Patrycja Krzesłowska
Patrycja Krzesłowska
specjalistka ds. importu

Magister logistyki, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zawodowe zdobyła w licznych przedsiębiorstwach, a także pracując z młodzieżą kształcącą się w zawodzie logistyka i spedytora -  co przyczyniło się do ukończenia studiów podyplomowych w zakresie przygotowania pedagogicznego. Pasjonatka japońskich filozofii zarządzania oraz kultury i systemu produkcyjnego Toyoty. Obecnie specjalistka ds.importu w jednej z łódzkich spółek.  

Rozmieszczenie ładunku w wybranym środku transportu

Należy pamiętać, że za przekroczenie obowiązujących norm, grożą surowe kary nakładane przez organy kontrolne. Z przeładowaniem pojazdów nieustannie walczą funkcjonariusze Inspektoratu Transportu Drogowego. Podczas jednej z kontroli inspektorzy Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Drogowego skontrolowali pojazd, którego DMC wynosiła 40 ton. Podczas kontroli wykazano, iż rzeczywista masa zespołu pojazdów wynosiła aż 54 tony - nacisk pojedynczej osi został przekroczony o ponad 4 tony, zaś nacisk potrójnej osi naczepy o ponad 9 ton. Wykryte naruszenia grożą karą nawet do 45 tysięcy złotych.

W tym samym rozporządzeniu określone są dopuszczalne naciski na oś pojazdu, które są ściśle uzależnione od rodzaju osi (oś pojedyncza, grupa osi) a także od odległości pomiędzy poszczególnymi osiami pojazdu. Dla pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy  przed 13 marca 2003 roku odległość pomiędzy dwiema sąsiadującymi osiami wchodzącymi w skład tej samej osi nie może przekroczyć 2m, zaś dla pojazdów zarejestrowanych po tej dacie - nie może przekroczyć 1,8m.

Dopuszczalny nacisk na osi nie może przekroczyć dla:

a) pojedynczej osi nienapędowej - 10 ton;

b) grupy osi składającej się z dwóch osi nienapędowych pojazdów silnikowych/przyczep/naczep:

- 11 ton, jeżeli odległość pomiędzy osiami składowymi jest mniejsza, niż 1m;

- 16 ton, jeżeli odległość pomiędzy osiami składowymi jest większa, niż 1m, ale mniejsza, niż 1,3m;

- 18 ton, jeżeli odległość pomiędzy osiami składowymi jest większa, niż 1,3m, ale mniejsza, niż 1,8m;

- 20 ton, jeżeli odległość pomiędzy osiami składowymi jest większa lub równa, niż 1,8m.

Osią napędową nazywamy tę oś, na którą przekazywany jest moment obrotowy silnika. Przez oś pojedynczą rozumie się oś oddaloną od osi sąsiedniej o więcej, niż 1,8m. Jeśli odległość między sąsiednimi osiami jest mniejsza lub równa 1,8m, wówczas są to osie wchodzące w skład grupy osi.

Ustawodawca określił także maksymalne wymiary pojazdów. Długość pojazdu nie może przekraczać:

1) 12 m w przypadku przyczepy, z wyjątkiem naczepy;

2) 16,5m w przypadku pojazdu członowego;

3) 18,75 m w przypadku zespołu złożonego z pojazdu silnikowego i przyczepy.

 

strona 3/6

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta