dr inż. Bogusław Madej
dr inż. Bogusław Madej
ATUT-BM Sp. z o.o.

Ponad 50 lat pracy i doświad­czenia w transporcie. W swojej pracy zawodowej przez kilku­nastoletnie okresy był dyrekto­rem PKS w Częstochowie, kie­rownikiem Zakładu w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie, prezesem Akademii Transportu i Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Warszawie, a obec­nie założył i prowadzi ATUT-BM Sp. z o.o. również w Warsza­wie. Autor lub współautor wielu wdrożeń naukowo-badawczych, kilkudziesięciu referatów konfe­rencyjnych i kilkunastu książek o tematyce transportowej. Wie­loletni wykładowca uczelniany oraz prowadzący szkolenia dla dorosłych. Posiada wieloletnie doświadczenie naukowe, peda­gogiczne i praktyczne w trans­porcie drogowym.

Zasady załadunku pojazdów i mocowania ładunków

 

OBOWIĄZKI I ODPOWIEDZIALNOŚĆ UCZESTNIKÓW PRZEWOZU

Obowiązki i odpowiedzialność uczestników przewozu, czyli załadowcy (nadawcy, spedytora, odbiorcy) i przewoźnika wynikają prawa przewozowego i konwencji CMR oraz z prawa o ruchu drogowym. Art. 43 prawa przewozowego określa, że:

Jeżeli umowa lub przepis szczególny nie stanowią inaczej, czynności ładunkowe należą odpowiednio do obowiązków nadawcy lub odbiorcy.

Oznacza to, że załadunek pojazdu i mocowanie na nim ładunku należą do obowiązków jednego z nich (tego, który ma gestię transportową) i w całości za to odpowiada.

W praktyce kierowca często sam mocuje ładunek na pojeździe stosując do tego pasy mocujące. Czy jest to dopuszczalne? Prawo przewozowe tego nie zabrania, gdyż załadowca może posłużyć się inną osobą do wykonania tych czynności, ale nie zdejmuje to z niego odpowiedzialności. Jeżeli mocowania ładunku dokonywane jest przez kierowcę, to załadowca powinien sprawdzić jego prawidłowość i skuteczność.

Można również zadać pytanie, czy przewoźnik i kierowca odpowiadają za załadunek pojazdu i mocowanie ładunku? Z punktu widzenia prawa przewozowego – nie odpowiadają. Nie znaczy to jednak, że w czasie kontroli na drodze, za nieprawidłowy załadunek pojazdu, albo brak lub nieprawidłowe mocowanie ładunku, przewoźnik i kierowca nie będą ukarani. Formalnie kara powinna być nałożona na załadowcę i kontrola najczęściej tak zrobi. Jednak należy wiedzieć, że przewoźnik i kierowca muszą również przestrzegać przepisy wynikające z prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z tym prawem kierowcy i przewoźnikowi zabrania się wyjeżdżać na drogę pojazdem, który zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Nieprawidłowy załadowany pojazd może przeciążać drogi i pojazd, a więc również prowadzić do jego awarii i potencjalnego wypadku drogowego. To stwarza zagrożenie w ruchu drogowym. Podobnie jest w przypadku nieprawidłowego mocowania ładunku, co może doprowadzić do jego zrzucenia z pojazdu i zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. To są powody karania przewoźnika i kierowcy.

Po załadunku pojazdu i mocowaniu ładunku przez załadowcę, kierowca powinien sprawdzić prawidłowość wykonania tych czynności, a jeżeli sam je wykonuje powinien wykonać to prawidłowo i skutecznie. Jeżeli były wykonywane przez załadowcę, ale w sposób nienależyty i nieskuteczny, kierowca powinien odmówić wyjazdu i żądać ich poprawienia. Ponieważ wyjechał na drogę publiczną, to zgodnie z przepisami ruchu drogowego, również stał się winnym tego stanu rzeczy, a za nieprawidłowe wykonywanie swoich obowiązków winnym uczynił również przewoźnika, który odpowiada za działanie lub zaniechanie działania podległych sobie pracowników.

Ogólnie mówiąc pojazd załadowany może wyjechać na drogę, jeżeli:

  • nie powoduje przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę,
  • nie jest przekroczona jego dopuszczalna masa całkowita,
  • nie jest naruszona jego stabilność wzdłużna i poprzeczna,
  • nie są przekroczone dopuszczalne gabaryty pojazdu z ładunkiem,
  • nie jest ładunkiem utrudniającym kierowanie pojazdem,
  • nie jest ograniczona widoczność drogi,
  • nie są zasłonięte ładunkiem światła pojazdu, jego urządzenia sygnalizacyjne, tablice rejestracyjne oraz inne tablice i znaki, w które pojazd jest wyposażony,
  • ładunek jest prawidłowo i skutecznie zamocowany.

Dla łatwiejszego zabrazowania rozmieszczania ładunków na naczepie (lub kontenerze) polecamy program Goodloading.com, oparty na trójwymiarowej i łatwwj w obsłudze przestrzeni. 


 

Więcej szczegółowych informacji na temat szkolenia „Załadunek pojazdów i zasady mocowania ładunków” możesz zobaczyć na stronie intenetowej Akademii Transportu i Przedsiębiorczości: SPRAWDŹ KURS ONLINE

 

strona 5/5
 

 

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta