dr inż. Bogusław Madej
dr inż. Bogusław Madej
ATUT-BM Sp. z o.o.

Ponad 50 lat pracy i doświad­czenia w transporcie. W swojej pracy zawodowej przez kilku­nastoletnie okresy był dyrekto­rem PKS w Częstochowie, kie­rownikiem Zakładu w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie, prezesem Akademii Transportu i Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Warszawie, a obec­nie założył i prowadzi ATUT-BM Sp. z o.o. również w Warsza­wie. Autor lub współautor wielu wdrożeń naukowo-badawczych, kilkudziesięciu referatów konfe­rencyjnych i kilkunastu książek o tematyce transportowej. Wie­loletni wykładowca uczelniany oraz prowadzący szkolenia dla dorosłych. Posiada wieloletnie doświadczenie naukowe, peda­gogiczne i praktyczne w trans­porcie drogowym.

Zasady załadunku pojazdów i mocowania ładunków

ZASADY PRAWIDŁOWEGO MOCOWANIA ŁADUNKÓW
Ładunek jest prawidłowo zamocowany, jeżeli pod działaniem sił bezwładności, wywołanych przez kierowcę, nie przemieści się na podłodze skrzyni ładunkowej pojazdu.

Istnieje 5 sposobów mocowania ładunków na skrzyni ładunkowej pojazdu:

1. Mocowanie blokowe polega na unieruchamiania ładunku na skrzyni ładunkowej pojazdu za pomocą:

  • opierania go o sztywne struktury i stałe elementy skrzyni ładunkowej (ściany przednie, boczne i kłonice),
  • podpierania go (blokowania) innymi elementami (materiałami sztauerskimi) likwidującymi wolne przestrzenie między poszczególnymi elementami ładunku.

Przykłady mocowania blokowego przedstawiono na poniższym rysunku.

Mocowanie blokowe
(poduszki powietrzne, klinowanie, belka mocująca i ładunek w muldzie podłogi pojazdu)

2. Mocowanie dociskowe polega na dociskaniu ładunku do podłogi skrzyni ładunkowej pojazdu, dzięki czemu zwiększona jest siła tarcia między ładunkiem, a skrzynią ładunkową. Służą do tego pasy dociskowe, które dodatkowo zabezpieczają ładunek przed przemieszczaniem się pionowym w chwili drgań spowodowanych jazdą po wyboistej drodze. Tą metodą można zwiększyć siłę tarcia o ok. 40%. Przykład mocowania dociskowego przedstawiono poniżej.

3. Mocowanie odciągowe polega na takim mocowaniu ładunku odciągami, aby przeciwdziałać przemieszczaniu go w jednym z dwóch kierunków (wzdłużnym lub poprzecznym do ruchu pojazdu). Żadne z mocowań odciągowych nie dociska ładunku do skrzyni ładunkowej, a jedynie utrzymuje go na uwięzi. Zaczyna działać dopiero wówczas, gdy ładunek zamierza się przesunąć, a ono ma temu zapobiegać. W mocowaniu odciągowym stosuje się pasy, liny lub łańcuchy.

Istnieją różne metody mocowania odciągowego, a najczęściej stosowane to mocowanie odciągami prostymi, mocowanie pętlowe i mocowanie szpringowe. Przykłady podano poniżej.

Mocowanie odciągowe
(odciągi proste, odciągi pętlowe, odciągi szpringowe)

4. Mocowanie ryglowe stosuje się w przypadku przewozu kontenerów. Pojazd musi być do tego przystosowany posiadając w konstrukcji podłogi specjalne rygle zaczepowe, natomiast przewożony kontener ma bolce wsuwane w rygle podłogowe. Mechanizm zamykający spina je razem nie pozwalając na ich samoczynne rozłączenie.

5. Mocowanie mieszane to połączenie kilku rodzajów mocowań podstawowych. Stosowane są w przypadku ładunków łatwo przemieszczających się (np. walców), gdzie jeden rodzaj mocowania nie byłby skuteczny. Przykład poniżej.

Na lewej fotografii przedstawiono podwójne mocowanie pasami (dociskowe i odciągowe szpringowe), a na prawej fotografii do mocowania ładunku zastosowano potrójne mocowanie (blokowe przez zagłębienie ładunku w muldę podłogi skrzyni ładunkowej pojazdu oraz dwa mocowania linowe – odciągowe szpringowe i dociskowe).

OSPRZĘT MOCUJĄCY

Istnieją 3 podstawowe rodzaje osprzętu mocującego:

  1. Pasy mocujące.
  2. Liny mocujące.
  3. Łańcuchy mocujące.

Pasy mocujące są najbardziej popularnym sprzętem mocującym. Wykonane są z tworzyw sztucznych. Mogą być wykorzystane w mocowaniu dociskowym i odciągowym. Mogą mocować ładunki o masie nie większej niż 10 ton. Do napinania pasa służy mechanizm zapadkowy.

Łańcuchy i liny mocujące przewidziane są do mocowania ciężkich ładunków (powyżej 10 ton). Do ich napinania służy śruba rzymska. Łańcuch jest urządzeniem bezpiecznym, gdyż w chwili pęknięcia bezwładnie opada. Natomiast lina podczas zerwania biczuje, więc praca z nią nie należy do bezpiecznych. Z tych względów liny do mocowania stosuje się znacznie rzadziej niż łańcuchy.

Osprzęt mocujący
(pasy mocujące, łańcuch mocujący)

Istnieje wiele rodzajów pomocniczego osprzętu wspomagającego mocowanie ładunków, do których zalicza się maty antypoślizgowe, folie termokurczliwe, taśmy stalowe i plastikowe, ochraniacze krawędzi, listwy kątowe, pętle i kątowniki, siatki i plandeki i wiele innych. Pełnią one rolę uzupełniającą wobec głównego osprzętu mocującego. Poniżej przykłady.

Dodatkowy osprzęt mocujący
(płachty mocujące, siatki mocujące, ochraniacze pasów i łańcuchów)

 

 

strona 3/5

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta