Lez

20.07.2021

LEZ

LEZ (Low Emission Zone) to strefa niskich emisji spalin. Jest to wyznaczony i oznakowany obszar, do którego możliwy jest wjazd wyłącznie pojazdami spełniającymi określony normy dotyczące ograniczenia emisji spalin. Strefy te powstały z myślą o ochronie środowiska naturalnego, a także ludzkiego zdrowia. Duże zanieczyszczenia, w szczególności w większych miastach, stanowią poważne zagrożenie dla naszego życia, a także dla fauny i flory. Właśnie dlatego strefa niskich emisji spalin, czyli LEZ, jest traktowana jako element wchodzący w skład działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Do najbardziej szkodliwych spalin należy przede wszystkim pył zawieszony (PM), tlenek azotu (NOx) oraz benzo(a)piren (B(a)P). Ciekawostką jest fakt, że na całej mapie świata powstaje coraz więcej obszarów Low Emission Zone, które dzielą się na różne rodzaje. Warto poznać szczegółowe informacje na temat każdej z tych stref.

Charakterystyka Low Emission Zone

Faktem jest, iż za ponad 80% emisji spalin na całym świecie odpowiadają ruchliwe miasta, co prowadzi do poważnych i uzasadnionych obaw społeczeństwa dotyczących zarówno zanieczyszczenia powietrza na skutek pojazdów oraz korków, jak i również generowania dużego hałasu. Właśnie z tego względu postanowiono wprowadzić LEZ. Strefy te mają na celu zredukowanie zanieczyszczenia wszędzie tam, gdzie ma to znaczenie. Wyznaczone obszary pomagają rozwiązać problemy z jakością powietrza, a także przynoszą ogromne korzyści dla społeczeństwa.

Rodzaje stref niskich emisji spalin

Strefy niskich emisji spalin (LEZ) w większości są permanentne, co oznacza, że ustanowione w nich zakazy i zasady obowiązują przez 24 godziny na dobę przez cały rok. Ponadto można także spotkać rozwiązania, w których ograniczenia dotyczą jedynie określonych dni tygodnia lub pory dnia – najczęściej są to godziny szczytu komunikacyjnego. W niektórych miastach można także zauważyć funkcjonowanie alertów smogowych informujących o warunkach niebezpiecznego przekroczenia dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń powietrza. Warto także wiedzieć, że strefy niskich emisji spalin są zlokalizowane zarówno w dużych metropoliach, jak i coraz częściej również w niewielkich miastach.

Instrumenty kontroli LEZ

Warto także wspomnieć o instrumentach kontroli i czynnikach, które decydują o możliwości wjazdu do stref niskich emisji spalin. Dzielą się one na dwa systemy. Pierwszym z nich jest system nalepek stosowany powszechnie w Niemczech i Francji, które pozwalają na łatwą, szybką i wygodną identyfikację standardu emisyjnego danego pojazdu. Drugim z systemów jest ANPR, który umożliwia sprawną kontrolę wszystkich pojazdów wjeżdżających do strefy, czyli automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, dzięki czemu można zarejestrować je online w bazie danych, co jest mniej kłopotliwe niż zakup nalepek, szczególnie w przypadku ruchu turystycznego. Ponadto system ANPR gwarantuje dużo wyższą skuteczność kontroli i jednocześnie egzekwowania kar. Jest stosowany we Włoszech, Wielkiej Brytanii, a także w innych krajach skandynawskich.

Kary za niedopełnienie obowiązków dotyczących LEZ

Większość stref typu Low Emission Zone wprowadzono w celu ograniczenia spalin wytwarzanych przez starsze modele silników diesla, które są najczęściej spotykane w pojazdach ciężarowych, minibusach i autobusach. Kary za niedopełnienie obowiązków w LEZ mogą być bardzo wysokie, dlatego warto trzymać się określonych zasad, aby uniknąć mandatów. W tym celu należy spełnić warunki lub opłacić wjazd do strefy. Ciekawostką jest fakt, że obecnie większość firm transportowych dysponuje nowoczesną flotą pojazdów o ekologicznych parametrach związanych ze spalaniem paliwa, które są zarejestrowane online, dzięki czemu cała procedura wjazdu przebiega szybko i sprawnie i nie wiąże się z dokonywaniem opłat. Strefy są oznaczone w widoczny sposób, dlatego warto być czujnym.