Skróty transportowe potrzebne do przyśpieszenia komunikacji | TransEdu

Specyficzny język komunikacji dostrzegalny jest zarówno w bezpośrednich rozmowach logistyków, jak i komunikacji wykorzystującej słowo pisane. Ta ostatnia w branży TSL odbywa się za pomocą różnych narzędzi: smsowo, mailowo czy poprzez komunikator w systemie giełdowym. Rozłóżmy na czynniki pierwsze rozmowę między przewoźnikiem a spedytorem na giełdzie transportowej.
 

P: Wit akt? ­(czyli skrócone pytanie “Witam, aktualne?”. To standardowy początek rozmowy; dotyczy oferty, która odpowiada przewoźnikowi zarówno pod względem miejsca załadunku, rozładunku oraz wagi).

S: Tak.

P: Wymagania? (przewoźnik pyta o wymagania dotyczące ładunku: weryfikuje, czy coś może uniemożliwić podjęcie ładunku lub czy może negocjować stawkę).

S: 33 ep, półtora wysokie, nie można piętrować, plandeka / firanka, pasy, narożniki, maty ­ (czyli: 3​3 europalety (wymiary 120cmx80cm), wysokość palety z towarem to 150cm, palet nie można na siebie nakładać. Rodzaj naczepy: naczepa standardowa - firanka lub plandeka, pasy zabezpieczające, którymi palety będą przymocowane, narożniki, które będą chronić brzegi palet przed oddziaływaniem na siebie, maty antypoślizgowe, na których towar będzie ułożony i które skutecznie uniemożliwią przesuwanie się palet po naczepie)

P: Stawka?​­ (znając już wymagania, przewoźnik pyta o potencjalne wynagrodzenie za przewiezienie tego ładunku)

S: Do podania ­(w​ystawiający oczekuje propozycji ze strony przewoźnika, nie chcąc zdradzać kwoty,  jaką faktycznie może zapłacić. Być może uda mu się zwiększyć marżę)

P: 1700e​­.

S: Mam na to 1550e ­.

P: dz ­​(p​rzewoźnik dziękuje - nie pojedzie za stawkę, którą podał spedytor, gdyż jest dla niego nieopłacalna)

S: pzdr ­​(spedytor grzecznie pozdrawia przewoźnika i czeka na kolejnego chętnego przewoźnika)

Każdego dnia przewoźnik lub spedytor przeprowadza kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt takich rozmów, szukając ofert spełniających jego oczekiwania. Biorąc pod uwagę czas potrzebny na dogadanie szczegółów oferty, posługiwanie się skrótami czy specjalistycznymi zwrotami jest wręcz niezbędne na dynamicznym rynku ofert giełdowych.  

  • Pytania kontrolne
OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta

Agnieszka Nowak
kategoria:
Spedycja
21.06.2022
Damian Wójcik
kategoria:
Magazyn
01.02.2021