macie dostęp do łazienki i często pralni. Podróżując z namiotem pamiętaj, by zawsze posprzątać po sobie teren. Reguła “przyniosłeś to zabierz” obowiązuje każdego, kto wybiera się na łono natury.

7. Tanie loty

Coraz częściej słyszymy o tym, że loty mogą być tańsze od pociągów, czy nawet autobusów. Wszystko zależy jednak od waszej czujności i dostępności. Najtańsze loty znajduje się z dnia na dzień. Warto zaglądać na: skyscanner.pl, fly4free.pl, tanie-loty.com.pl i wiele innych.

8. Podróże w grupie

Doskonałym sposobem na obniżenie kosztów wakacji jest podróżowanie w grupie. Marzycie o wynajęciu hausboot, domku w górach, w grupie to możliwe. Wszystkie koszty rozkładają się na kilka osób. Do tego dochodzą zniżki dla grup no i co dwie głowy to nie jedna.
 

Wbrew pozorom nie trzeba mieć worka gotówki, żeby przeżyć niezłą przygodę. Po co komu drinki z palemką nad chlorowanym basenem. Internet pełen jest opowieści o tym, jak za grosze zwiedzić wymarzone kraje. Tanie podróżowanie wymaga kreatywności i chęci.

Zwołaj znajomych i dobrej zabawy!