Patrycja Krzesłowska
Patrycja Krzesłowska
specjalistka ds. importu

Magister logistyki, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zawodowe zdobyła w licznych przedsiębiorstwach, a także pracując z młodzieżą kształcącą się w zawodzie logistyka i spedytora -  co przyczyniło się do ukończenia studiów podyplomowych w zakresie przygotowania pedagogicznego. Pasjonatka japońskich filozofii zarządzania oraz kultury i systemu produkcyjnego Toyoty. Obecnie specjalistka ds.importu w jednej z łódzkich spółek.  

Rozmieszczenie ładunku w wybranym środku transportu

Choć wiele czynności i obliczeń wykonuje za nas komputer (i będzie robił jeszcze więcej), logistyk powinien umieć zaplanować rozmieszczenie ładunku bez wsparcia ze strony technologii (szczególnie istotne jest to dla osób, które chcą pozytywnie zdać egzamin pozwalający uzyskać tytuł technika logistyka i technika spedytora). Zagadnienia tego typu niewątpliwie ćwiczą umiejętności logicznego i kalkulacji, które w tym zawodzie są niezbędne.

Omówmy to na przykładzie:

Twoim zadaniem jest zorganizowanie załadunku towaru umieszczonego na paletach. Naczepa wybrana do przewozu ma następujące parametry:

- długość: 13,6m;

- wysokość: 2,75 m;

- szerokość: 2,48m;

- ładowność: 24 tony.

Wymiary europalety to 1,2m*0,8m*0,144m, zaś waga pustej palety EUR to 25 kg. Ze względu na możliwe uszkodzenie ładunku, palet nie piętrzymy w stosy podczas przewozu.

W tym momencie można wyobrazić sobie wkładanie walizek do bagażnika samochodu. Lepiej zrobić to krótszym czy dłuższym bokiem wzdłuż bagażnika? Dokładnie takie samo pytanie powinieneś zadać sobie zamieniając bagażnik auta osobowego na naczepę, a walizki na europalety.

Paletowe jednostki ładunkowe można rozłożyć w naczepie na 3 sposoby:

1) Dłuższym bokiem palety do krótszego boku wybranego środka transportu, a krótszym bokiem palety do dłuższego boku wybranego środka transportu.

2) Dłuższym bokiem palety do dłuższego boku wybranego środka transportu, zaś krótszym bokiem palety do krótszego wybranego środka transportu.

3) Sposób mieszany – będący połączeniem dwóch powyższych metod, tj. jedna „kolumna” palet ułożona jest w sposób 1., a druga w sposób 2.


Obliczenie możliwej do zmieszczenia liczby palet sprowadzić można do 3 kroków:

Krok 1: Podzielenie pierwszego wymiaru naczepy/przyczepy/środka transportu przez pierwszy wymiar palety;

Krok 2: Podzielenie drugiego naczepy/przyczepy/środka transportu przez drugi wymiar palety;

Krok 3: Obliczenie iloczynu wartości uzyskanych w dwóch poprzednich krokach.

 

strona 4/6

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta