Co ma geografia do logistyki?

Dobry spedytor wie także, gdzie naliczane są wyższe, a gdzie niższe opłaty. Oczywistym będzie więc dla niego, że czasem lepiej jest nadrobić te 40 kilometrów, ale w ostatecznym rozrachunku ponieść mniejsze koszty (bardzo wysoka jest na przykład opłata za autostradę w Luksemburgu. Z kolei przejazd przez Włochy i Szwajcarię wiąże się z wysokimi opłatami za tunele).

Dlaczego istotna jest też znajomość punktów, które teoretycznie z transportem drogowym nie mają zbyt wiele wspólnego? Otóż wiele towarów, których przewóz został zlecony firmie wykonującej transport drogowy, przewożonych jest drogą morską lub rzeczną - z tego powodu niezwykle istotna jest znajomość portów. Kiedy na przykład towar jest do odebrania w estońskim Tallinie, warto rozważyć skorzystanie z tamtejszego portu (Tallin jest jednym z ważniejszych portów na logistycznej mapie Europy. Inne strategiczne porty znajdują się w Hamburgu, Bremerhaven, Rotterdamie, Antwerpii, czy naszym Gdańsku). 

A gdy mowa o transporcie droga wodną, czy wiesz, że w Opolu można rozpocząć transport rzeczny? Na przykład planując transport towaru z Opola do Szczecina, możesz spokojnie rozważyć transport barkowy (o ile nie uniemożliwiają tego warunki klimatyczne). Że o Hamburgu, Frankfurcie, Amsterdamie i innych europejskich miastach portowych jako miejscach docelowych nie wspomnę.

Kody pocztowe
 

Każdy spedytor pracuje pod presją czasu. Kiedy dostaje zapytanie o możliwość przewiezienia ładunku z jednego miejsca do drugiego, oczywiście może skorzystać z mapy w Internecie i sprawdzić, o jakiej trasie mowa. Często jednak nie ma wystarczająco dużo czasu (nawet, jeśli jest to kwestia kilku minut), żeby to zrobić. Tym bardziej, że przewóz zazwyczaj nie odbywa się między punktami, które łatwo jest zlokalizować na mapie. Bo gdy mowa o trasie Wrocław - Berlin, sprawa jest prosta, a koszty łatwe do oszacowania. Ale co, gdy klient pyta o transport ładunku z Wysokiej do Ziesar? Robi się niepewnie...

Dlatego właśnie niezbędna do pracy w spedycji jest znajomość europejskich kodów pocztowych. Spedytorzy posługują się ich pierwszymi cyframi (najczęściej dwoma), dzięki którym są w stanie zidentyfikować położenie miasta, do którego przypisany jest dany kod. Kod wspomnianej Wysokiej to PL52, a to dla spedytora jasna informacja, że załadunek odbędzie się w okolicach Wrocławia. Miasteczko Ziesar ma natomiast kod D39 - bez tej wiedzy mało kto wydedukowałby, że miejscowość znajduje się niedaleko Berlina. Zdarza się, że jeden kod odnosi się do kilku miejscowości w różnych krajach. Dlatego, aby nie było wątpliwości, o jakim mieście mowa, należy dopisać skrót nazwy państwa, w którym się znajduje.

Nie jesteśmy w stanie nauczyć się lokalizacji wszystkich miejscowości w Europie. Znajomość kodów umożliwia oszacowanie odległości między miejscem startowym a docelowym (a tym samym ceny za usługę) i zaplanowanie podróży (bo skoro wiesz, że samochód startuje z okolic Wrocławia, to wiesz również, że powinien wjechać na autostradę A4). Dodatkowo, jeśli masz w planie więcej załadunków, jesteś w stanie je odpowiednio rozplanować, tak by zaoszczędzić drogę. I pieniądze.

To właśnie ma geografia do logistyki.

***

Na następnych stronach znajdziesz mapy kodowe i krótką charakterystykę państw w Europie. A na ostatniej stronie czeka deser.

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta