LCL

10.04.2021

LCL

LCL (Less than Container Load) jest niezwykle istotnym pojęciem w logistyce. Wedle ogólnie przyjętej definicji jest to przewóz przesyłek drobnicowych, podczas którego wykorzystuje się jedynie część kontenera (przestrzeni ładunkowej). Takie rozwiązanie pozwala w jednym kontenerze łączyć towary będące własnością kilku przedsiębiorstw. Podczas dystrybucji LCL wielu odbiorców płaci za fracht jednego kontenera, co znacznie obniża cenę transportu. Jest to jedna z korzyści płynących z tego rodzaju transportu.

Co warto wiedzieć o LCL?

W procesie łączenia przesyłek, tak zwanej konsolidacji, transport LCL odbywa się za pomocą jednego kontenera. W takiej sytuacji dla przykładu import z Chin staje się dużo prostszym przedsięwzięciem dla klienta, gdyż wystarczy, że ograniczy on swoje działania jedynie do złożenia zamówienia, a dopełnieniem kolejnych formalności zajmą się specjaliści z firm spedycyjnych i transportowych. Klient może złożyć zapytanie o cenę frachtu i po jej zaakceptowaniu nie musi już martwić się dalszymi losami przesyłki, gdyż sam transport, konsolidacja przesyłek i finalizacja transakcji będą leżeć po stronie firmy specjalizującej się w LCL.

LCL – najważniejsze zalety 

Transport LCL ma wiele korzyści, które warto poznać. Przede wszystkim wśród jego zalet trzeba wymienić łatwość i szybkość dostępu do towarów ze strony zamawiającego, a także możliwość dostawy w każde miejsce z portu odbioru. Dodatkowo ogólny koszt zamówienia jest znacznie niższy, gdyż dzięki wspomnianej konsolidacji jest dzielony między wszystkie przesyłki znajdujące się w jednym kontenerze. Ma to wpływ nie tylko na obniżenie kosztów, ale także na szybkość dostawy.

Czym różni się LCL od FCL?

Na koniec warto także wspomnieć o różnicach między dystrybucją LCL a FCL. W przypadku FCL, czyli Full Container Load, mamy do czynienia z pełnokontenerowych frachtem, który jest najczęściej stosowany przez przedsiębiorców specjalizujących się w spedycjach dla klientów hurtowych. Ten rodzaj frachtu ułatwia transport dużej liczby przesyłek, które są przewożone w jednym kontenerze. Ponadto LCL, czyli tak zwany transport drobnicowy, jest idealnym rozwiązaniem w przypadku przesyłek o małych gabarytach, w niewielkich ilościach i o niskiej wadze. Dodatkowo sprawdzi się on również, gdy kupujemy nieduże partie towarów w różnym czasie i w różnych miejscach. Okres oczekiwania w przypadku LCL jest nieco dłuższy niż FCL o około dwa tygodnie, dlatego warto mieć to na uwadze, aby móc zachować płynność swoich działań.

Natomiast transport FCL jest wykorzystywany głównie w przypadku transportu przesyłek i towarów o niestandardowym kształcie i wymiarze oraz dużej wadze, które są w stanie wypełnić całą powierzchnię lub nośność kontenera. Z tego właśnie względu przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru konkretnego rozwiązania warto wziąć pod uwagę charakterystykę przewożonego towaru, aby wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie. Dodatkowo istotny jest również rodzaj kontenerów, wśród których można wymienić modele do ogólnego przeznaczenia, o podwyższonej wysokości, z otwartym dachem i bokiem, chłodnicze, a także szafy do przewozu odzieży czy warianty w formie platformy.

  • Czytaj również o LCL w języku angielskim - LCL
  • Czytaj również o LCL w języku niemickim  - LCL