Nocleg, benzyna, jedzenie, rozrywki, wszystko kosztuje. Nad morzem drogo, za granicą jeszcze drożej. Mamy kilka pomysłów, jak ścinać koszty, aby nawet kilkutygodniowa podróż po Europie była na studencką kieszeń, a dodatkowo wzbogacała o niezłe wspomnienia.
1. Dom na kółkach
Auto to nie tylko środek transportu, to również sypialnia, przebieralnia, kuchnia i co tam jeszcze zdołasz wymyślić. Pakujesz wszystko, co najważniejsze, w celu zaoszczędzenia na paliwie zabierasz dwie dodatkowe osoby i jedziecie. Polecamy wcześniej zaplanować trasę i zwrócić uwagę na spalanie - a koszty spadną jeszcze bardziej.
2. Autostop
Potrzebny będzie karton, kciuk, uśmiech i trochę czasu :) Dziś coraz więcej osób wybiera tą formę transportu, dzięki czemu coraz więcej ludzi otwiera się na to by zabrać autostopowicza. To świetny sposób, by poznać ludzi, przygodę i co najważniejsze przemieścić się za darmo. Stopa najlepiej łapać na stacjach benzynowych przy głównych drogach. Można się czuć bezpiecznie i jest na tyle przestrzeni, że na spokojnie ocenimy, czy rzeczywiście chcemy z tą osobą jechać. Ze względu na bezpieczeństwo warto zrobić zdjęcie rejestraci i przesłać informacje od zauwanej osoby o tym gdzie jesteśmy i gdzie jedziemy. Taki środek transportu najlepiej wybierać w 2 osoby, mam towarzystwo i spokojnie zmieścimy się do auta.
3. Carpooling - wspólne przejazdy
Współdzielenie miejsc w samochodzie, to świetny sposób, aby zaoszczędzić na benzynie. Możemy zabrać pasażera lub my możemy nim być. Ta forma transportu działa w wielu krajach. Przejazdy są tańsze od biletów autobusowych i zapewniają towarzystwo. Wystarczy zarejestrować się na odpowiednich portalach; np. blablacar.pl, carpool24.pl. Carpooling, to świetne rozwiązanie dla osób podróżujących w pojedynkę, a przy dalekich trasach większa ilość potencjalnych kierowców zapewni możliwość zmian kierowcy.
4. Pociągi - interrail
Europejski bilety Interrail umożliwia jeżdżenie przez określony czas wszystkimi pociągami w Europie. Dodatkowo bilet zapewnia zniżki na noclegi i jedzenie. Nie jest to najtańsza forma podróży, ale świetnie sprawdza się, kiedy interesują nas dalekie podróże i chcemy wiele zobaczyć (czyli być cały czas w trasie). Dużą zaletą jest możliwość noclegu w pociągu, a także to, że zatrzymują się one we wszystkich dużych miastach. Wychodzisz z pociągu, zwiedzasz i wracasz na dworzec, łapiąc kolejny punkt na mapie.
5. Couchsurfing
Couchsurfing to internetowa społeczność ludzi z całego świata, którzy oferują u siebie darmowe miejsca noclegowe. Są otwarci i nastawieni na podróżników, często sami dużo podróżują. Opowiedzą o okolicy, kulturze, wypiją z wami piwo, czy kawę. Jak to zrobić? Zarejestruj się na portalu couchsurfing.com, wybierz miejsce i hosta.
6. Nocleg pod namiotem
Wolisz totalną niezależność? Jesteście większą grupą? Ciągnie was do natury? Wystarczy, że zapakujesz namiot i w drogę. Jezioro, morze, góry. Coraz więcej miejsc noclegowych (kempingów) można znaleźć również przy większych miastach, za niewielkie pieniądze macie dostęp do łazienki i często pralni. Podróżując z namiotem pamiętaj, by zawsze posprzątać po sobie teren. Reguła “przyniosłeś to zabierz” obowiązuje każdego, kto wybiera się na łono natury.
7. Tanie loty
Coraz częściej słyszymy o tym, że loty mogą być tańsze od pociągów, czy nawet autobusów. Wszystko zależy jednak od waszej czujności i dostępności. Najtańsze loty znajduje się z dnia na dzień. Warto zaglądać na: skyscanner.pl, fly4free.pl, tanie-loty.com.pl i wiele innych.
8. Podróże w grupie
Doskonałym sposobem na obniżenie kosztów wakacji jest podróżowanie w grupie. Marzycie o wynajęciu hausboot, domku w górach, w grupie to możliwe. Wszystkie koszty rozkładają się na kilka osób. Do tego dochodzą zniżki dla grup no i co dwie głowy to nie jedna.
Wbrew pozorom nie trzeba mieć worka gotówki, żeby przeżyć niezłą przygodę. Po co komu drinki z palemką nad chlorowanym basenem. Internet pełen jest opowieści o tym, jak za grosze zwiedzić wymarzone kraje. Tanie podróżowanie wymaga kreatywności i chęci.
Zwołaj znajomych i dobrej zabawy!