Iwona Wasielewska-Marszałkowska
Iwona Wasielewska-Marszałkowska
Praktyk obszaru TSL

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z nauk o ekonomii i zarządzaniu, w obszarze logistyki, transportu i spedycji, zdobywała podczas wieloletniej pracy zawodowej w przedsiębiorstwach sektora transport – spedycja - logistyka oraz przedsiębiorstwach handlowych piastując m.in. stanowisko: Kierownika oddziału firmy kurierskiej, Dyrektora handlowego oraz Pełnomocnika ds. Systemu Zarządzania Jakością. Obecnie, wykładowca, współpracownik Katedry Logistyki w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu (Wydział Finansów i Zarządzania w Bydgoszczy) oraz współpracownik Katedry Logistyki na WNEiZ UMK w Toruniu. Autorka publikacji naukowych. Specjalizuje się w problematyce zarządzania procesami transportowymi i spedycyjnymi w łańcuchach dostaw. Prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów stacjonarnych, niestacjonarnych i słuchaczy studiów podyplomowych z przedmiotów związanych z przedstawionymi obszarami wiedzy.

Zainteresowania naukowe autorki:

- Spedycja (operatorzy logistyczni, outsourcing)
- Transport
- Polityka transportowa UE. Strategie zrównoważonego rozwoju
- Funkcjonowanie transportu wodnego i żeglugi śródlądowej
- Logistyczna obsługa klienta
- Konkurencyjność w logistyce 

Spedycja, spedytor w obsłudze logistycznej współczesnych łańcuchów dostaw

W polskich przepisach regulacje prawne dotyczące działalności spedytora zawiera Kodeks cywilny, Ustawa z dnia 23.04.1964 r. (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zakres umowy spedycji, obowiązków spedytora w kodeksie cywilnym (k.c.), obejmują artykuły od 794 – 804. Przepisy te dotyczą zarówno spedycji krajowej jak i międzynarodowej. W przypadku gdy te przepisy nie wyczerpują odpowiedzi na zakres pytań dotyczących spedycji, „to stosuje się odpowiednio przepisy o umowie zlecenia7.

Posłuchaj o odpowiedzialności spedytora wynikającej z Kodeksu cywilnego.

 

SPEDYTOR jest koordynatorem, organizatorem procesów spedycyjnych. Spedytor podejmuje działania w imieniu i na rzecz klienta (zleceniodawcy) zgodnie z przyjętym zleceniem/umową spedycji. Monitoruje i koordynuje przebieg procesu spedycyjnego, informując klienta (zleceniodawcę spedytora) o kolejnych etapach realizacji procesu, realizując tym samym czynności związane z logistyczną obsługą klienta.

Działający na rynku w roli organizatora przewozów ładunkowych spedytor, coraz częściej wykonując wszystkie czynności związane z logistyczną obsługą klientów, wykracza poza swoje tradycyjne zadania8.

Spedytor we właściwej obsłudze klienta powinien uwzględniać elementy obsługi klienta. Elementy obsługi - nazywane również cechami - są kojarzone ze zróżnicowanymi potrzebami klientów i dlatego ich rodzaje oraz przypisywana im ranga zmieniają się w zależności od segmentu rynku, rodzaju dostarczanych dóbr i usług (branży przemysłu, sektora gospodarki), skali systemu organizacji dostaw (tradycyjny system dystrybucji fizycznej, system logistyczny, łańcuch dostaw, organizacja sieciowa) i nasilenia konkurencyjności9.

Do najważniejszych elementów obsługi klienta należą:

  • czas dostaw,
  • dostępność produktów z zapasu,
  • elastyczność dostaw,
  • częstotliwość dostaw,
  • niezawodność dostaw,
  • kompletność dostaw,
  • dokładność dostaw,
  • dogodność składania zamówień.
  • dogodność dokumentacji wymaganej przy składaniu zamówień.

Wszystkie elementy logistycznej obsługi klienta umownie dzieli się na elementy przedtransakcyjne, transakcyjne i potransakcyjne10. Pominięcie którejkolwiek grupy może spowodować poważne konsekwencje dla przedsiębiorstwa11. Kontrola jakości obsługi klienta stanowi istotę oferowania wysokiego poziomu logistycznej obsługi klienta przez przedsiębiorstwa (także przedsiębiorstwa spedycyjne).

Wymagania i oczekiwania stawiane przez przedsiębiorstwa spedytorom zależą od gałęzi transportu i rodzaju wykorzystywanych środków transportu12. Możliwe jest jednak odnalezienie wspólnego mianownika dla wszystkich wymagań, który zawiera 5 elementów:

IDEALNE CECHY SPEDYTORA

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie: D. Marciniak-Neider, J. Neider, Podręcznik spedytora, Tom 2, red., PISIL, Gdynia 2011, s. 613-614, w: I. Wasielewska-Marszałkowska, Spedycja we współczesnych łańcuchach dostaw, CeDeWu, Warszawa 2014, s. 81.

Zatem, na podstawie powyższych cech, elementów można wysunąć następujące wnioski dotyczące „idealnego” spedytora widzianego „oczami” zleceniodawców. „Idealny” spedytor to taki, który:

  • w jak najkrótszym czasie, po jak najniższej cenie, z dużą niezawodnością i duża elastycznością na zmiany dostarcza towary od dostawców do klientów swojego zleceniodawcy oraz zapewnia łatwy dostęp do informacji i swoich pracowników obsługujących zleceniodawcę;
  • w każdym momencie i w każdym miejscu może decydować o sposobie przemieszczania ładunku, np. może zmienić środek transportu lub czas rozpoczęcia przewozu14.

Pewnie zainteresuje cię lekcja o tym, jak być dobrym handlowcem - przygotowana specjalnie dla spedytorów.

 

*7 Transport i spedycja w handlu zagranicznym, praca zbiorowa pod red. T. Szczepaniaka, PWE, Warszawa 2002, s. 298-299.
*8 J. Rzęśny-Cieplińska , Organizatorzy transportu w kształtowaniu ładu przestrzennego gospodarki, Wydawnictwo UG,
*9 I. Wasielewska-Marszałkowska, Spedycja we współczesnych łańcuchach dostaw, CeDeWu, Warszawa 2014, s. 81.
*10 D. Marciniak-Neider, J. Neider (red.), Podręcznik spedytora, Tom 2, PISIL, Gdynia 2011 s. 613.​
*11 Cytat z: D. Kempny, Logistyczna obsługa klienta, PWE, Warszawa 2001, s. 19 i dalsze. (czytaj szerzej)
*12 I. Wasielewska-Marszałkowska, Spedycja we współczesnych łańcuchach dostaw, CeDeWu, Warszawa 2014, s. 72-83.
*13 M. Ciesielski (red.), Logistyka w biznesie PWE, Warszawa 2006, s. 134.
*14 Podręcznik Spedytora, red. D. Marciniak-Neider, J. Neider, PISIL, Gdynia 2011 s. 613.

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta