Dystrybucja

01.10.2021

Jaka jest definicja dystrybucji?

Co dokładnie oznacza dystrybucja? Jest to słowo pochodzenia łacińskiego distributio i oznacza rozkład. Jest to zależność przebiegająca na poziomie kanałów sprzedażowych. Jest ona nawiązywana pomiędzy trzema stronami:

  • producentem,
  • sprzedawcą,
  • konsumentem.

Dystrybucja polega na pokonywaniu różnic związanych z mijanym czasem, pokonywaniem odległości, zawieraniem transakcji oraz zbieraniem informacji o popycie i sprzedaży. Dystrybucja dzieli się na wiele rodzajów i możemy rozróżnić kilka podstawowych form:

  • dystrybucja intensywna,
  • dystrybucja wyłączna.

Dystrybucja to także wiele czynności, które związane są z organizacją transportu, przeprowadzaniem transakcji zakupowych na różnych poziomach, a także prowadzeniem analiz sprzedażowych. Jest to pojęcie, które nie tylko dotyczy branży wytwórczej, ale również usługowej oraz transportowej. Wszystkie te gałęzie gospodarki w ramach dystrybucji współpracują ze sobą na wielu poziomach. Jest to słowo, które będzie się pojawiać wielokrotnie w przypadku dóbr konsumenckich i wytwórczych.

Co to jest dystrybucja intensywna?
Czym jest dokładnie dystrybucja intensywna? Można ją także znaleźć pod nazwą “sprzedaż wszystkim odbiorcom”. Polega ona na udostępnianiu i sprzedaży dóbr wszystkim odbiorcom w każdym punkcie sprzedaży. Produkty w ramach dystrybucji intensywnej są bardzo łatwo dostępne nie tylko w całym kraju, ale także w zasięgu międzynarodowym. Oferowany produkt jest masowy i konsument nie ma problemów z dotarciem oraz zapłaceniem za interesujący go produkt. Taki konsument nie musi też zbierać informacji o produkcie, a także nie musi się skupiać na alternatywnym wyborze. Dzięki tego typu dystrybucji produkt jest mu bardzo dobrze znany, a także kojarzy go z dobrej jakości oraz naprawdę łatwego dostępu.

Czego wymaga od producenta dystrybucja intensywna? Jest on zmuszony do korzystania z wielu punktów sprzedażowych, a także musi dotrzeć do klientów wieloma kanałami sprzedaży. Obecnie nie wystarczą tylko sklepowe punkty stacjonarne, zakupy przez internet także stanowią coraz większy procent dochodów i są wręcz wymagane przez klientów. Co istotne, braki na półkach mogą kojarzyć się negatywnie każdemu konsumentowi — ważne jest więc zachowanie regularnych dostaw do wielu punktów handlowych naraz. Do typowych produktów w ramach dystrybucji intensywnej możemy zaliczyć przede wszystkim żywność, środki higieniczne oraz kosmetyki. W przypadku braku jednego z tych towarów klient nie uda się do innego sklepu, tylko postawi na produkt konkurencyjny. 

Co to jest dystrybucja wyłączna?
Jak można wyjaśnić pojęcie dystrybucja wyłączna? W literaturze branżowej możemy się także spotkać z wyrażeniem dystrybucja ekskluzywna. Pozwala się ona skupić na jednym kanale sprzedażowym lub postawienie tylko na jedną z sieci handlowych. Tego typu dystrybucja ma za zadanie ograniczyć pole swoim konkurentom i w ramach wyspecjalizowanych kanałów sprzedaży zakazać sprzedaży dóbr konkurencyjnych. Jest to tak zwany najwyższy kanał dystrybucji, który wytwarza w kliencie poczucie ekskluzywności i wyjątkowości. Dystrybucja wyłączna sprawdza się tylko w określonej grupie dóbr, która dla konsumenta musi być niezastąpiona, a także niezawodna. 

Czy dystrybucja wyłączna ma swoje wady? Oczywiście, że ma — jak sama nazwa wskazuje, ekskluzywność daje ograniczone pole wśród konsumentów. Mniejsza produkcja oraz ograniczony obszar kanałów sprzedażowych znacznie zwiększa koszty — co oznacza znacznie wyższe ceny w stosunku do tańszych, rynkowych zamienników. Większa cena za towar oznacza także znaczne ograniczenie grupy klientów, która zdecyduje się na zakupy produktu. Co ciekawe, klient kupujący dobra luksusowe jest w większości zdecydowany na ich wybór i wcale nie szuka tańszej wersji. Do towarów luksusowych możemy zaliczyć rzadko produkowane produkty i unikatowe przedmioty, które stanowią ogromną wartość dla każdego z zainteresowanych konsumentów.  

Jakie funkcje ma dystrybucja? W zasadzie można wymienić dwie:

  • koordynacyjna — zmierza ona do zrównania wskaźnika popytu ze sprzedażą. Pozwala ona na spełnianie oczekiwań wszystkich konsumentów, którzy są chętni na zakup określonego towaru. Jeśli klient chce kupić towar, to producent może zrealizować swoje cele — wyprodukować, a potem sprzedać określone dobro. Ogranicza się to nie tylko do przeprowadzania transakcji, ale także zbierania niezbędnych informacji handlowych oraz o konsumentach dla producenta.
  • organizacyjna — jest to proces związany z już istniejącym produktem. Cała funkcja składa się na wszystkie procesy, które mają za zadanie dostosować się do panujących popytu i podaży na rynku. Do tych czynności należy transportowanie produktu do magazynu i punktu sprzedaży oraz magazynowanie, zanim produkt znajdzie się na półkach sklepowych. Organizacja ma także za zadanie stworzenie optymalnych warunków do sprzedaży.

Te dwie proste funkcje bardzo dobrze wzajemnie się uzupełniają i pozwalają dostarczyć oraz sprzedać produkt nawet w kilku kanałach sprzedaży. 
 

Dzięki naszej platformie transportowej  znajdziesz najlepsze firmy spedycyjne i dowiesz się, jakie zasady rządzą na rynku. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.